103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

ח"כ שלח: "מיקי זוהר הוא רק שליח"

בעקבות התבטאויותו של יו"ר הקואליציה זוהר נגד היועמ"ש מנדלבליט, ח"כ עפר שלח טען: "המטרה היא לחלץ את נתניהו מצרותיו"


חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm והתייחס לסערה שעוררה חשיפת השיחה אמש (ג') ב'חדשות 12' בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבין ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, וגם להתבטאות שבאה אחריה, של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר כלפי מנדלבליט, הבוקר (ד') בתוכנית 'שבע תשע' ב-103fm, במסגרתה אמר, "אם מנדלבליט לא יבטל את כתבי האישום (נגד נתניהו) ויתפטר, תהיה רעידת אדמה".

"מיקי זוהר הוא רק השליח פה. הדברים האלה הם חלק ממערכה שהתחילה כבר מזמן שמטרתה היא לחלץ את בנימין נתניהו מצרותיו על ידי המצאת סיפור, שלפיו איזה ארכי פושע בשם שי ניצן סחט את היועץ המשפטי כדי להגיש אותם (כתבי האישום)", אמר שלח, והוסיף: "נשענים על מיני סיפורים. בשיחה מוקלטת מלפני 5 שנים - מישהו (מנדלבליט) מדבר עם מישהו (נוה) שחושב שהוא חבר שלו - ומדבר כמו שמדברים בין חברים, ומתלונן על זה שלא סוגרים לו את התיק, וכל מיני דברים שאין להם קשר לכלום, וכל מטרתם היא איום שלא ייאמן פשוט על היועץ המשפטי לממשלה, על האיש בראש מערכת התביעה, כי זה מה שנשאר לבנימין נתניהו".

חבר הכנסת שלח גם התייחס להתנערות של ראש הממשלה, מאותה התבטאות מעוררת מחלוקת של זוהר כנגד היועץ המשפטי, ואמר: "נו באמת, הרי גם השיטה הזאת מוכרת לנו. מה לנו ולהתנערות שלו? בנימין נתניהו עמד בפתח בית המשפט, מאחוריו עטויי מסכה כל צמרת הליכוד, והטיח האשמות דומות. בנו מתבטא על זה בערך כל שני וחמישי, על הקנוניה הזו שבמסגרתה שי ניצן סחט את מנדלבליט להגיש כתבי אישום תפורים נגד ראש הממשלה.

"זה מה שנשאר לו. אחרי שהוא השתלח בשוטרים, ובפרקליטות וביועץ המשפטי לממשלה, וכל זה לא עזר, וגלגלי הצדק ממשיכים לטחון, והוא עוד מעט, בעוד חודש-חודשיים יהיה נאשם כמעט מדי יום בבית המשפט, אז מה שנשאר לו זה להפריח את תיאוריות הקונספירציה המופרכות האלה ולשלוח אנשים חסרי מעצורים כמו מיקי זוהר לאיים על היועץ המשפטי".

שלח גם הגיב לכך שמנדלבליט כינה את שי ניצן באותה שיחה כ'מניאק שמחזיק אותי בגרון'. "אולי יש מי שמתחלחל מזה שהיועץ המשפטי לממשלה מדבר ככה בשיחה פרטית", אמר שלח, והודה: "אני וכל בן אדם נורמלי מתבטא ככה הרבה מאוד בשיחות פרטיות. זה לא אומר שהם לא יכולים לעבוד ביחד, גם לא נדרש מהיועץ המשפטי ומפרקליט המדינה שיהיו חברים. מנדלבליט היה באמת במצוקה מסוימת, מפני שהוא החליט - אגב כמו הרבה מאוד אזרחים ישראלים - שהתיק נגדו לא נסגר לאורך הרבה מאוד זמן, והדבר הזה הוא באמת דבר לא ראוי, לא רק מול אביחי מנדלבליט אלא מול כל בן אדם".

שלח המשיך לתקוף את מפלגת הליכוד, וחזר להתבטאות של זוהר כנגד מנדלבליט: "מתרעמים בצמרת הליכוד כשמדברים על כנופיית פשע - זו בדיוק השפה של משפחת פשע, זו סחיטה באיומים. 'אם אתה לא תעשה את מה שאנחנו רוצים - קרי במקרה הזה, תתפטר או תבטל את כתבי האישום נגד נתניהו - אנחנו נדאג לחסל אותך מקצועית'".

לדבריו, "הדבר הזה מזהם את האווירה הציבורית, אבל זה חלק ממערכה בת שנים שמנהל בנימין נתניהו, שבניסיון שלו להיחלץ איך שהוא מצרותיו המשפטיות, מוכן להרוס הכול - את מערכת התביעה, את מערכת המשפט, את המשטרה, את להב 433. כל דבר שעומד בינינו לבין כאוס מוחלט, בנימין נתניהו מוכן לחסל".

"למעסיקים לא ברור מה לעשות"

בהמשך התייחס יו"ר ועדת ביקורת המדינה, חבר הכנסת עפר שלח, גם למצב הכלכלי הבעייתי אליו נקלעה המדינה בעקבות משבר קורונה, כאשר מתוך 3.5 מיליארד שקלים שהוקצו למענקי החזרה לעבודה, הועברו רק 600 מיליון שקלים.

לטענת שלח, "הכסף לא מנוצל מפני שיש פה מערך שהוא טלאי על טלאי - בונים מערכת חזרה לעבודה, שפעם אחת, בפעימה הראשונה שלה, מבוססת על להחזיר עובדים חדשים, אז המעסיקים האחרים מתלוננים, ובצדק שמי שנלחם על העובדים ולא הוציא אותם לחל"ת, לא מקבל כסף", זה יוצר, לדבריו, בלגן. "למעסיקים, בטח למעסיקים קטנים, פשוט לא ברור מה לעשות, לא ברור להם מה יותר טוב להם. אלה לא אנשים שמעסיקים מערכות רציניות, משמעותיות, של חישוב מס או ראיית חשבון או איך להוציא יותר כסף מרשות המסים. אז פשוט, הם לא מקבלים את הכסף", אמר.

שלח גילה כי אתמול (ג') בדיון בוועדה לביקורת המדינה, עלה הרעיון, של חל"ת גמיש. "לא איזה משהו קשיח שאת מוציאה אותם לחודשיים, אלא תוכלי לפי הסגר להכניס ולהוציא", הסביר, והוסיף: "הפקידים, מאחורי גבם של השרים, כבר בנו מערכת כזו. אבל בחלק גדול מהמשק יש ירידה שנובעת מירידה בביקושים. נגיד שהירידה בתפוקה של 20% - אז או להוציא 20% מהעובדים לחל"ת או להקטין את היקף העבודה שלהם ב-20%, ואת ה-20% האלה תסבסד המדינה, מפני שהרי הירידה בביקושים נובעת מהצעדים שהממשלה עשתה. את הדבר הזה לא עשו".

לדברי שלח, הממשלה הבטיחה תחילה פיצויים בסדר גודל של 6 מיליארד שקל, "אחר כך ההערכה ירדה ל-3.5, בפועל, 600 מיליון. 3 מיליארד שקל שהיו צריכים ללכת כדי לעודד חזרה לתעסוקה, לא הוצאו".

לקראת סיום, הביע שלח פסימיות לגבי העתיד, ואמר כי בעקבות המצב הקשה, לצעירים בין הגילאים 35-25 יהיה קשה מאוד למצוא עבודה בעתיד, והוסיף כי אותו מצב כלכלי קשה, גם "מחריף מאוד את הפערים בין אלה שיש להם ואין להם, זו מחלה חברתית".

לטענתו, האשמה במצב הזה היא על הממשלה, שלדבריו מבצעת "מדיניות לא עקבית ומושפעת מלחצים פוליטיים, הציבור לא מבין מה המדיניות ולכן לא יכול לנהוג לפיה".

עריכה: אמיתי דואק

14/10/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ עפר שלח
ח"כ עפר שלח  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90