103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"יש מדרג שכול בישראל"

חיים לוינסון ('הארץ') בביקורת חריפה על תגובת השרים למותם של הטייסים לאחר שלפני כשבוע נהרג שחר זדה בתאונה בבסיס: "מה? משפחת זדה היא לא משפחה?


העיתונאי חיים לוינסון צייץ בטוויטר ציוץ שמעביר ביקורת על התנהלותם של השרים וחברי הכנסת נוכח העובדה שלפני כשבוע נהרג נגד בחיל המודיעין בתאונה בבסיס: 'לפני 8 ימים נהרג נגד בחיל המודיעין, שחר זדה ז"ל בתאונה בבסיס. השאיר 3 ילדים. אף פוליטיקאי לא צייץ. היום נהרגו קצין וחייל בתאונת אימונים. חיל אוויר. אסון. כל הפוליטיקאים ביבי גנץ על זה. ראשיות. איתן בן אליהו באולפן!!! ספרו לי עוד על ישראל הראשונה והשנייה ומי משרת את ההגמוניה'. לוינסון שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הנושא.

חיים לוינסון הסביר מדוע לדעתו הטרגדיה בקורס הטיס משקפת את הפערים בין ישראל הראשונה לישראל השנייה: "אני לא רוצה להמעיט חלילה מהאסון של הטייסים, זה אסון נורא, קצין עם 4 ילדים שהולך לצבא ולא חוזר. אבל זה לא האסון היחיד שיש בצה"ל, כל פעם שזה מגיע לטיס יש פולחן טייסים בחברה הישראלית שהוא מעמדי ועדתי, אתה מסתכל בכותרות של העיתונים. יש מדרג שכול בישראל וזה מאוד מצער. שאלתי את חבריי הכתבים הצבאיים מה קרה שם אחד אומר זה אוטובוס השני אומר זה מלגזה אני שואל 'דובר צה"ל לא תדרך?' עונים לי 'לא. לא מעניין'. בן אדם השאיר 3 ילדים הלך בבוקר, חלק מתפקידו זה להתעסק עם כלים מסוכנים כנראה ולא חזר ולאף אחד לא אכפת, זה מדהים".

הוא מתח ביקורת על התקשורת והפוליטיקאים, ואמר: "בידיעות אחרונות היו 50 מילים בתחתית ידיעה על מינוי של הרצי הלוי. אף פוליטיקאי לא אמר מילה. אתמול כולם צייצו 'אבל כבד, אסון נורא' וזה נכון אבל משפחת זדה זה לא משפחה? ברור שזה עדתי. מי הנגדים בצה"ל ברובם המוחלט? מזרחים מי הטייסים? אשכנזים. הכול חלק מהמעמדיות. איך מגיעים להיות טייסים, הדרישות כדי להיות טייס בצבא מכניסות בתוכם מעמד סוציו אקונומי מסוים. נכון יש חריגים ויש אתיופים".

לוינסון הסביר מדוע לדעתו צה"ל הוא לא כור היתוך: "תמיד מפרסמים את הסטטיסטיקות כמה חיילים הם בנים של טייסים, יש שם מעמד בן דורי, אי אפשר להתכחש לזה. אני לא רוצה להמעיט במה שעושים הטייסים הם נוהגים או טסים בכלים מסוכנים כדי להגן על כולנו, אבל הם לא היחידים בצה"ל. מדברים אם זה היה תקלה אנושית או גורם טכני, מתי שמעתם דיון על מצב התחזוקה של מצב המשאיות בצה"ל? זה לא מעניין אף אחד, אנשים נוסעים על הדברים האלה ואם הם לא מתוחזקים זה גם לא טוב. בעולם התאונות יש מדרג שברור שהטייסים הם בראש ובראשונה. זה לא רק בתאונות, רה"מ מגיע לכל סיום קורס טיס. הוא הגיע לסיום קורס אחר? קורס מפקדי טנקים בשריון לא חשוב?"

אב שכול כתב היום בעיתון 'הארץ' את הדברים הבאים: 'ממרומי קדושתי אנסה לדייק: יש כמה דרגות לקדושה הזאת. יש "סופר־קדושה", קטגוריה שאליה משתייכות המשפחות שבניהם היו לוחמים ונהרגו תוך כדי לחימה. הקטגוריה הזאת נחלקת לתת־דרגות של קדושה, שבראשה עומדים טייסים ולוחמי יחידות מיוחדות. יש קטגוריה נמוכה יותר, שאליה משתייכות המשפחות שבניהן נהרגו בתאונה במהלך שירותם הצבאי, או במסגרת חופשה, או מתו ממחלה'. על כך אמר לוינסון: "מי שמת מחופשה או ממחלה זה לא שכול לדעתי אבל אנחנו מדבירם על תאונות מבצעיות, עבודה, אימונים, היחס של הצבא, של החברה. חבל, כל המזן מדברים על הצבא ככור היתוך, הצבא לא כור היתוך, הוא מייצר מעמדות בתוך עצמו לעיתים יותר חזקים מאשר בחברה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

25/11/2020
הישארו מעודכנים

חיים לוינסון
חיים לוינסון  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm