103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"נתניהו הגיע להחלטה שלא להעביר תקציב"

ח"כ עפר שלח: "במקום לספר סיפורים ולעשות בדיקות פוליגרף, גנץ צריך לעשות את הדבר הנכון המתחייב מהטעות שעשה לפני כמה חודשים, ויפרק את הממשלה"


חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם ענת דוידוב ברדיו 103fm והתייחס לקשיים הרבים העומדים בפני מדינת ישראל במידה והיא תכנס לשנת 2021 ללא תקציב. לדבריו, אנחנו נמצאים בבור תקציבי עמוק, ואילו שר האוצר נכנע לראש הממשלה המונע משיקולים פוליטיים בלבד. בהמשך, ביקש לשים דגש על סעיף חוק האימוץ  שכרגע מונע מאלפי זוגות להט"ב להיות הורים.

"בוא נתחיל מעניין התקציב", פתחה דוידוב את הריאיון ושאלה האם נצליח לקבל את תקציב 2021. "הליכוד אומר שכחול לבן אשמים, ואילו כחול לבן אומרים שהליכוד אשמים. זה מין משחק ילדים כזה..ומה יהיה בסוף? אתה מעריך שהולכים לבחירות", שאלה. שלח האזין לדבריה ברוב קשב ואמר כי הוא מעריך שגמלה החלטה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להעביר את התקציב. לדבריו, בכל דיון של ועדת ביקורת המדינה בו הם נדרשים לעבוד מול אגף התקציבים בנושאים הקשורים לקורונה עולה כי אין הכנות ממשיות לתקציב 2021. "אני רוצה להזכיר שלתקציב יש לוח זמנים חוקי שצריך לעבור בכנסת, אי אפשר להעביר אותו ככה סתם. לוקח כחודשיים וחצי עד שמעבירים אותו מהרגע שהוא הגיע. אין לנו ראש אגף תקציבים, שהוא האחראי על הכנת התקציב. אין מנכ"ל לאוצר ואין חשב כללי. אני רוצה שאנשים יבינו מה זה כי זה בטח נשמע להם סתם כמו פקידים. כל הוצאה שהיא מעל אחד חלקי שתיים עשרה מתקציב המשרד לפני שנתיים צריכה אישור של החשב הכללי", אמר. "העניין הוא שמי יחתום על הדברים האלה? אין חשב כללי ורק אלוהים יודע מה יהיה. לא היה כזה בלגן בכל תולדות המדינה". 

בהמשך ביקש לדבר על הידיעה כי הכנסות המדינה ממסים קטנו בצורה משמעותית, ואמר שמדובר בבור תקציבי עמוק שעומד על כ־30 מיליארד שקל. "תקציב 2021 אמור להיות התקציב שיתחיל בתיקון, עם זה שמשבר הקורונה ימשיך ב־2021 כמשבר רפואי ומשבר חברתי-כלכלי, התקציב יתחיל את הרפורמות ואת הצמיחה שצריך כדי להוציא אותנו מהבור הזה. זה בצמרת אוצר שלא קיימת, שר אוצר שנכנע לראש הממשלה וראש ממשלה שמונע לפי שיקולים פוליטיים. את המחיר הזה כולנו בסוף נשלם". 

פוליגרף לחברי כחול לבן?

כשנשאל שלח מה דעתו על התנהלותו של גנץ מול חברי מפלגתו, לאחר שאלו הדליפו ציטוטים מתוך ישיבה סגורה לחדשות, ונתבקשו לעבור בדיקות פוליגרף אמר: "הבית באמת בוער והאנשים האלה מתעסקים בשטויות, העיסוק בהדלפות... זו הישיבה הראשונה שישיבות ממשלה וישיבות של קבינט קורונה מחוברות בזום לכתבים. זו הממשלה הכי לא מתפקדת שהייתה. בני גנץ, הגיע הזמן שבמקום לספר סיפורים ולעשות בדיקות פוליגרף, פשוט יעשה את הדבר הנכון ויתקן את הטעות שעשה לפני כמה חודשים - ויפרק את הממשלה הזאת. אולי נעשה את הישיבות בפוליגרף וזהו?" 

לסיום, הביא שלח לידיעתנו פרטים נוספים אודות הצעת החוק שהוא מבקש לתקן בנושא אימוץ בקרב להט"ב, וטען: "יש התחייבות של המדינה מלפני שנתיים לבטל סעיף בחוק האימוץ שקובע שמי שיכול לאמץ זה רק איש ואשתו. יש אלפי זוגות מצוינים עם רצון עז לאמץ ועם אמצעים, עם כל הקשרים והכישורים בכדי להיות הורים מאמצים ראויים והם פשוט פסולים לפי החוק הזה ומופנים לרשימות...אני לא אכנס לזה עכשיו. זה פשוט דוחה לדבר על זה. מה שהכי חשוב הוא שהמדינה התחייבה לפני שנתיים לבג"ץ לתקן את זה, אבל היא לא עומדת בהתחייבות שלה. היום בהצבעה בוועדה לביקורת המדינה הובלתי את הניצחון הזה יחד עם חבריי עידן רול ויוראי להב ואנחנו מחייבים את מבקר המדינה להוציא חוות דעת למה המדינה אינה עומדת בהתחייבותה לתקן את החוק". 

עריכה: עדן בן ארי

03/11/2020
הישארו מעודכנים

עפר שלח
עפר שלח  |  צילום: פלאש90