103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

יאיר לפיד: "סגר שלישי - בחורף"

יו"ר האופוזיציה טען: אירופה לקראת סגר שני כי "בחורף הווירוס משגשג במיוחד" • לדבריו: "אנחנו הלכנו לסגר שני כשחם, ונלך גם לסגר שלישי"


עידן הכאוס: הקורונה משתוללת ברחבי העולם ועוד מדינות מטילות מגבלות וסגרים על אזרחיהן, הכלכלה מתרסקת, עסקים נסגרים, אנשים מסתגרים בבתים, ארה"ב נערכת ליום שאחרי הבחירות בחשש כבד מאלימות, ובישראל הממשלה ממשיכה להיאבק במשבר הקואליציוני העמוק כשמעליה מרחפת עננת הבחירות. יו"ר האופוזיציה ויו"ר יש עתיד-תל"ם חבר הכנסת יאיר לפיד הביע את דעתו על הנושאים הבוערים ביותר.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד התייחס למדיניות נתניהו בניהול משבר הקורונה, והסגר השני ואמר: "בסגר מלא בבריטניה ובצרפת ובכל המדינות יש בתי ספר, המושגים שלהם שונים מאוד. החורף הוא הזמן בו הווירוס משגשג במיוחד והיה צריך לנסות לשפר את המצב עד החורף. במקום זאת אנחנו המדינה היחידה שכשהיה חם הלכנו לסגר שני ולפיכך נלך לסגר שלישי. הלכו לסגר מפני שלא טיפלו. זה שנכנסו לסגר זה כישלון מוחלט, אין יותר קל מלנעול את כולם בבית. אם ינעלו את כולם בבית עטופים בניילון התחלואה תרד. מה המדיניות לטווח הארוך? לא יהיה מחר חיסון. ההנחה היא שסגר הוא הפתרון הכי גרוע כי הוא הורס את הכלכלה. זה לא הישג לעשות סגר, בדנמרק בפינלנד וניו זילנד אין סגר".

הוא הוסיף למתוח ביקורת: "יש מדינות שניהלו טוב את הקורונה, אנחנו מהמדינות שניהלו רע את הקורונה. כולם יגידו שמדובר בבלגן אחד גדול ומטורף לגמרי בו אף אחד לא מוצא את הידיים והרגליים, אין קבלת החלטות, אין מדיניות והכול נעשה בשליפה. בסוף זה נתניהו הוא מנהל את זה. אף אחד לא חושד בכחול לבן שיש להם השפעה על המתרחש. נתניהו והליכוד מנהלים את זה, כחול לבן מסתכלים מהצד ואומרים שזה מנוהל רע מאוד", אמר. על חלקה של כחול לבן במשבר קבע: "כחול לבן נזהרו מלקחת תיקים הקשורים בקורונה".

יו"ר האופוזיציה אמר בכאב כי: "אני מתוסכל ממה שקורה במדינת ישראל – הלכנו לסגר שני לא הכרחי ונלך לסגר שלישי; מההרס הגמור של עסקים קטנים בישראל והכלכלה; יכולנו להיות בבתי ספר שמלמדים 5 ימים בשבוע ואנחנו לא". הוא סיפר: "הקמנו מטה שלנו לפניות ציבור כי אמרנו שהממשלה לא עושה דבר אז יש עתיד יושבים ועונים לפניות בטלפונים, מאישה שאין לה חשמל בבית ועד אנשים שאומרים שאין להם מחשב ללמוד בזום. במקום להתלונן כשאני רואה שהממשלה לא עושה כלום, אנחנו הולכם לעשות".

"אסכים לעשות כל חיבור פוליטי שיוציא את נתניהו מבלפור"

ח"כ לפיד הביע את דעתו על היעדר חשב כללי במשרד האוצר, ואמר: "בלי חשב, בלי ראש אגף תקציבים ובלי מנכ"ל. אין הנהגה למשרד האוצר, אין מי שמנהל מקצועית את משרד האוצר. יש כלכלנית ראשית שלא מקשיבים לה, היא מביאה נתונים ומתעלמים ממנה. זה מנוהל רק על ידי פוליטיקאים למען פוליטיקאים אחרים". לכן, היום (ב') תעלה הצעת אי אמון, כפי שמקפידים לעשות חברי 'יש עתיד': "אנחנו מפצירים באנשי כחול לבן להצביע איתנו, לאט-לאט. ביום רביעי מונחת על שולחן הכנסת הצעה לפיזור הכנסת והליכה לבחירות, אם אי אפשר להחליף בכנסת אז צריך ללכת לבחירות. אנשים שרפו סחורה רק מתוך ייאוש ותסכול". על ישיבה בממשלה בראשות נפתלי בנט, אמר לפיד: "אני מאמין בעבודה קשה, אסכים לעשות כל חיבור פוליטי שיוציא את נתניהו מבלפור מפני שהוא גורם נזק. אני לא מבטל כלום".

כמו כן, יו"ר האופוזיציה התייחס לבקשתו של רה"מ להחזר הוצאות על ביתו הפרטי, ואמר: "שערורייה וחוסר בושה, בסגר הראשון האיש הלך לוועדת כספים וביקש הטבות מס במיליון שקל בסגר השני מתעסק בכך שיממנו לו את הוצאות הבית הפרטי שלו. ביום רביעי הקרוב על שולחן הכנסת תהיה הצעת חוק של יש עתיד בהובלת מיקי לוי שאומרת 'סליחה, אנחנו לא מוכנים לשלם לך, אלה הוצאות פרטיות'. לאזרחי ישראל אין מה לאכול והוא שוב מתעסק רק בהוצאות הפרטיות של הבית שלו? אין גבול לחוסר הבושה של האיש הזה. זה סתם חזירות".

בהמשך, הוא התייחס לבחירות לנשיאות בארצות הברית, וליחסים של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הדמוקרטים: "שני המועמדים הם ידידי ישראל גדולים, אז יחסית מצבנו טוב. לי יש מריבה עם נתניהו, היות שהוא מנתק אותנו מהדמוקרטים". לדבריו, אילו ג'ו ביידן ינצח הדבר יגרום לנתניהו נזק, וכל עוד הוא ראש הממשלה זה יגרום נזק למדינה: "בסופו של דבר ביידן עומד בראש מפלגה שכועסת מאוד על נתניהו. הוא הפך את ישראל לסניף רפובליקני. לא במקרה כל ממשלות ישראל דאגו להיות גם רפובליקניות וגם דמוקרטיות. זה חשוב, תקציבים עוברים רק דרך הקונגרס וכך החלטות ביטחוניות. אני יודע שיש להם יחסי ידידות ברמה האישית אבל אני יודע מה ביידן אומר על נתניהו. נתניהו החליט החלטה קרה לאבד את הדמוקרטים לטובת יחסי הציבור של הזמן הקרוב".

  

עריכה: עופרי גליכמן

02/11/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90