103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"ההתנהלות שלנו בקורונה תקבע את תוצאות הבחירות"

סגן שר הבריאות יואב קיש על החזרה לספסל הלימודים ועל שלב ההקלות השני ליציאה מהסגר • בהמשך התייחס למשבר הפוליטי: "אם זה יתפרק זה יתפרק מעצמו"


סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על משבר קורונה, ועל המשבר הקואליציוני.

בפתח השיחה, סיפר על החששות מהיציאה מהסגר. "החשש המרכזי זה מאיך שאנחנו הציבור נתנהג", אמר, והתייחס גם לאירוע ההלוויה ההמונית שהייתה במג'דל שמס: "זה בעיניי אירוע פשוט הזוי, שבאזור הכי אדום במדינת ישראל מייצרים הלוויה המונית של מאות ואלפי אנשים".

לגבי פתיחת מערכת החינוך, הבהיר: "אנחנו רואים בזה צורך וערך עליון, אז אנחנו רוצים לעשות את זה ולוקחים פה סיכון. אבל אם נקפיד וניזהר, אני חושב שנוכל לשלוט במגפה. אם אנחנו לא נקפיד, אני מאוד חושש שאנחנו נוביל לסגר שלישי".

אתה רואה מצב שילד בן 6 יושב עם מסכה 4 שעות ואחרי זה הוא עובר לצהרון עם עוד מסכה? זה לא טריוויאלי.
"ממש לא, וכמו שאת אומרת, בסוף כשמסתכלים על המספרים הגדולים, אז מן הסתם יהיו בוודאי גם הפרות של הדבר הזה וזה טבעי, אני לא מתרגש מזה. אבל אבל מצד שני, אני חושב שההנחיה חשובה כדי שבמקרים שאותם ילדים שכן יוכלו - ישימו. בסוף, במספרים הגדולים, זה מקטין הידבקות, בוודאות. אז בין לומר או לא לומר את זה, אני מעדיף לומר ולצאת מהנחה שיהיו ילדים שיהיה להם כנראה קשה".

אתה מדבר על כמה חמור ובלתי נתפס האירוע במג'דל שמס, איפה המשטרה? איפה הרשויות באירוע הזה? איפה אתם? מנהל בית החולים מספר שהיה שם כוח משטרה ואפילו כוח יס"מ שפשוט לא עשו שום דבר.
"זה ייחקר, אני הבנתי שהנושא ייחקר. בסוף, אין ספק שהאכיפה זה אתגר מאוד גדול, והנושא ייבדק, יכול להיות שהיו טעויות, אני לא יודע".

אבל כשאתה רואה את מה שקורה שם, ובכלל במגזר הערבי ובמגזר החרדי ובעוד שורה ארוכה של מגזרים ואירועים, אין פה תחושה שאיבדתם את יכולת האכיפה כמו שצריך? שכל אחד עושה מה שהוא רוצה?
"במגזר הערבי אני מאוד מודאג, אנחנו רואים עלייה בתחלואה, ובאמת גם ב-R זה כבר סביב 1, והסיבה לכך היא מאוד פשוטה, אלה החתונות הבלתי חוקיות ואירועים כמו שראינו אתמול (ש'). ההתנהלות של המגזר הערבי במקום הזה זו בעיניי טעות קשה, זה מוביל אותנו למה שראינו בתחלואה שם במהלך הגל, שהם שילמו בסוף בנדבקים ובמתים לצערי. אני קורא להם ואומר להם, 'תפסיקו עם זה, זה לא הזמן, אנחנו חייבים לשנות את ההתנהגות'. לגבי המגזר החרדי, נתת את זה ביחד, דווקא במגזר החרדי, ירידה מאוד יפה בתחלואה עם הקפדה מאוד רבה".

יש שם הקפדה על בדיקות? כי יש כאלה שטוענים שהם לא הולכים לבדיקות פשוט, ואז אנחנו לא יודעים את המספר האמיתי.
"זה נכון, ראינו ירידה במספר הבדיקות למגזר החרדי, אנחנו נכנסים למהלך של קריאה להיבדק גם שם. באופן טבעי, כשהתחלואה יורדת, אנשים פחות הולכים להיבדק. אבל אנחנו ניקח את היכולת שלנו בבדיקות ונשלב אותה בסקרים נוספים. אנחנו עובדים עכשיו על ביצוע של תוכנית פעולה של בדיקות נרחבות במערכת החינוך באופן שוטף כדי שיאפשר לנו גם במצב של אולי תחלואה יציבה או עולה ולא רק בירידה, לפתוח ולשמר את מערכת החינוך, כי אנחנו רואים בזה חשיבות מאוד גדולה. אבל בסופו של דבר, האתגרים במגפה הזאת, זה באמת האתגר של האכיפה, של ההסברה, של הבדיקות, של הקטיעה, ואנחנו צריכים גם את הציבור בשביל לנצח במקום הזה".

"אנחנו עושים הכול כדי להימנע מבחירות"

בהמשך התייחס קיש למשבר הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, והבהיר כי הליכוד עומדים בכל ההתחייבויות שסוכם עליהן בהסכם הקואליציוני, ותקף את כחול לבן: "להביא פרקליט מדינה ללא הסכמה, להביא מינויים, כל הזמן לבוא בביקורת מתוך הממשלה, מי שלא מתאים לו, שיעזוב, זה הכי פשוט שיש, כמו שעשה דרך אגב השר זמיר. כחול לבן הרי באו עם הבטחת בחירות שהם לא הולכים עם הליכוד, והם שינו את דעתם. הם כל הזמן מול לחצים באירוע הזה והם עוד לא הבינו שמהאירוע הזה הם צריכים להתנתק. ביום שהם יבינו את זה, אפשר יהיה לנהל את המדינה".

לליכוד מתאים עכשיו בחירות?
"אני חושב שלמדינה לא מתאים, ואנחנו עושים הכול כדי להימנע מבחירות, זה לא דבר שאנחנו רוצים אותו עכשיו בתקופה הזו. אבל אם לא תהיה ברירה, אנחנו נעשה. אני חושב שזה מאוד תלוי גם במה קורה במדינה, גם ברמה של המלחמה בקורונה. היינו בתקופה מאוד קשה, אולי הכי קשה שהייתה פה מאז פרוץ המגפה. ההחלטה של ראש הממשלה נתניהו להיכנס לסגר ומוקדם - למרות שכולם באו ואמרו, 'מה, רק ישראל ראשונה בעולם, איך?' - מראה כמה תבונה הייתה במהלך הזה, כמה זה עזר. זה אירוע קשה וצריך מנהיג שמסוגל להוביל למקום הזה, ואני מאוד שמח שלמדינת ישראל יש כזה".

אתה חושב שאם תפרצו לבחירות בחורף או לקראת האביב, המצב מבחינתכם, אלקטורלית בליכוד יהיה יותר טוב מאשר עכשיו?
"אני לא מחפש את הקמפיין ואני לא בונה עוד את הקמפיין. אני יכול לומר שאנחנו מתמקדים במלחמה בקורונה, זה מה שאנחנו עושים. אם אנחנו נצליח לעבוד ביחד, והשותפות תהיה שותפות, זה ימשיך. אם נראה שזה לא קורה וכל הזמן תוקפים אותנו, אז זה כנראה יתפרק מעצמו, ואז מתי שנלך לבחירות, נלך לבחירות. אני אומר לך שאם נאלץ ללכת לבחירות, אני חושב שההתנהלות שלנו מול אתגר הקורונה, בסופו של דבר תקבע את תוצאות הבחירות, ואני חושב שיותר ויותר אנשים מבינים שמדובר פה במלחמת עולם שלישית שמנוהלת תחת הנהגה מאוד אחראית, ועם הצלחות, יחסית לאתגר. וכשאת זה יבינו, אני חושב שנקבל את אמון הציבור".

קיש גם הגיב לידיעה שפורסמה ב'חדשות 13', ולפיה ראש הממשלה מתעקש שההוצאות של הבית הפרטי שלו, לא יהיו מחויבות במס, ואמר: "לא ראיתי את הכתבה בערוץ 13, אבל שמעתי. אני לא מכיר את הנושא לעומק. אני מניח שזה ייבדק ויישקל. מן הסתם, כמו במקרים אחרים, יהפכו את זה גם לנושא פוליטי. כמו שאני מכיר היטב את האופוזיציה שלנו, הם ינסו לקחת את זה למקום הכי פוליטי שהם יכולים". 

לקראת סיום השיחה, גולן הקריא לקיש ידיעה שפורסמה עליו היום (א') ב'כלכליסט', שבה נכתב כי 'ח"כ יואב קיש הזמין בלי סיבה נראית לעין מחקר מקיף מהכנסת בנושא השפעת מיסוי האלכוהול על שוק המשקאות החריפים. הוא רק לא חשף שחברו האישי והתורם הגדול שלו הוא יוסי גולד, בעלי 'עלית הארק', שהמיסוי פגע בהכנסותיו ויש לו עניין רב בנתוני המחקר'.

לדברי קיש, "הייתה רפורמה שהובלה, נדמה לי, על ידי שר האוצר יאיר לפיד. היא העלתה לכל מי שמשתמש במוצרי אלכוהול את המחירים. זה נכון שיוסי גולד הוא חבר שלי והוא גם שחקן מאוד משמעותי בתחום הזה. כשאתה בא לכנסת, אתה בודק דברים שאתה שומע עליהם ורואה אותם. מאוד הטריד אותי הדרמטיות בעליית המחירים לצרכנים, אמרתי, 'אני אבדוק', אפילו יוסי לא ידע שאני עושה את הבדיקה הזאת, אבל זה לא משנה. עבדתי הכי מסודר והכי מדויק, הכול לפי חוק",

יוסי גולד הוא חבר שלך ותרם לך לפריימריז.
"יוסי הוא חבר טוב, אני מכיר אותו שנים רבות. הוא גם תרם לי לפריימריז כמו רבים אחרים, לא באיזשהו משהו חסר פרופורציות".

לטענת קיש, ההתעסקות שלו בענף המשקאות האלכוהוליים הגיעה לתקשורת כי "אני הצהרתי על זה עכשיו במסגרת ניגוד עניינים. כי היום, כשאני במשרד הבריאות, יש תחומים של פיקוח על אלכוהול, אני חייב לדווח על זה, ודיווחתי. ידעתי שאם אני קונה בקבוק, עולה לי יותר כסף, לכן רציתי לבדוק. זה לגיטימי. יותר מזה, התייעצתי עם היועץ המשפטי לכנסת, הכול חוקי, הכול בסדר. פשוט מחפשים, מחפשים, מחפשים, סערה בכוס ערק. אבל זה בסדר, יש כאלה כתבים צהובים, זה מה שעושה להם את החיים טוב, שיהיה להם לבריאות".

עריכה: אמיתי דואק

01/11/2020
הישארו מעודכנים

סגן שר הבריאות יואב קיש
סגן שר הבריאות יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90