גולן יוכפז וענת דוידוב

"קיום ההנחיות צריך להיות על ידי כולם"

השר אלי כהן (הליכוד) התייחס למשבר קורונה: "אנחנו צריכים דין אחד ושווה לכולם, זה בדיוק המקרה הקלאסי שבו יש ערבות הדדית"


השר אלי כהן (הליכוד) שוחח עם ענת דוידוב וגולן יוכפז ב-103fm על משבר קורונה, ועל הפרת ההנחיות של חלק מהציבור. בהמשך, הביע את דעתו על סקר המנדטים שפורסם אמש (א') ואף על הסכמי שלום חדשים המתהווים עם מדינות המפרץ וצפון אפריקה.

השר אלי כהן התייחס לנתוני התחלואה של השבוע האחרון ואמר כי הם "מעודדים, מ-9,000 נדבקים בשיא, היום על 900; מ-15 אחוז חיוביים, היום על כ-3 אחוז. בקצב הזה אם כולנו באמת נקפיד על ההנחיות והדברים, ניישם את הערבות ההדדית, נהיה מדינה ירוקה". על קבוצות מסוימות בציבור הישראלי שמפרות במכוון את ההנחיות אמר השר: "אנחנו צריכים דין אחד ושווה לכולם. זה המקרה הקלאסי בו יש ערבות הדדית".

הוא הדגיש כי "ראינו הפרות גם על ידי המפגינים, גם על ידי החרדים. בנושא של ההפגנות אתה לא רואה שמירה על מרחק. מבחינתי זו לא סוגיה פוליטית, ברגע שיש הנחיות של המדינה הן תקפות לכל אחד, זה לא משנה אם אתה ימין, שמאל, חילוני או חרדי, זה פשוט לא משנה". על האכיפה המשטרתית של ההנחיות אמר: "כמובן אני נגד אלימות על ידי אף אחד, לא פיזית ולא מילולית. אבל אני רואה סרטונים שיש בחלק מהמקרים, שיש אכיפת יתר באלימות שכמובן אני נגדה. לכן ההנחיות שלנו זה לבצע אכיפה, לקדם את הענישה, להטיל סנקציות אם צריך, וצריך הסברה".

כמו כן, השר התייחס לפתיחת תלמודי התורה אתמול בהוראותו של הרב חיים קנייבסקי, ולטענות על היעדר האכיפה המשטרתית, ואמר: "אין שום הנחיה כזאת, לא על ידי הממשלה ואני בטוח שלא על ידי השר לבט"פ. ההנחיה ברורה, לקיים את האכיפה עבור כולם. היו אתמול התבטאויות של מספר שרים ואני מגבה אותם לבחון הטלת סנקציות כנגד מי שמבצע הפרות, גם במגזר החרדי, כי מה יקרה? את המחיר הבריאותי הם עשויים לשלם, את המחיר הכלכלי כולנו נשלם". הוא התריע: "קיום ההנחיות צריך להיות על ידי כולם, ונוסף על כך אמרתי שיש הוראה ברורה לבצע אכיפה, לפעול, לשקול סנקציות. לא נתנו לגיטימציה לאף אחד, אין הנחיה להעלים עין, יש הנחיה לקיים את ההנחיות".

"המציאות  תהיה שונה מהסקרים"

בהמשך, התייחס לסקר המנדטים שהתפרסם אמש (א') במהדורות החדשות: "אין לי ספק שהמציאות תהיה כל כך שונה מהסקרים שהיו אתמול. אני מניח שגם אתם זוכרים את הסקרים שאבי גבאי מקבל 23 מנדטים ובסוף מסיים ב-6. זוכרים את הפמפום של אורלי לוי ל-8 מנדטים ובסוף היא לא עוברת את אחוז החסימה, בנט באפריל 2019 בחר להתפצל מהימין, היה בטוח שהוא מביא דו ספרתי, ובסופו של דבר לא עבר את אחוז החסימה. אנחנו עסוקים בעשיה".

כמו כן, יש טענות כי הכישלון בהעברת תקציב המדינה נועד על מנת לאפשר לרה"מ בנימין נתניהו 'נקודת יציאה' לבחירות, ובכך ימנע את הרוטציה שהובטחה ליו"ר כחול לבן בני גנץ. בכירים באוצר אך טענו, על פי פרסומים, כי תקציב 2021 כמעט ומוכן, אך מנגד שר האוצר ישראל כ"ץ ממשיך להתעקש שייקח 60 יום להעביר אותו לאישור הממשלה. השר כהן התייחס לסוגיה, ואמר: אצלנו במדינה הכול דולף, שישלחו לך את טיוטת התקציב ל-2021. אני באשר למשרד שלי אמרתי להם 'חברים בואו נשב'. אמר ישראל כ"ץ בעוד 6 ימים מהיום אנחנו מעבירים את תקציב 2020 ולאחר מכן בפרק זמן של כ-40 יום אני מניח על שולחן הממשלה את תקציב 2021. לאחר מכן תהליכי החקיקה הרגילים בכנסת. פרק זמן של חודש לסיים את תקציב 2021 להניח על שולחן הממשלה, סביר לפחות בעיני לכל הדעות".

נושא נוסף בו דן השר כהן הוא הסכמי השלום המתהווים עם מדינות נוספות במפרץ ובאפריקה: "אני מתאר לעצמי שיתר המדינות, המפרץ ומדינות באפריקה שיש איתן משא ומתן, יהיו כבר לאחר הבחירות בארה"ב. אותן מדינות מבינות שהאויב שלהן זה איראן ולא ישראל והפוטנציאל הכלכלי חסר תקדים, ההסכם שנחתם אתמול עם בחריין. להערכתי הסחר בין בחריין וישראל יעמוד בעוד 3 שנים על כחצי מיליארד דולר לשנה, ועוד השקעות, תיירות; עם איחוד האמירויות הסחר יעמוד על 4 מיליארד דולר ואני קורא למחמוד בן סלמאן לעלות על רכבת השלום האזורית. לישראל וערב הסעודית יש אינטרסים משותפים ויש אויב משותף וזו איראן".

הוא הוסיף: "אנחנו וגם אני בקשר עם גורמים כאלה ואחרים בסודן, יש סוגיות פנימיות בתוך המדינה וגם סודן אני חושב שתהנה מאוד גם ביטחונית, בעיקר כלכלית, יש שם דיונים ולהערכתי הכף בסודן תכריע לטובת נרמול היחסים ומעבר לשלום עם מדינת ישראל. אני חושב שיחסית די קרובים להסכם ומקווה בהמשך עם מדינות נוספות בצפון אפריקה ובמפרץ".

 

עריכה: עופרי גליכמן

19/10/2020
הישארו מעודכנים

אלי כהן
אלי כהן  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90