103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"כשהייתי שר תחבורה הקשבתי לאנשי המקצוע"

בצלאל סמוטריץ' (ימינה) על המצב במשרד התחבורה: "האווירה קשה מאוד. אנשים מסתובבים עם הפרצוף באדמה" • ומה דעתו על השרה מירי רגב?


ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שוחח עם סיון כהן על המשבר הפוליטי ואיום הבחירות המרחב מעלינו. לדבריו, 'ימינה' תדרוש להיות שותפים בממשלה שתקום, על מנת לקדם את האידיאולוגיה שלהם. בהמשך, ביקש להתייחס להתבטאותו של סדי בן שטרית, וניסה לשים את האצבע סביב השאלה מי אשם בזה. לסיום, מה דעתו על התפקוד של מירי רגב במשרד התחבורה?

ח"כ בצלאל סמוטריץ' התייחס למשבר הפוליטי שעלול להוביל את מדינת ישראל לבחירות בשיאו של משבר הקורונה, ואמר: "זה עצוב. אנחנו במשך הרבה מאוד חודשים, בניגוד ל-DNA הטבעי של אופוזיציה שרוצה תמיד להפיל ממשלה, אמרנו שלא נכון ללכת לבחירות. אנחנו בקורונה משבר כלכלי בריאותי חינוכי עצום, צריך יציבות, תקציב, ניהול טוב. גיבינו את הממשלה בהחלטות, גם אם לא אהבנו אותן, הצבענו בעד בכנסת על מענקים ותוכניות כלכליות וגם אנחנו הגענו למסקנה שאין ברירה".

הוא הדגיש כי: "בחירות זה מאוד רע אבל יש דבר אחד יותר רע וזה סוג של מערכת בחירות ארוכה שלא נגמרת. התחושה היא שהקואליציה מתנהלת עמוק בבחירות כל החלטה מתקבלת כמעט אך ורק משיקולי בחירות אצל כל השותפים וזה רע, זה גורר את חוסר האמון הציבורי ומכאן גורם לחוסר שיתוף פעולה של הציבור". הוא ציין כי אין לדעת מה יהיו תוצאות הבחירות לכשיתקיימו, אך הבהיר: "נרצה להיות שותפים והלוואי להוביל קואליציה ימנית טובה נעשה דברים טובים למדינת ישראל, גם בניהול נכון של הקורונה וגם לקדם את כל הערכים החשובים לנו - תיקון מערכת השפט, חיזוק הזהות היהודית, בחיזוק ההתיישבות איחוי הקרע בעם".

בתקופה האחרונה השיח בעם הפך קשה יותר ויותר, החל מפוליטיקאים שהתבטאו בצורה שנויה במחלוקת ועד למקרים האחרונים של המפגינים נגד בית המשפחה השכולה בקיסריה ואמירה המזעזעת של סדי בן שטרית שהשווה את ראש הממשלה בנימין נתניהו להיטלר. ח"כ סמוטריץ' נמנע מלהפנות אצבע מאשימה כלפי גורם אחד שהוביל לרמת השיח הירודה, ואמר: "אני לא בטוח שבאמת המצב היום הוא כל כך קשה אני חושב שבסוף הציבור, אנשים נפגשים ביחד בצבא, במילואים, בעבודה, ובקניות ואני לא רואה שיש קיטוב גדול בעם. מה כן? במשך הרבה מאוד שנים הייתה תקשורת ממוסדת ורק צד אחד יכול היה להשמיע את דעתו והרשתות החברתיות מאפשרות לצד השני להישמע, תמיד היו דעות שונות אבל הן לא נשמעו".

"נורא קשה להחביא אותי"

בהמשך, התייחס לביקורת כלפיו ועל האפשרות ש'ימינה' ינסו לדחוק אותו אל השוליים בזמן מערכת הבחירות במטרה להשיג מנדטים נוספים: "קצת מצחיק, נורא קשה להחביא אותי אני אחת הדמויות המוכרות היום בפוליטיקה וקצת קשה להחביא אותי. צריך לזכור ימינה מורכבת משתי מפלגות - הימין החדש של בנט ושקד מפלגת ימין כללית שרוצה להיות מפלגת שלטון, והאיחוד הלאומי בראשותי שהיא מפלגה ציונית דתית מובהקת".

הוא הדגיש: "אנחנו 2 מפלגות עצמאיות עם זהות, הוא לא משתיק אותי ואני לא אותו, יש לנו מכנה משותף רחב, יש לנו גם לא מעט חילוקי דעות ואנחנו יודעים לנהל אותם בצורה מכובדת. המנדטים שאנחנו מקבלים כמה חודשים הם ביחד, אין אחד שלא יודע את זה ולא יודע מי אני ומה דעותיי. כנראה הציבור הישראלי בחלקו אוהב את זה או לא חושש את זה, חלק באים בגלל בנט וחלק אולי בגללי לשותפות הזאת וזה בסדר גמור. אפשר וצריך להיות ביחד במפלגה, בקואליציה, בעם, בחברה, מאוד מכבדים את ה'ביחד' ואת השונות ולא נותנים לה למנוע שיתופי פעולה ולא כופים האחד את דעתו על השני".

בהמשך, הביע את דעתו על תפקודה של שרת התחבורה מירי רגב, שהחליפה אותו בתפקיד, והודה: "אני עצוב, אמרתי למישהו שבוע שעבר שאני מרגיש כמו הורה שמתעללים לו בילד, התאהבתי במשרד, באתי אליו בלי להכיר ולא ידעתי מה זה ואולי בגלל זה באתי עם ענווה וצניעות ללמוד, השקעתי בזה המון. כשהיה לי עימות עם שרת התחבורה מירי רגב לפני שבועיים סביב ההתנגדות למטרו היא האשימה אותי בזה שהייתי עבד של הפקידים. אני מביא אג'נדה של משילות אבל אם משילות זה לדרוס ולרמוס תהליכים לא להקשיב ולא לקבל החלטות על בסיס ידע שרק אנשי המקצוע יודעים ואין מה לעשות, זה לא משילות. מירי רגב ודומיה גורמים את הנזק הכי גדול למה שאני רוצה לקדם".

לטעמו, "לא מוצאים את האיזון הנכון, שר בסוף מקבל החלטות כי הסמכות שלו והאחריות על כתפיו וכשהוא מקבל החלטות צריך לציית לה אבל אתה לא יכול לקבל החלטה אם אתה לא מקבל את כל הנתונים קודם, דיוני עומק, לא מקשיב. התוצאות הן רעות, האווירה במשרד קשה מאוד, אנשים מסתובבים עם פרצוף באדמה ואני גאה כשר תחבורה שהקשבתי לאנשי המקצוע, למדתי מהם, התווכחתי איתם, דנתי איתם".

 

עריכה: עופרי גליכמן

19/11/2020
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90