103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

48% מהציבור סבורים: נתניהו אחראי לבחירות

סקר 103fm שנערך במקביל לנאום גנץ קבע: גוש הימין עם 67 מנדטים • ימינה שומרת על כוחה - הרשימה המשותפת נחלשת • התוצאות המלאות


היום (ד') תיפתח מליאת הכנסת בשעה 11:00, כשבמוקד סדר יומה הצעת החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית. אתמול הטיל ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ פצצה, כאשר הכריז כי מפלגתו תתמוך בהצעת החוק. על אף שמסתמן רוב להצעת הפיזור, סייג גנץ את תמיכתו ואמר: "נתניהו, נטל ההוכחה עליך. הבא מיד את התקציב לממשלה, דאג להעביר אותו ולהבטיח את האחדות". רגע לפני ההצבעה, סקר מיוחד שערך מנחם לזר מ'פאנלס פוליטיקס' עבור התוכנית 'שבע תשע' ב־103fm מלמד כי הבחירות עתידות להעניק לגוש הימין רוב משמעותי בכנסת הבאה, וזאת למרות שנתניהו נחשב האשם העיקרי בהקדמתן.

על פי הסקר, לגוש הכולל את הליכוד וימינה יחד עם המפלגות החרדיות, 67 מנדטים בכנסת הבאה. גוש המרכז־שמאל נמצא הרחק מאחור עם 45 מנדטים, ובתווך - ישראל ביתנו עם 8 מנדטים שלא יכולים להשפיע על התוואי הפוליטי. את רשימת המנדטים מובילה מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו עם 29 מושבים. המפלגה השנייה בגודלה, על פי הסקר, היא ימינה בראשות נפתלי בנט, אשר שומרת על גובהה עם 23 מושבים בכנסת הבאה.

"השאלה הגדולה היא כמה מנדטים יישארו לימינה לאורך הדרך", אמר מנחם לזר לגולן יוכפז ולענת דוידוב ב־103fm, "בנט עוד לא הכריז על עצמו כמועמד לראשות הממשלה. ברגע שבנט יגיד את זה - נראה את המספרים". לדבריו, בשנה האחרונה הרכב המצביעים הפוטנציאלי של ימינה שונה לחלוטין מזה שעמד לרשות בנט בבחירות הקודמות, והדבר יכול לעמוד לזכותו בקרב על קולות הבוחרים, שאת מרביתם נתניהו 'חטף' מבנט ברגע האחרון בסבב הקודם.

מהצד השני של המפה הפוליטית, יש עתיד-תל"ם בראשות יאיר לפיד זוכה ל־18 מנדטים. מפלגת כחול לבן בראשות גנץ לא זוכה לעדנה בסקר הזה, שנערך, כאמור, במקביל לנאום שנשא וששודר בכל מהדורות החדשות.המפלגה בראשותו מגיעה בסקר הזה ל־10 מנדטים בלבד, ולא מתחזקת בהשוואה לסקרים קודמים. הרשימה המשותפת ממשיכה במגמת היחלשות בסקרים, והפעם מגיעה ל־12 מנדטים בלבד.

ומה בדבר מפלגות החרדים? ש"ס זוכה ל־8 מנדטים, בעוד יהדות התורה ל־7. מנגד, ישראל ביתנו עם 8 מנדטים ומרצ סוגרת את הרשימה עם 5 מושבים בכנסת הבאה. גם בסקר זה מפלגת העבודה לא עוברת את אחוז החסימה.

גרף של תוצאות הסקר המובאות גם בגוף הטקסט

האשם העיקרי - והמרוויח העיקרי

על אף שמפלגת השלטון ממשיכה להוביל בסקרים, אי האמון הציבורי ברה"מ נמשך: 48 אחוזים סבורים כי נתניהו הוא האחראי המרכזי ליציאה לבחירות. 30 אחוזים סבורים כי האחראי הוא דווקא רה"מ החליפי גנץ, ו־22 אחוזים השיבו כי אינם יודעים על מי להטיל את האשמה של יציאה למערכת נוספת.

הסקר בחן גם כניסה למפה הפוליטית של מפלגה בראשות הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט. על פי התוצאות, כלל לא מדובר במפץ פוליטי, שיכול לשנות באופן משמעותי את מפת הגושים: מפלגה שכזו זוכה ל־4 מנדטים, על סף אחוז החסימה - 2 מתוכם מכחול לבן, 1 מהליכוד ו־1 מימינה. "אין איזושהיא בשורה גדולה במפלגה כזו", אמר לזר, "אני לא יודע כמה איזנקוט נתפס בציבור כמי שיכול להיות ראש ממשלה, או מוביל של מפלגת שלטון. אני לא רואה אותו ככזה".

לא נתפס כראש ממשלה. איזנקוט // צילום: פלאש90
לא נתפס כראש ממשלה. איזנקוט // צילום: פלאש90
 

כך או כך, נתניהו, הגם שנחשב אשם בגרירתנו לבחירות רביעיות, בלב משבר בריאותי וכלכלי חמור, מצטייר כמרוויח העיקרי של הבחירות לכשיתקיימו: בניגוד לכל התרחישים בבחירות הקודמות, נראה כי ביכולתו, יותר מתמיד, להקים קואליציית ימין עם שותפיו הטבעיים, ובלבד שיחדש את קשריו עם מפלגת ימינה המתחזקת. גוש המרכז־שמאל, שראשיו זכו להבטחה לרוטציה בניהול המדינה, נמצא כעת הרחק מאחור. המסקנה: נכון להיום, תרחיש שבו נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא נראה רחוק מאוד.

"אין ספק שלגוש הימין יש רוב, מאחר והציבור הישראלי ברובו הוא ימני", סיכם לזר, "השאלה אם אנחנו על סף גוש חוסם לנתניהו. קשה מאוד לדעת איך יסתדרו המפלגות ומי יילך או לא עם בנימין נתניהו". בדבר אחד אין ספק, עוד צפויות הפתעות וכותרות בדרך אל הממשלה הבאה.

את הסקר, שנערך אמש (ג'), ביצע מנהל 'פאנלס פוליטיקס' מנחם לזר, באמצעות פאנל אינטרנטי. השתתפו בו 523 נשאלים בגילי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה. גודל הטעות הסטטיסטית: 4.4 אחוזים.

 

עריכה: עופרי גליכמן

02/12/2020
הישארו מעודכנים

בדרך לבחירות. גנץ ונתניהו
בדרך לבחירות. גנץ ונתניהו  |  צילומים: יונתן זינדל ומרים אלסטר/פלאש90