103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"צריך להוריד את נושא התקציב מהוויכוח הפוליטי"

שר האוצר ישראל כ"ץ תקף את כחול לבן על הכישלון בהעברת תקציב המדינה לשנת 2021 • על משבר הקורונה: "יש ירידה משמעותית בתחלואה אבל זה לא נגמר"


המסע אל התקציב: מדינת ישראל נערכה לניסיון נוסף של חזרה לשגרה החל מהיום (א'), אך נדמה שלצד שיעור התחלואה המצטמצם והאופטימיות הזהירה, סערת תקציב המדינה לשנת 2021 שטרם הועבר עדיין לא שככה. שר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm והתייחס בתחילת דבריו לניסיונות החזרה לשגרה בצל הקורונה.

שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס לסערת התקציב, שמאיימת להוביל לפירוקה של ממשלת האחדות, ואמר: "בחוק הנדל נקבע שעד ה-23 בדצמבר צריך לעבור תקציב 2020, זה דבר הזוי בעיני. אני חושב שזה מאוחר מדי לכן יש לנו תקציב מוכן, לכן אני מביא את זה תוך שבוע לממשלה. נאשר את זה יחד עם חוק הסדרים שיוצאים לדרך על רפורמות ותחרות, דברים מאוד חשובים. כל צמרת משרד האוצר הציגו ובנו תוכנית שמראה את התועלות בפתיחה ואת אי הסכנה הבריאותית בפתיחה. כולם הראו ועשו עבודה בלתי רגילה, אני באמת מחמיא להם".

הוא הדגיש כי "התחלנו לעבוד על תקציב 2021 הוריתי לצוות, להנהלת האוצר להאיץ את הקצב כדי לוודא שעד לתחילת דצמבר הממשלה תוכל לאשר את תקציב 2021 ובחודש פברואר הכנסת תגמור לחוקק את זה. אתם יודעים שאי אפשר בכנסת בפחות מ-45 יום על פי החוק. מה שקרה זה דבר לא הגיוני, לא ייאמן שקבעו בחוק ולא הייתי מעורב בזה, שעד ל-23 בדצמבר צריך להעביר רק את תקציב 2020. לא הזכירו את תקציב 2021. אני רוצה להעביר מיד את תקציב 2020 - מסר למשק הישראלי ומסר לשווקים הבינלאומיים וחברות הדירוג. אני מציע להתלכד סביב העניין הזה, כי על זה לא אמורה להיות מחלוקת".

כמו כן, התייחס לטענות כי רה"מ בנימין נתניהו משתמש בתקציב המדינה על מנת להשאיר נקודת יציאה לבחירות בחודש פברואר-מרץ 2021, וטען: "מאחר ורה"מ סמך את ידו על הודעתי, הוא ויתר על נקודת יציאה בדצמבר. היו לו 2 נקודות יציאה עד אתמול, האחת בדצמבר אם לא יעבור תקציב 2020. הוא ויתר כדי לתרום ליציבות המשק על פי הצעתי ואני מבקש שבני גנץ גם יוותר עכשיו על המאבק. להפסיק עם השיח שאין לו אחיזה ריאלית, להגיד שאפשר להעביר עד סוף דצמבר את תקציב 21 זה אמירה שאין לה שום קישור עובדתי, משום שאי אפשר לעשות את זה על פי לוח הזמנים. אם כחול לבן רוצים להתווכח על רוטציה והסכמים זה זכותם, אבל למה לקשור את זה לתקציב כל פעם והפוך אותו לבן ערובה? אני מציע דרך אחרת, שנפעל באופן מקצועי. אני מוכן לנמות להם משקיף בדיונים שיראו שהנם ענייניים ורציניים כדי לקדם".

23 בדצמבר יום קובע?
"לפי החוק אם קובעים שעד מועד מסוים צריך לעבור תקציב והוא לא עובר אז יש פיזור כנסת. מאחר ואני רוצה להעביר כבר עכשיו את תקציב 20 זה מבטל את זה".

"זה לא נגמר"

בהמשך, התייחס להוראתו של הרב קנייבסקי שקרא לציבור החרדי לפתוח את בתי הספר, בניגוד מוחלט להנחיות הממשלה ומשרד הבריאות: "בנוגע לנושא של לימוד תורה עד לגיל 13 באופן מפורש הוועדה החליט הלא לפתוח אותם וכך אני מצפה שזה יהיה. אני חושב שכול הגורמים ומי שמטפל באופן ישיר חייבים להידבר שם כדי למנוע את זה. הרב קנייבסקי הוא רב חשוב אבל לגבי התוכן אני חולק על כך לחלוטין ,ואם אכן זה כך צריך למנוע את זה. רשימת הערים האדומות הצטמצמה מאוד, הציבור החרדי בימי הסגר ברובו המוחלט ציית, רואים את זה לאור נתונים. יש את הסיפור הזה שהוא בקונפליקט בין ערך החשוב מאוד עבור הציבור החרדי של לימוד תורה, אולי הערך החשוב ביותר עבורם, לבין הצורך לוודא שהמגפה תיבלם עבורם ועבורנו. אני חושב שעל ידי הידברות למנוע את הדבר הזה".

הוא הוסיף כי "אם תלמודי התורה ייפתחו עם כל הערכיות של זה, זה רע מאוד לציבור. זה יהיה מסר נוגד למה שהחרדים עצמם עשו בעצמם דרך הרשויות ובאופן אישי, הפחיתו את רמת התחלואה בצורה ניכרת. יש 4 יישובים שעוד לא הגיעו למדד שמוציא אותם מקטגוריית ערים אדומות והם יהיו תחת סגר ליום רביעי. קרה כאן דבר חיובי וצריך להמשיך אותו. הצלחנו לפתוח הרבה מוקדי פעילות במשק, אם הציבור ימשיך בדרך הזאת ישראל תחזור להיות במצב טוב. יש ירידה משמעותית בתחלואה אבל זה לא נגמר".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/10/2020
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90