103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

חודורוב: "שר האוצר לא מצליח לחיות בשלום עם הדרג המקצועי הכפוף לו"

טלנובלה במשרד האוצר: השר כ"ץ פנה ליועמ"ש לאחר שעובדים כינו אותו 'הורדוס', והעבירו את הידיעה לעיתונאי • מה דעתו של מתן חודורוב על הנושא?


אם עקבתם מעט אחרי ההתרחשויות במשרד האוצר מתחילת כהונתו של שר האוצר ישראל כ"ץ, ודאי הבחנתם שזו ללא ספק השעה הקשה ביותר של המשרד; לאחר שמספר בכירים פרשו מתפקידם בעקבות עימותים עם כ"ץ, היום (ד') עלה עימות נוסף לכותרות, שחשף כי כ"ץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, זאת בטענה כי היועץ המשפטי של המשרד אסי מסינג לעג לו בשיחה פרטית שקיים עם דוברת משרד האוצר לילך ויסמן ואף כינה אותו 'הורדוס'. התואר המעליב קמעה הוזכר בטור 'הארץ' לאחר מספר ימים, מכך הסיק שר האוצר שהשיחה בין שני עובדי המשרד הודלפה ולכן החליט לפנות ליועמ"ש. 

הפרשן הכלכלי מתן חודורוב ('חדשות 13') שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm והיא פרטים נוספים על חלופת המהלומות בין שני צדי המתרס: "כ"ץ באמת הופתע, או שלא, לקרוא את הכינוי הורדוס מאת הפרשן נחמיה שטרסלר בטור השבועי שלו ב'הארץ', והוא הסיק מתוך הטקסט שההתכתבות בין מסינג, היועץ המשפטי, וויסמן הדוברת הודלפה כביכול לשטרסלר על ידי מסינג, למרות שאני חושב שהיה אפשר לשמוע את הכינוי הזה מכל פקיד במשרד האוצר". 

האם ההתכתבויות מצדיקות שימוש בכלים משפטיים מצדו של כ"ץ? הפרשן הכלכלי מתן חודורוב ('חדשות 13') הגיב: "גורמים באוצר הגיבו לסיפור הזה די בתדהמה - 'איזה מן מקום עבודה זה?' שואלים שם, בו עובד מצלם עובדים אחרים ואחר כך רצים להתלונן אצל השר. יש פה סוג של משטרת מחשבות ולגיטימי ששר ייעלב מהעובדה שעושים שימוש בביטוי מגלומני כמו הורדוס בהתכתבויות פנימיות, אך האם שיחה כזאת בין שני פקידים בכירים ככל שיהיו, מצדיקה פנייה ליועץ המשפטי בכסות בעייתית של חקירת הדלפה לכאורה של עיתונאי שהיה לשמוע את התואר הזה הורדוס מכל פקיד אחר? אני חושב שמישהו פה קצת נסחף". 

אני מתקשה להיזכר בתקופה כזו במשרד האוצר

בהמשך דבריו, הביא הפרשן מתן חודורוב את תגובתו של מנדלבליט לפרשה: "איני חושב שמישהו רוצה לחיות במדינה בה שיחות סמסים בין שני עובדים מתועדות, מצולמות על ידי עובד שלישי, נשלחות לשר ומתגלגלות לחקירה אצל היועץ המשפטי לממשלה, ואכן מנדלבליט די מגלגל את כולם מכל המדרגות כשהוא מודיע שהנושא הוא לא עניין לחקירה פלילית ואפילו לא לבדיקה משמעתית, אלא מקסימום לשיחה של יישור הדורים בין היועץ המשפטי מסינג לבין השר. אנחנו רואים שפעם אחר פעם שר האוצר כ"ץ לא מצליח לחיות בשלום עם הדרג המקצועי הכפוף לו. אני באמת מתקשה להיזכר בתקופה כזו במשרד האוצר, וזו טרגדיה כי בימים אלה היינו מצפים מכולם לשנס מותניים כדי לנהל את משבר הקורונה. זו באמת טלנובלה שאפילו במונחים של משרד האוצר לא האמנתי שנגיע אליה". 

על הדיון לקידום עוצר לילי שייערך היום בממשלה, הסביר: "הדיון במשרד ראש הממשלה בהחלט עוסק באפשרות להכריז על עוצר לילי שיחל או בשעות 22:00-23:00 בלילה כמו כפי שמציעים במל"ל, או מוקדם יותר בשעות 19:00-20:00 בערב כמו שדורשים במשרד הבריאות, כי לדבריה  עוצר לילי בלבד אינו אפקטיבי בצמצום התקהלויות חברתיות וצריך להתחיל אותו בשעה מוקדמת בהרבה על מנת לראות בלימה אמיתית בהיקף ההדבקה".

עוד הוסיף חודורוב כי: "הרעיון הוא שאולי במקביל לעוצר כזה, אפשר יהיה להחזיר את מערכת החינוך או חלקים ממנה לפעילות וכך לקזז את ההשפעה השלילית של החזרה לבתי הספר עם צמצום טווח התנועה של הישראלים בשעות הערב. לעסקה כזו משרד הבריאות יוכל להסכים, זה יאפשר לראש הממשלה שלהראות שהוא מוכן להחזיר עוד תלמידים לבתי הספר, וזה בעיקר זוכה כרגיל להתנגדות במשרד האוצר מחשש שעוצר כזה יפגע בעסקים. אנו נמצאים בסך הכל במרחק של יום עבודה אחד לפני מה שהיה אמור להיות כניסת השלב השלישי של ההקלות לתוקף, אין כרגע לא יום, לא שעה, לא מועד ולא זימון לאף אחד מהמשתתפים המיועדים בקבינט הקורונה ולכן ספק אם זה יקרה היום". 

עריכה: מיכל קדוש 

11/11/2020
הישארו מעודכנים

ענת דוידוב
ענת דוידוב