103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"תפקוד הממשלה גרוע, מעריך שהולכים לבחירות"

ח"כ גדעון סער על הצעת החוק שתשלול אפוטרופסות מהורה שהורשע בגין אלימות במשפחה: "אבסורד שמקבלים מהכלא החלטות על הילדים" • וגם: על החשש מבחירות


מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית שתי הצעות חוק הנוגעות למאבק באלימות כלפי נשים, ביניהן הצעה שהגיש חבר הכנסת גדעון סער (הליכוד) הקובעת שיש לשלול את האפוטרופסות מהורה שהורשע בגין אלימות במשפחה. סער שוחח על כך עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm והביא פרטים נוספים על הצעתו.

"ההצעה שלי מתייחסת למי שמורשע בעבירת רצח, או של בן זוגו או של אחד מהקטינים, ואני מציע לשלול את האפוטרופסות על הקטינים מהרוצח", סיפר סער, והוסיף לגבי המצב החוקי העכשווי, שמאפשר לרוצח להישאר אפוטרופוס של בנו: "אין שום ספק שזה מצב אבסורדי בהרבה מאוד מובנים, בראש ובראשונה בצד המוסרי הכי פשוט. אני גם חושב שזה פוגע ביכולת של משפחות שעברו את הטראומות הכי קשות ואכזריות, להשתקם. ואני הצעתי היום במליאה להרחיב את ההצעה שלי, אני מציע לשקול גם על נושא של ניסיון לרצח, ואני מניח שזה יוכרע בהמשך הליכי החקיקה".

סער גם התייחס לכך, שכרגע, גם אם האב רצח את האם, והילד נמצא במשפחת אומנה, האב עדיין נחשב אפוטרפוס שלו. "זו באמת סיטואציה מטורפת, וזה כמובן גם כופה על כל המשפחה של הנרצחת סוג של אינטראקציה עם הרוצח, עקיפה יותר או פחות. כמובן שיש שאלות כבדות שעלו עוד במהלך הליכי החקיקה, למשל סוגיית הניסיון לרצח, ולפי דעתי צריך לשים את זה במקום שהחוש המוסרי שלנו נותן לנו תשובה מאוד ברורה, כי אנחנו שוללים זכויות שנדיר מאוד שהמשפט שולל אותן, אבל מקרי הקצה מחייבים לעשות את זה".

כספית חיזק את סער, וטען: "זה חייב להיות עם ניסיון לרצח, אחרת המקרה של שירה איסקוב בכלל לא נכנס לרובריקה הזו, והמקרה שלה הוא מחריד במיוחד, והכול גם קרה לעיני הילד".

סער השיב: "קודם כל, זו גם דעתי. אבל אנחנו כמובן לא מחוקקים רק על בסיס מקרה שאנחנו קוראים בעיתון. אני שוחחתי עם לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל, והיא סיפרה לי את הסיפור של התינוקת, שהדקירה הראשונה שהרוצח דקר את אמה היה ליד העריסה שלה בגיל 8 חודשים, אז אנחנו לא יכולים לסבול מחשבה שיהיו לו זכויות החלטה על החיים של אותה ילדה כשהיא גדלה. אני מסכים שניסיון לרצח צריך להיות בקטגוריה הזאת, ואני מקווה שנצליח לשכנע את הממשלה".

בדרך לבחירות?

בהמשך סער הסביר את נקודת מבטו על המצב הפוליטי הבעייתי בו ישראל נמצאת, והעריך כי אנחנו בדרך לבחירות. "באוגוסט כשהיה הסיבוב הקודם, לפני פשרת האוזר, אני חשבתי שזה טירוף ללכת לבחירות, כשהממשלה הייתה קיימת 3 חודשים בלבד", אמר, וכעת הוא חושב אחרת, "אני חייב לומר שבהתחשב בתפקוד הגרוע מאוד שלה, זה לא נשמע לי דבר גרוע כל כך היום ללכת לבחירות".

עוד אמר: "אני גם מאוד מקווה שיהיה הסדר בנושא התקציב. זה נראה לי מטורף שלא יהיה תקציב, שלמדינה לא תהיה תוכנית עבודה, שלא יובאו רפורמות שהן כל כך חיוניות בזמן המשבר הזה. זה פשוט דבר נוראי, ואני מקווה שתהיה התעשתות, ושאתה יודע מה? שגם אם נלך לבחירות, לפחות נעשה את הדבר המינימלי הזה עבור אזרחי המדינה".

לדבריו, הממשלה הייתה יכולה כבר להביא תקציב, אך ציין: "שמעתי זמן קצר לפני הריאיון, שנקבע כבר דיון בממשלה על זה, ואני מאוד מקווה שכל הצדדים ייתנו לזה צ'אנס, כי בסופו של דבר, אם התוצאה תהיה שלא יהיה תקציב, זה דבר גרוע מאוד למדינה. אני מקווה שתימצא איזושהי פשרה".

סער לא חסך ביקורת גם מכחול לבן, כאשר טען כי גם הם מבצעים פעולות נגד הליכוד. "ראינו את ועדת הבדיקה הזאת באמצע השבוע על הצוללות, משום מקום", סיפר, והוסיף: "אני מקווה שתהיה התעשתות, ואני מקווה שתהיה התאחדות, כמובן שאחרי זה אפשר לבקר, לגבי, מה צריך להיות התוכן של התקציב, מה צריך להיות התוכן של חוק ההסדרים, אבל דבר אחד ברור, ממשלה שלא תצליח להעביר תקציב, אין לה לזכות קיום".

במקרה שיהיו בחירות, תדרוש פריימריז גם לראשות הרשימה בליכוד?
"אתם זוכרים את ערב הבחירות הקודמות, אני תבעתי פריימריז וגם התמודדתי. אני לא חושב שאנחנו צריכים להתנהל כאילו כל השנה יש פריימריז, תזמינו אותי אם יהיו בחירות, תשמעו דברים ברורים".

עריכה: אמיתי דואק

25/11/2020
הישארו מעודכנים

גדעון סער
גדעון סער  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90