103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"חמאס עשה קפיצת מדרגה"

כך שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, בתגובה לירי הלילה: "המדיניות של הממשלה היא כניעה לטרור" • הוסיף: "צריך להפוך את עזה לסינגפור"


לילה של ירי מהדרום: אזעקות נשמעו בדרום הארץ והדי יירוטים במרכזה, בעקבות ירי של לפחות 2 רקטות מכיוון רצועת עזה. שר הביטחון לשעבר, ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שוחח עם ענת דוידוב וגולן יוכפז והביע דעתו על הפעולה. לדבריו, המדיניות של הממשלה היא כניעה לטרור והפקרת תושבי הדרום.

בפתח הריאיון ביקש ח"כ ליברמן להדגיש כי לתפיסתו המדיניות של הממשלה היא כניעה לטרור והפקרת תושבי הדרום. "ירי לעבר בת ים זה לא משהו חדש, הרי כבר ראינו גם ירי לעבר חדרה. הדבר הכי חשוב שצריך להבין לאן אנחנו הולכים מכאן", הסביר, "חמאס רוצה להיבנות כמו חיזבאללה. כל הכסף הקטארי שאנחנו מעבירים לשם, שכרגע עומד על שלושים מיליון דולר לחודש זה קודם כל להתעצמות. חמאס עושה קפיצת מדרגה מאוד מפחידה ביכולות שלו, ביכולות הטכנולוגיות שלו, ובכמות הטילים".

ליברמן מחזיק בעמדה כי ארגוני הטרור בגדולים ברצועה הג'יהאד האיסלמי וחמאס מכינים יחד לפחות שני טילים ביום. "בכללי המשחק שהסכימה הממשלה התבוסתנית הזו לשחק לחמאס מותר להתארגן ולהוציא פיגועים גם ביהודה ושומרון, וגם באזור ירושלים. התקשורות אולי פחות שמה לב לכל ניסיונות הפיגוע שאנחנו מצליחים לסכל תודות למערכת הביטחון, שב"כ וצה"ל. כמעט ואין יום שאנחנו לא רואים ניסיון פיגוע. הכל, כמובן בהכוונה ובתכנון של החמאס. מערכת הביטחון מתריעה על האירועים האלה, אבל היא לא מתווה מדיניות. ממשלת ישראל לא רוצה לקבל שום החלטה נחרצת. הרי צריך להחליט מה לעשות עם רצועת עזה - הם לא ייעלמו, וימשיכו. ראש הממשלה טרפד כל ניסיון להיכנס לדיון מהותי על סוף המשחק שם".

בהמשך הסביר כי לכל טרור יש שלושה מקורות: מקור פיננסי, מקור אידיאולוגי, ומקור מבצעי. "התפקיד שלנו הוא להתמודד בו זמנית עם שלושת המקורות, והדבר הכי קשה והכי מורכב הוא להתמודד עם המרכיב האידיאולוגי. מול הג'יהאד אתה חייב להעמיד מול התושבים הצעירים איזשהו אופק. האופק הזה הוא להפוך את רצועת עזה לסינגפור של המזרח התיכון - יש לנו את כל התנאים, ויש יכולת להתמודד, אבל צריך לקבוע תוכנית מסודרת לכמה שנים טובות. אי אפשר לעשות סתם מבצע בעזה אם אתה לא יודע מה אתה עושה בסופו", הסביר. בהמשך דרש שלא להעביר כסף לארגונים בגלל שאנחנו שומעים על ניסויים וטילים שהם מבצעים. "מקבלים הדרכה מאיראן. ממשלת ישראל התבוסתנית ממשיכה לטמון את הראש בחול עד שתהיה לנו שם עוד מפלצת נוסח חיזבאללה".

"בכל פעם שאתה רואה ידיעה ב'ניו יורק טיימס' זו הדלפה מלשכת ראש הממשלה"

"והפעולה באיראן גם תבוסתנית", שאל יוכפז את ליברמן בהמשך לפרסומים האחרונים. "הכל הם עושים בשביל להתהדר. אין שום מדיניות. הרי כל כתב צבאי יודע שאם יש ידיעה שמופיעה ב'ניו יורק טיימס' מי שעומד מאחוריה זו לשכת ראש הממשלה. תשאל את טל לב רם, הוא גם יגיד לך. אין כתב צבאי, אפילו מתחיל, שלא יודע מי הגורם שעומד מאחורי ההדלפות. כולם יודעים את זה. בכל פעם שאתה רואה ידיעה ב'ניו יורק טיימס' זו הדלפה מלשכת ראש הממשלה". כשנשאל מה האינטרס של הגורם הישראלי הסביר שהאינטרס הוא להתהדר. "אגב, הם בוחרים תמיד עיתוי בשביל לכסות על דברים אחרים. זה גם בכלל לא קשור לחילופי השלטון בארה"ב, זה קשור לבחירות במדינת ישראל, ולחולשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתמודדות עם חמאס. אין קשר לארה"ב כי ממשל טראמפ למשל, לא עובד עם ה'ניו יורק טיימס' זה אני יכול להגיד לך בוודאות. רק הגורמים הישראליים עובדים עם העיתון הזה".

בהמשך התייחס למצב הפוליטי, ועל השיחה של ניר חפץ עם רה"מ שכינה את יו"ר מפלגת ימינה, נפתלי בנט, 'כלב', כך על פי פרסום של רביב דרוקר ('חדשות 13'), "מה שברור שראש הממשלה כנראה זומם לפרק את הקואליציה כבר בתקופה הקרובה. אני בטוח שאתם לא מכירים את ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד, יש שם כל מיני סעיפים, שכולם מדברים על חצי שנה. ב־17 לחודש זה בדיוק חצי שנה לקיום הממשלה, אם הממשלה הזו מתפרת גם לא על נושא התקציב נתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה. צריך לשים לב לאותיות הקטנות בהסכם, במיוחד בסעיף שמונה. אני כבר רואה הכנת דעת קהל מצידו של נתניהו, ויכול להיות שכבר בימים הקרובים, אפילו מחר או מחרתיים אנחנו נראה את הקואליציה מתפרקת".

עריכה: עדן בן ארי 

15/11/2020
הישארו מעודכנים

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן  |  צילום: פלאש90