103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

אדלשטיין: "המשפט כבר החל, אין קשר לבחירות"

שר הבריאות על הרעיון שאם רה"מ יקדים את הבחירות וינצח, הוא יפעל לביטול משפטו • "כשאומרים 'תפתח גם וגם וגם', נגיע לסגר שלישי בקצב מסחרר"


שר הבריאות יולי אדלשטיין (הליכוד) בשיחה טעונה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הסוגיות הבוערות שעל סדר היום: פתיחת הלימודים, המאבק בקורונה, האפשרות של יציאה לבחירות ועל הקשר לכאורה בין משפטו של רה"מ בנימין נתניהו לבין מערכת בחירות נוספת.

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס להאשמות כלפי משרד הבריאות בכל הקשור לקצב החזרה לשגרה והחזרה ללימודים. הוא הפנה אצבע מאשימה גם לעבר הורי התלמידים בישראל על כך שהלימודים לא מתחדשים: אנחנו באנו והצגנו בצורה מסודרת איפה יש יותר ואיפה פחות סכנה אפידמיולוגית, נכון שבחינוך יש סכנה אבל אילו כולם היו לא רק מצהירים על חינוך כערך עליון אלא אומרים 'לא ניתן לפתוח דבר אחר לפני שפותחים את כל הכיתות במערכת החינוך' כך היינו פועלים. ההורים היו צריכים לומר 'קודם כל הילדים חוזרים לבתי הספר' אבל לצערי הרב ההורים רוצים להחזיר את הילדים ורוצים עוד אלף ואחד דברים".

הוא הוסיף ואמר: "משרד הבריאות אף פעם לא היה בדעה שאסור לחדש את הלימודים. אין שום גורם במדינה שבאמת, אבל באמת, שם את נושא החינוך בראש סדר העדיפויות כי גם וגם לא נקרא סדר עדיפויות. אי אפשר לומר כל פעם בכל תחום משרד הבריאות אשם - נגיף קורונה אשם. נמאס לי לראות איך מגלגלים על אנשי משרד הבריאות רובם ככולם רופאים את האשמה בכול דבר. הם לא אשמים שמשהו סגור. אנחנו ממליצים המלצות רפואיות ושאר הגורמים כל אחד בתחומו צריכים לדאוג שההחלטות יבוצעו".

בהמשך, התייחס לחיסונים נגד קורונה שנראים קרובים מתמיד, ולרעיון לחוק שיחייב התחסנות נגד קורונה: "אנחנו במשאים ומתנים עם חברות נוספות. זה לא נגמר עד שזה נגמר, נכון שהיו לנו תחזיות מדויקות וחתמנו עם החברות הנכונות ביותר אבל גם אצלן אין עדיין חיסון ביד ואנחנו מקווים לתוצאות טובות", והדגיש: "מעולם לא הייתי בעד חיסון חובה בישראל".

"קורא לכחול לבן להגיע להבנות"

שר הבריאות התייחס להפגנה שהתקיימה בשבוע שעבר מול בית משפחת פרקש השכולה, ואמר: "אני מגנה, המעשים האלה מיותרים לגמרי, אני דרך אגב גם חושב שכדאי לכבד את פסיקת בג"ץ בזמנו לגבי הפגנות ליד בתים של אנשי ציבור, ליד הבית שלי כל יום יש הפגנות פחות או יותר לפעמים אנשים טובים שדואגים לפרנסתם ולפעמים כל מיני בריונים אבל שימוש במושגים שלפעמים משתמשים בהם לפעמים בהפגנות האלה צריך לעבור מן העולם. גם כאן הייתי מציע אכיפה קצת יותר רצינית בנושא הזה לגבי נאצים כפי ששמענו וכינויים נוספים".

השר פנה לנושא ממשלת האחדות והאפשרות לבחירות, וטען: "הדבר אחרון שאנחנו צריכים כרגע זה בחירות ואני בהחלט קורא לכחול לבן להגיע להבנות. אנחנו צריכים להיאבק בקורונה. אני לא יודע אם גנץ ויתר על רעיון הרוטציה". על החוק הצרפתי אמר: "חוק צרפתי אינו מתאים למדינת ישראל ולכן הנושא הזה אינו על הפרק". על הקשר בין הקדמת הבחירות להשפעה על משפטו של ראש הממשלה נתניהו, הוא טען שאין כל קשר שכזה: "המשפט כבר יצא לדרך, אני לא מבין למה זה קשור בכלל לבחירות, יש הפרדת רשויות במדינת ישראל. אני חושב שכולם צריכים לעמוד על נושא הפרדת רשויות, מה קשור הבחירות למשפט, לא קשור אחד בשני בשום צורה".

לסיום, הביע את דעתו על שחרורו של יונתן פולארד מהכלא, ונזכר כי היה השר הראשון שהגיע לבקרו בשנת , 1997, וטען שמדינת ישראל צריכה להתנצל בפניו: "לאחר מכן קיימתי לא מעט פגישות בסנאט ובקונגרס עם נבחרים בארה"ב ואחר מהם סנטור מאוד מוכר ובכיר אמר לי משפט שמהדהד אצלי בראש עד היום - 'אילו לפני כמה שנים הייתם מדברים כמו שאתם מדברים היום יכול להיות שפולארד מזמן היה מתהלך חופשי'. חבל מאוד שבאמת פספסנו את ההזדמנות להודות מצד ממשלת ישראל במעשה, כמו שעשתה ממשלת נתניהו הראשונה שהוציאה הודעה רשמית והתנצלה בפני ממשל ארה"ב, אבל כנראה שהיה כבר מאוחר מדי. יונתן בילה עוד שנים ארוכות בכלא ועד אתמול היה תחת הגבלות. אני מקווה שבקרוב מאוד נראה אותו בישראל".

הנהגת ההורים הארצית: "אמירות מקוממות"

הנהגת ההורים הארצית מסרה בתגובה לריאיון של שר הבריאות כי היא "דוחה בשאט נפש את אמירותיו המקוממות. הנהגת ההורים הארצית דרשה ועדיין דורשת חינוך לפני הכל, באחריות ובביטחון".

עוד נכתב בתגובה כי "שר הבריאות יולי אדלשטיין הוכיח בראיון הבוקר שהוא מנותק מהמציאות ומהשטח. על טענתו, לפיה ההורים היו צריכים לדרוש שיחזירו את הילדים לבתי הספר קודם, אפילו לא ניתן לומר בדיעבד שדבריו הוצאו מהקשרם, משום שכל קשר שהוא בינם לבין המציאות והחיים עצמם - מקרי לחלוטין ומשקף את אוזלת היד המתמשכת של משרד הבריאות ושל השר הממונה בהבנת חשיבות החזרת הילדים לבתי הספר - לפני פתיחת קניונים, מכוני כושר ודוכני רחוב".

בהנהגת ההורים הארצית ציינו כי היא "דרשה מהיום הראשון להעמיד את חינוך הילדים בראש סדר העדיפויות הלאומי ונתקלה שוב ושוב באטימות המשרד בדיוני הוועדות ובאי הבנה שלמצב התחלואה אין כל קשר למערכת החינוך וכי מדובר במספרים אפסיים".

"שיא השיאים של האטימות הגיע הבוקר בראיון של השר אדלשטיין, שבו האשים את ההורים בכך שלא לחצו. הזוי, מביש, מביך? הכל נכון. טוב יעשה כבוד השר אם יחזור בו לאלתר מדבריו הנלוזים ובמקום לחפש אשמים במצב, שידליק את האורות במשרדו. התשובה, קרוב לוודאי, תימצא שם", לשון התגובה.

  

עריכה: עופרי גליכמן

22/11/2020
הישארו מעודכנים