103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"הליכוד שבר את החרם הערבי והביא למהפך אזורי"

סגן שר הבריאות יואב קיש התייחס לעסקת המטוסים: "לא היה שום אישור למכירת מטוסי ה-F35" • על פתיחת מערכת החינוך: "מה שהכריע היה הסקר הסרולוגי"


האם שר הביטחון בני גנץ בדרך לנשיאות? המשבר הקואליציוני רחוק מפתרון ועל פי דיווחים שונים, יש גורמים בליכוד הפועלים לקדם את גנץ לתפקיד נשיא המדינה. סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש (הליכוד) שוחח הבוקר (ב') עם גולן יוכפז וענת דוידוב על כל הנושאים החמים: האפשרות של פירוק הממשלה ויציאה לבחירות, הסכם השלום עם סודן, והטיפול במשבר הקורונה ולא חסך בביקורת.

ח"כ יואב קיש הודה כי אינו משוכנע שאכן הרוטציה בין רה"מ בנימין נתניהו לרה"מ החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ תתקיים: "זה תלוי בהמשך ההתנהלות בתוך הממשלה, אם כחול לבן ימשיכו להיות אופוזיציה בקואליציה. ברור שגם לליכוד יש אחריות לעניין אבל כשאני רואה שמנסים ותוקפים אותנו מבפנים ומחליטים למנות פרקליט מדינה לא לפי הסיכומים ולא מבינים שיש פה שותפות. אני רואה את זה בצורה מובהקת מצד כחול לבן".

באשר לכישלון בהעברת תקציב המדינה, הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי כחול לבן ואמר: "יש חוק שחוקק גם הוא בסיכום עם כחול לבן שדיבר על העברת תקציב 2020 ואחריו 2021. הסיכום הוא בחקיקה, מה שיש בחוק סגרנו והם נסוגים מהסיכום הזה, יכול להיות שצריך לסגת או לא, אבל תלוי איך הם יתנהלו. אם הם ילכו איתנו יד ביד להערכתי נקיים את הרוטציה, אם הם ילחמו על כל צעד ושעל אז זה יתפרק, זה ברור". כמו כן, טען כי פקידי האוצר שהתבטאו כי ניתן להעביר תקציב לשנת 2021 עוד השנה: "אולי הם גם קצת מזלזלים איך הדברים עובדים בכנסת בטח בכנסת הזאת, אני לא רואה את זה מתנהל כמו שצריך".

"עוד ספין הזוי"

למרות הטענות על שיתוף הפעולה מצד הליכוד, באשר להסכם השלום עם האמירויות, ידוע לכל כי שר הביטחון לא עודכן בפרטי ההסכם ועל מכירת מטוסי ה-F35. חבר הכנסת טען כי: "זה עוד ספין הזוי כי אין ולא היה שום אישור למכירת מטוסי ה-F35. לי ברור שאמיראתים רצו והאמריקנים רצו למכור. אף אחד לא נתן אישור. נותנים לזה אישור רק אחרי שעושים את מה שעשינו ומה שעשתה משלחת משרד הביטחון שבונה מערכת שלמה ששומרת על היתרון האסטרטגי של מדינת ישראל. ברגע שיש את זה אפשר לתת אישור, וכך עשה גנץ. לפני כן לא היה את זה ולכן אף אחד לא נתן אישור וכל השאר זה בולשיט".

הוא הסביר כי "יש חוק גם אמריקאי שמחייב אותם לשמור על הפער האסטרטגי של מדינת ישראל לכן אם מישהו רוצה להשוות את המערך של ישראל, הדרך היחידה לעשות את זה, זה אם משמרים את הפער האסטרטגי. זה לא קרה עד יום שישי האחרון שמשלחת משרד הביטחון חתמה על זה". ח"כ קיש הוסיף ואמר כי בעקבות מכירת המטוסים, ישראל תשדרג באופן משמעותי "ביכולות מבצעיות בין אם על ידי חימושים, מערכות נשק, פלטפורמות. ישראל קיבלה הבטחה ויכולות שישמרו את היכולות האסטרטגיות שלה לעשור הבא. מי שלא מבין שזו המציאות, טועה ומטעה. השינויים במזרח התיכון לא מוצאי חן במחנה השלום ,אבל מה לעשות? הליכוד מביא שלום ומנצח את החרם הערבי".

למרות זאת, לאורך השנים הליכוד התנגד למכירות נשק למדינות ערב, וכעת הסכים לחימוש האמירויות. סודן יצאה מרשימת המדינות תומכות הטרור, וקשה שלא לתהות האם אבדה דרכה של המפלגה? סגן שר הבריאות סבור כי: "הליכוד ונתניהו ריסקו את ציר הרשע האירני ואת החרם הערבי, יש מהפכה אסטרטגית עצומה. סודן הפכה מתומכת טרור, חזרה לאומות ולתמוך בארה"ב ובישראל זה הסכם עצום שאפשר היה רק לחלום עליו. אני כטייס F16  גם הגיע בסוף למצרים, יש תהליך שהמערכות נשק האלה מגיעות. צריך לשמור על היתרון של ישראל, הכול נעשה בשביל לשמר לישראל את היתרון האסטרטגי אז הליכוד שבר את החרם הערבי והביא למהפך אזורי שלא היה כמותו".

אין שלום תמורת שלום
"יש אינטרסים, אני מסתכל ורואה איך הפלסטיניים מרגישים ומגיבים אני מבין שאנחנו כנראה צודקים".

"יש סיכון בריאותי - אי אפשר להתעלם"

בהמשך, התייחס סגן שר הבריאות לחזרתם של תלמידי הכיתות הנמוכות ללימודים: "החלטנו לפתוח בקפסלות לאור הסקר הסרולוגי ופתיחת הלימודים הקודמת. אנחנו הערכנו שזה סיכון גדול מדי לפתוח בצורה רגילה ולחשוב שיהיה בסדר. עד הראשון לספטמבר שהיה לפני חודשיים אולי פחות דובר על זה שהילדים פחות מדבקים ואפשר לקחת את הסיכון. הייתה תפיסה שנבחנה ואצלנו במשרד הבריאות התקבלה החלטה לאחר אותו מהלך שזה טעות להמשיך ככה. היו דיונים על זה שבועות ובנו תוכנית".

הוא הסביר כי: "מה שהכריע את הכף היה הסקר הסרולוגי שרואים בפירוש אחוזים גבוהים לפחות כמו באוכלוסייה של ילדים בגילאים הקטנים שנדבקו ולכן החשש הגדול הוא שילדים ברובם א-סימפטומטיים, אתה לא בודק אותם, אתה לא יודע שהם חולים, והם מדביקים את שאר דיירי הבית. אנחנו יכולים לעשות חצי-חצי ובשבועיים הקרובים לראות מה קורה בהמשך התחלואה בגנים ובמערכת החינוך ובהתאם לזה לקבל החלטה. יש סיכון בריאותי ואי אפשר להתעלם מזה. חשוב לנו להחזיר אותם, אנחנו לא רוצים להשתאות עם זה, גם אם המחיר הוא לא שלם אלא חצי-חצי ולכן הלכו למתווה שנבחר".

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/10/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קיש  |  צילום: הדס פארוש/פלאש90