103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"חשבתי שקרבי זה אחרת, וכשנכנסתי לשם ראיתי שזו חגיגה"

דנה, לוחמת לשעבר, סיפרה על מערכות היחסים של הלוחמות עם הלוחמים ביחידה: "מ"פ לא יכול להיות עם חיילת שרק סיימה טירונות" • בן: "זה קורה בצבא"


דנה, לוחמת קרקל לשעבר, שוחחה עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על הבעייתיות, לדבריה, בשירות משותף של גברים ונשים ביחידות קרביות.

לדבריה, כבר בטירונות ובאימון המתקדם, "היו מעברים בין אוהלים, נוצרו קשרים, יש חברות שלי שקיבלו עונשים כשהן נתפסו".

עוד אמרה: "הקורס הוא הכנה לקו, שהקו הוא המשמעותי, שם אנחנו שומרים בעצם על המדינה. עכשיו, בקו יש מלא זמן, והבטלה גוררת עוון כפול מהטירונות. הטירונות זו הכשרה, המסלול זו הכשרה להיות קרבי. אבל מה שקורה בקו, מבחינה מקצועית, הזדעזעתי".

דנה נתנה דוגמה, לטענותיה, וסיפרה: "כשיוצאים למארב, אתה 4-3 ימים יוצא, שניים כביכול ישנים, וזה צמוד, ומה אני שומעת? שנוצר קשר בין המפקד לחיילת. ככה שומרים במארב? זו לא מקצועיות בעיניי".

מה זה נוצר קשר?
"נוצר קשר, הם נהיו חברים. עכשיו, זה לא מתאים, מה זה חברים? חברים ששומרים נגיעה? הם לא שומרים נגיעה".

כספית התנגד לדברים, וכינה אותם 'משטרת מוסר', כשאמר: "אני הייתי בגדוד שריון ב-82, ונהייתי חבר של המש"קית ת"ש שם. קשר בין גברים לנשים יש בצבא כל הזמן, אנשים גם הלכו לבית סוהר על זה".

לדברי כספית: "כשיש גברים ונשים, יש חריגים וצריך לטפל בהם. אסור למפקד אגב, לא רק במארב, אסור למפקד לנהל רומן עם פקודה שלו בכל מקרה".

ינון שאל, "האם קורים קטעים מיניים בין חיילים וחיילות בזמן השירות בצבא?".

דנה השיבה לו: "קורים קטעים מיניים. המ"פ נהיה חבר של החברה הכי טובה שלי, כשרק סיימנו קו. הם היו בקשר כ-3 שנים, זה הוסתר. היא פשוט הייתה החברה הכי טובה שלי והיא סיפרה לי, שלא נדבר על מפקדת וחיילת. אלה דברים, מבחינתי, מפקד פלוגה, לא יכול בכלל להתחיל עם חיילת שרק סיימה טירונות. דברים כאלה קורים".

כספית אמר: "את יודעת שזה לא קורה רק בקרקל, זה קורה בכל מקום שיש פה גברים ונשים, ככה זה עובד". על כך השיבה דנה: "ברור, אני אגיד לך מה ההבדל. אם אתה רוצה להיות מקצועי ולשמור על קו ולהיות עירני, לא הגיוני שיש לך את היסח הדעת, ובמקום לראות אם פורצים לגבול, מתעסק עכשיו בבינו לבינה".

לטענת כספית, אם המצב היה כמו שדנה מתארת, "היו פשלות בגבולות שקרקל שומר עליהם, ואין".

לדברי דנה, אין פשלות כי כמעט ואין אירועים ביטחוניים. עם זאת, למרות הביקורת, היא טענה: "אני לא אמרתי, 'לבטל את קרקל'. אני חושבת שלוחמות זה דבר חשוב, אני לא חושבת שזה צריך להיות מעורב. בוא נגיד את האמת כמו שהיא, אני חושבת שבנות עושות תפקידים מצוינים וגם אני הייתי לוחמת מצוינת, אני לא חושבת שצריך לערבב בין השניים".

כספית לא הסכים איתה, וטען: "אני חושב שאת טועה, אני חושב שבני האדם, בניגוד לחיות, יודעים לגבור על יצרם, צריך יותר להקפיד על זה".

דנה המשיכה לטעון כי זה לא אפשרי: "פה אני לא מסכימה בכלל, 'לגבור על יצרם'. מ"פ שיודע שתפקידו הוא בטח לא להתחיל עם חיילת פשוטה, ועושה את זה, ובגידות ששמעתי ודברים שקורים בשמירות, הזדעזעתי בתור חילונית, מאוד".

מה קורה בשמירות?
"אני לא יכולה לדבר על זה, זה פשוט מבחיל בעיניי. מה קורה בשמירות? שהאישה מעלה חיילים - אחד-אחד למעלה. דברים מזעזעים באמת. זה מה שצריך לקרות בשמירה?".

עוד הוסיפה דנה: "אני רוצה להגיד דבר כזה, מבחינתי, כשראיתי את הצבא, מבחינתי זו מקצועיות, יסודיות וזה לא המקום. אם אתם רוצים להגיד, 'יכולים לכבוש את יצרם', ממש לא יכולים לכבוש את יצרם, כי זה לא מה שקרה בפועל".

כספית לקח בספק את הטענות של דנה, ואמר: "אם אנשים שוברים שמירה ומקיימים יחסי מין תוך כדי שמירה, הם צריכים ללכת לבית סוהר. אם לא אוכפים את זה ולא בודקים את זה, זו בעיה. להגיד שאני מתייחס לעדות של דנה כאל אורים ותומים, אני לא".

עריכה: אמיתי דואק

26/11/2020
הישארו מעודכנים

(למצולמת אין קשר לנאמר)
(למצולמת אין קשר לנאמר)  |  צילום: יניב נדב/פלאש90