103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אמנע מלומר 'אנרכיה', אך אי אפשר לחיות באי וודאות"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד על ההכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק, זאת על רקע תשלום ימי הבידוד: "במידה וזו תופעה רחבה, אפעיל את סכסוך העבודה"


ההסתדרות החליטה להכריז היום (א') על סכסוך עבודה כללי במשק, זאת על רקע המחלוקת בנושא תשלום ימי הבידוד לעובדים. בהודעה שנשלחה על ידי ההסתדרות, נכתב כי ברקע ההכרזה עומדת דרישת ההסתדרות להסדיר את התשלום לעובדים הנדרשים לשהות בבידוד בעקבות מגיפת הקורונה.

עורכת התוכנית 'איפה הכסף' ב־103fm יעל איילון סקרה תחילה את הנושא מעורר ההדים. לשיחה הצטרף יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, ששוחח עם ענת דוידוב והסביר את פשר ההחלטה. לתפיסתו אי אפשר לנהל משק במצב כזה. 

בפתח הריאיון נשאל בר דוד איך יטפלו בעניין ימי הבידוד בשעה שלא מטפלים בנושאים חשובים כמו תקציב מדינת ישראל. הוא טען כי אנחנו לא יכולים להישאר במצב בו הדברים לא ברורים, ושהוא נמנע מלהגיד את המילה אנרכיה. לדבריו, הם פעלו ככל שאפשר, אבל ללא הצלחה. "אם בסוף החודש כשאנחנו מכינים את המשכורות נראה שמקום עבודה מסוים מעבירים את ימים הבידוד על העובדים אני אתן הוראה לסגור את המקומות האלה. אם נראה שזו תופעה רחבה נפעיל את סכסוך העבודה הרחב במשק. אני לא יכול להשאיר את המצב כפי שהוא ללא אפשרות שאנחנו נגן על העובדים אם ינסו לפגוע בהם בכל מה שקשור לימי הבידוד. זה דבר שלא יעלה על הדעת". 

עוד הוסיף: "אני חושב שבצוק העיתים אנחנו קיבלנו החלטה נכונה. אי אפשר לשים את הכל על אחריות המדינה כי לדעתי זה לא מאוזן. הרי אז העובדים ישבו בבית, המעסיקים ישלחו אותם לשבת בבית כי מה אכפת להם? אני מבחינתי חושב שצריך לעשות את זה בצורה מאוזנת. עכשיו, צריך לזכור לגביי היומיים שהעובדים נותנים - יש הסכמים מטיבים כמעט בכל מקומות העבודה. ל־95 אחוז מהעובדים יש הסכמים מטיבים וזה ימי מחלה מהיום הראשון. מה שאומר שלא יורד להם כלום. אני כרגע לוקח את הכוח של הארגונים הגדולים של ההסתדרות לטובת מקומות עבודה שהם אפילו לא מאוגדים. אני קורא למעסיקים לא להוריד ימים, מקסימום את ימי המחלה כמו שהיה צריך להיות, ואני פונה גם לכל העובדים במקומות העובדה - תבדקו מה קורה, תפנו להסתדרות, תתאגדו, ובמידת הצורך תסגרו את מקום העבודה שלכם. הגיע הזמן לעשות לזה סוף". 

קיצוץ בתנאי העבודה במגזר הציבורי

מה דעתך על זה ששר האוצר רוצה לקצץ בתנאי העבודה במגזר הציבורי?

"אני כבר כמה חודשים שומע את שר האוצר מאיים, מצייץ, וכותב פוסטים בפייסבוק", אמר בר דוד, "תראי, שר האוצר רגיל לעבוד בכיפופי ידיים ובאיומים. אני לא עובד ככה. ירצה שר האוצר לדבר, אז אנחנו יודעים לדבר. ירצה לכופף ידיים? שלא יאיים". 

שר האוצר מאיים עליך?

"הוא מאיים כל הזמן. הרי מדינת ישראל זה לא 'פתחתי נמלים' וגם לא 'פתחתי את שדה התעופה'. מדינת ישראל זו מדינת ישראל. זה משק שצריך לנהל אותו, ומשק מנהלים בשיתוף פעולה וביחסי עבודה, ולא באיומים ובציוצים בפייסבוק. שיועלו בטובם לשבת ולדבר. אני רואה כרגע כמה וכמה כתבות על העלאת גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 64. יש התייעצויות מפה ועד להודעה חדשה - לא יהיה כלום בלי תיאום עם ההסתדרות. פניי לעסקאות חבילה ארוכות טווח ומשמעותיות. אני מודיע לכן שאין במדינת ישראל עם מי לדבר. כשיהיה עם מי לדבר ועל מה לדבר, וכשתהיה תוכנית ארוכת טווח ולא יחלקו פה כסף למי שצריך ולמי שלא צריך ההסתדרות תמיד תהיה ותיתן כתף". 

לסיום נשאל איזה ציון היה נותן לתפקוד של שר האוצר, והוא אמר: "כרגע הוא בבידוד. הוא מתפקד מהבידוד ואנחנו רואים את זה. אין תקציב, לא עובדים על תקציב הדברים לא מנוהלים. משרד האוצר איננו מתפקד כמו שהוא אמור לתפקד. זה אמור להיות המשרד הכי חזק במדינת ישראל, אבל זה לא קורה. אני מאוד מוטרד כי בסופו של דבר שם מתקבלות ההחלטות"

עריכה: עדן בן ארי 

08/11/2020
הישארו מעודכנים

איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב
איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב