103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

ברק: "אין לנתניהו סיכוי להיבחר שוב"

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק העביר ביקורת קשה על התנהלותו של ראש הממשלה: "נתניהו אשם במחדל הגדול מאז הקמת המדינה" • "נתניהו מנסה להימלט ממשפטו"


'באסה-סבבה': זה ללא ספק הביטוי שייזכר יותר מכול מהדיון שהתקיים אתמול (ב') בכנסת. חברי האופוזיציה יזמו את הדיון במטרה לבחון את התנהלותו של רה"מ בנימין נתניהו בתקופת הקורונה, והביקורת מצידו לא איחרה לבוא. נתניהו טען כי הדיון הוא בזבוז זמן ואף קרא למבקריו 'מקהלת באסה-סבבה'. אהוד ברק שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הנושא, ותקף בחריפות את ראש הממשלה.

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק לא יכול היה להישאר אדיש למשמע דבריו של רה"מ נתניהו אתמול (ב') בכנסת. "אני לא מקבל את כל הפריימינג הזה של נתניהו, זה סתם מסך עשן להימלט מהאחריות האמיתית. בסוף הוא לא מבקר אומנות של התנהגות הקהל, הוא רה"מ וכרה"מ הוא הסתבר כאפס בניהול, אפס במנהיגות ואפס בדוגמה אישית ומאה בהצגות ופרזנטציות, הוא יכול להיות פרזנטור מעולה".

על הצלחת הסגר, אמר: "עצם הסגר הוא הודאה בכישלון, נתניהו יושב היום בראש ממשלה ולא רק אחראי אלא במידה רבה אשם במחדל הגדול ביותר מאז הקמת המדינה, נגיע עוד מעט למספרי הקורבנות של מלחמת יום כיפור, אנחנו כפול ממספרי הקורבנות של האינתיפאדה השנייה. האסון הכלכלי והאנושי הוא נורא, תסתכלו על הרציחות בבית ועל מיליון האיש שאיבדו את עולמם, לעשות מזה הצגת פרזנוטור אני ואני? זה לא מנהיגות".

למרות הביקורת הרבה שמשמיעים רבים במערכת הפוליטית ומחוצה לה כלפי רה"מ, הוא עדיין מוביל על פי כל הסקרים במדד ההתאמה לראשות הממשלה, בפער גדול מיריביו: "יש רוב בקואליציה שהוא הצליח לתמרן. אני לא מאמין בסקרים האלה, אין לזה שום חשיבות כרגע, נתניהו מוליך לכישלון אדיר, אין לו שום סיכוי לדעתי לנצח בבחירות. הוא לא במקרה נרתע מהם. נכון שחלק המנהיגים הפוליטיים האחרים לא עשו את מה שהתבקש כדי לקבוע לפני זה כמעט סייגים לאפשרות שלו לכהן, אבל כרגע אנחנו לא שם. אנחנו בעיצומה של טרגדיה אנושית אדירה, כלכלית, שהנכדים והנינים יצטרכו לשלם. השתמשתי במילה אשם לא במקרה, אנשים מול מגפה, מול אי וודאות, גם מנהיגים ומנהיגות גדולות עושים טעויות ואי אפשר להימנע מטעויות, אתה אחראי בכל מקרה, בד"כ אה לא אשם כי אתה פועל בתום לב, כאן אין את הדבר הזה".

כמו כן, ברק טען כי אזרחי המדינה נמצאים בפני מציאות של ניהול מדינה מופקר, וטען כי ארבעת הגדרות שעומדות בינינו לבין ההפקרות הזו הן: "אחד, היו ח"כ של הליכוד הם מאכזיב מאוד ואני מקווה שהציבור יזכור את זה ביום הבחירות; הדבר השני, ח"כ של כחול לבן בראשם גנץ ואשכנזי שהיו צריכים מזמן להגיע למסקנה שהם ישקלו אותה בעוד כמה שבועות; השלישי, היועמ"ש שנראה שהוא מתפרק תחת הלחצים; והאחרונה בג"ץ שלא הוכיח נחישות גדולה בהתחלה אבל לפי דעתי הוא עשוי להתעשת כי יש שם אנשים רציניים. אם 4 הגדרות האלה יכשלו, מי שיצטרך לקחת את היוזמה לידיים אלה האזרחים שיצטרכו להביא לכך שמחאה רבת היקף לא תאפשר לנתניהו".

"לנתניהו אין שיקולים שקשורים לקורונה"

בהמשך התייחס לכך שלכאורה הוא תומך באופן כלכלי בהפגנות המחאה כנגד רה"מ: "אני גאה בכל תרומה, זה הדבר הכי חשוב ומרענן שקורה בחברה הישראלית היום. אני לא תורם להם כסף, אני תורם את המעט שאני יכול לעמותות. שעוסקות שאנשים מוכי גורל שהמציאות ההזויה הזאת מתאכזרת אליהם. אילו היה לי הרבה מאוד כסף הייתי גם תורם. אני לא חוסך שום מאמץ לסייע להם בכל דרך. אילו לך ולענת היה הרבה מאוד כסף והייתי חושב שאתם בצד שלנו ואני מעריך, הייתי פונה אליכם וממליץ לכם למצוא דרך לסייע. הימין בישראל במשך שנות דור מקיים מסע תעמולה, פרופגנדה, שטיפת מוח, ממומן במאות מיליוני שקלים ואני חושב שמאות מיליוני מיליארדים, כדי לסרס את עצמאות החשיבה של אזרחי ישראל על המציאות. לכן כל גיוס של כספים, הכול חוקי".

נושא נוסף בו דן רה"מ לשעבר הוא תיקי נתניהו, וטען: "לנתניהו אין שיקולים שקשורים לקורונה, הדבר היחיד שמדריך אותו על פי כל האנשים שנמצאים איתו במגע יום יומי, זה אדם שעוסק במילוטו מהמשפט . "רה"מ משתמש באופן עקבי בכוח שנותן לו התפקיד ומניסיוני יש לא מעט כוח, לא כדי לעשות את מה שחשוב לאזרחי המדינה או לקדם את שלטון החוק אלא כדי להימנע מהמשפט. הוא מפעיל את כל הכלים שהוא יכול, מתייצב מתחת לסמל המדינה באולם ביהמ"ש ותוקף בבוטות את החוקרים, התובעים ורומז לשופטים. הלוא זו הפקרות שלא תתואר, יועמ"ש חזק כמו זמיר היה מרים את היד וחותך את זה באחת, אומר שיש ניגוד עניינים. רה"מ מכהן מועל בתפקידו בדיוק בצורה שהוא תיאר לפני עשר שנים לגבי אולמרט. כרגע הדבר החשוב ביותר הוא שנתניהו יתפטר. משאלת ליבו של נתניהו היא שאביחי מנדלבליט יתפטר, ממנים תוך 7 ימים דחליל כמו מבקר המדינה ליועמ"ש, והדחליל כעבור שבוע מספק את הסחורה, קרי מודיע על עיכוב התהליכים במשפט.

עוד הוסיף ואמר כי קיימת אפשרות נוספת והיא: "להציע עסקה לגנץ או לבנט כדי שמישהו יקבל את כס רה"מ יום אחרי שמעבירים בכנסת חוק צרפתי שכולל גם את רה"מ ומונע אפשרות לנהל נגדם משפט. הראש של רה"מ הוא רק בזה, אין תקציב למדינה והרי אין הסבר לזה שאין תקציב חוץ מ-2 עובדות פשוטות – ברגע שיש תקציב לשנה או שנה וחצי צריך להכניס בו גזרות קשות והן משבשות את היכולת להזרים כסף בלי פיקוח של הכנסת ובלי שום בקרה ולהימנע מהגזרות שיפריעו בבחירות אבל זה עושה עוד דבר, זה מספק לרה"מ תירוץ ללכת לבחירות בלי לאפשר לגנץ להיות רה"מ".

 

עריכה: עופרי גליכמן

20/10/2020
הישארו מעודכנים

רה"מ לשעבר, אהוד ברק
רה"מ לשעבר, אהוד ברק  |  צילום: פלאש 90