103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אין לגיטימציה לרוטציה"

סגן השר יואב קיש: "גנץ הצטרף לקואליציה של 54 מגוש הימין עם 15 או 17 חברי כנסת" • כספית: "תתבייש, גנץ איבד את כל עולמו כדי לתת לך את השלטון"


דוהרים לבחירות: חצי שנה בלבד מאז שהוקמה, ממשלת האחדות ככל הנראה מתפרקת. אתמול (ד') הצביעו חברי כחול לבן בעד הצעת חוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית. באשר לקרע המעמיק בקואליציה, ביקשו ינון מגל ובן כספית לשוחח עם סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד). בהמשך, התייחס למגמת העלייה בנתוני התחלואה בנגיף קורונה, ועדכן בצעדים ששוקלים במשרד הבריאות.

בתום 3 מערכות בחירות ללא הכרעה הוקמה ממשלת האחדות בראשות רה"מ בנימין נתניהו ורה"מ החליפי בני גנץ. אך חצי שנה לאחר מכן מסתמן כי אזרחי ישראל יצאו בפעם הרביעית מזה שנתיים לפקוד את הקלפיות ולממש את זכותם הדמוקרטית. סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש טען כי ישנה דרך לצאת מהכאוס הפוליטי: "ברור שתקציב 2021 לא יעבור ב-23 בדצמבר. לכן הדרך היחידה זה להפנים את זה ולקחת החלטה, זה בידיים של גנץ. ממה שאני שומע הם לא שם, הם הצביעו בעד פיזור הכנסת אתמול, אבל טכנית זו הדרך".

בן כספית טען בפניי חבר הכנסת כי לאחר ניסיון ממשלת האחדות, "לא תמצא עוד מישהו שיאמין שוב לנתניהו שהוא ייתן רוטציה. הם נתנו לו את השלטון תמורת רוטציה והוא הפר את זה". על כך השיב קיש: "זה אומר שהכול בכחול לבן זה רק הנושא הפוליטי של הרוטציה, לא קשקושי התקציב, לא טובת עם ישראל, רק הרוטציה. אגיד לך איפה הבעיה שלי, אני חושב שברגע שבני גנץ הצטרף לקואליציה של 54 ח"כ מימין עם 17 ח"כ, אין לגיטימציה לרוטציה".

קיש: "אף אחד לא רימה את בני גנץ" ; בן: "שברת את שיא שיאי החוצפה"

דיון סוער התעורר בין השניים כאשר בן השיב בתדהמה: "אנשים חותמים על הסכם, מודיעים הודעות, ומפרים". סגן שר הבריאות אמר בתגובה: "אני קיבלתי את ההכרעה של רה"מ והמפלגה. ברמה האישית אני חושב שלראש ממשלה עם 17 מנדטים בקואליציה של 72 מנדטים, אין לגיטימציה. אתה תמיד תגיד ששיקרו. היה מחיר קשה שבעיניי לא לגיטימי והייתי מוכן לשלם אותו עם כולם, אמרתי בוא נלך לאחדות, אבל מהרגע הראשון הם לא היו שחקנים בקואליציה הזאת. כחול לבן המשיכו עם מדיניות אנטי-ביבי, לא היו שותפים לדקה אחת ולאור ההתנהלות הזאת זה התפרק".

כספית זעם על כך, והשיב: "שברת את שיא שיאי החוצפה מאז בריאת האדם. אתה בא ואומר, 'אנחנו רימינו את בני גנץ'. כל מה שאמרת זה לא אמת. לרה"מ עם כתבי אישום יש לגיטימציה ולראש ממשלה עם 17 מנדטים אין?" ח"כ קיש הגיב לדבריו: "יש חוק במדינת ישראל, יש את זכות החפות. אתה בא מהפוזיציה. אתה משקר לצופים, זה לא נעים. אף אחד לא רימה את בני גנץ. אנחנו שילמנו מחיר שברמה האישית בעיניי היה טעות". אך בן שנותר המום, תהה: "אתה שילמת מחיר? בני גנץ איבד את כל עולמו כדי לתת לך את השלטון ואתה חתמת איתו על הסכם, תתבייש לך".

הדיון בין השניים המשיך, וחבר הכנסת טען בפני בן כי: "אתה פשוט לא מבין על מה אתה מדבר, אתה אומר שקרים, אני לא מסכים למילה שהוצאת מהפה. ההסכם הזה נחתם בלית ברירה עם מחיר מאוד כבד. מהרגע הראשון הם הפרו את ההסכם, הם לא היו פרטנרים וכשזה המצב אין לגיטימציה מוסרית של ראש ממשלה עם 17 מנדטים מתוך 70 ומשהו מנדטים. לא יכול להיות שהם יבקשו את ראשות הממשלה כשמהרגע הראשון הם פעלו נגדנו בכל הכיוונים". עוד הוסיף ואמר: "אין דבר כזה 2 ראשים, צריך אחד וזה צריך להיות מי שיש לו כוח ורוב ובממשלה הזאת זה צריך להיות בנימין נתניהו. ההפרה הראשונה היא שלהם - הם הצביעו בעד חוק ההמרה בניגוד לממשלה. ציר חזק משמעותי בכחול לבן לא נתן לגנץ להתנתק מ'אנטי-ביבי', הצביעו נגד עמדות הממשלה וריתקו את היכולת של הממשלה לעבוד".

בן כספית טען כי: "הקשר בין זה למציאות מקרי בהחלט. נתניהו אמר בלי טריקים ובלי שטיקים וזה לא מותנה בסקרים, וה-17 מנדטים היו ידועים".

"נמליץ לא לפתוח שום קניון"

בהמשך, דן סגן שר הבריאות בנתוני התחלואה בקורונה: "הדבר היחיד שעוד עבד בממשלה הזאת זה קבינט הקורונה, כל השאר לא עבד. אני מקווה שלמרות המתיחות נוכל להמשיך לעבוד בקבינט הקורונה כי זה פיקוח נפש. זה עוד לא המספרים של גל שלישי, אנחנו בעלייה מובהקת ואם לא נעשה משהו לעצור אותה אנחנו עלולים להגיע לזה". באשר להגבלות הודה כי מדובר בעניין של זמן: "זה יקרה וצריך לקרות, הקניונים - נמליץ לא לפתוח שום קניון, מדברים על הגבלות לטסים ולחוזרים מחו"ל יותר משמעותיות, יש תחלואה מיובאת לישראל שמעלה את המספרים, הגדלנו את סולם הרמזור כדי לעדכן אותו לתחלואה ברמות נמוכות יותר, מערכת החינוך תמשיך דיפרנציאלית, רק באזורים ירוקים וצהובים".

בערים אדומות וכתומות, לדבריו, לא תמשיך פתיחת מערכת החינוך: "אולי בערים אדומות צריך לסגור לגמרי, אולי במקומות האלה כן ננצל את הרמזור. אחד הכלים שחסר לנו זה לייצר מוטיבציה אצל אנשים לבוא להיבדק". כמו כן, הסביר את תמיכתו בסגר לילי: "אנחנו מכוונים למניעת התקהלויות בשל מסיבות חגי דצמבר. המשמעות היא התקהלויות רבות, הדבקות והפרות, ומשפחות שנוסעות מאחד לשני, המשמעות של סגר לילה היא לא בשביל להוריד תחלואה אלא למנוע התפרצות משמעותית נוספת בעירוב רב של קהלים".

לסיום, התייחס לאירוע הזומבה שקיימו אנשי משרד הבריאות, והודה: "קראתי על אירוע הזומבה בעיתון, לא השתתפתי, אם זה נעשה בניגוד לנהלים זה חמור ויש בעיה קשה בכך שזה פגיעה בדוגמה האישית, זה יטופל בשיא החומרה".

  

עריכה: עופרי גליכמן

03/12/2020
הישארו מעודכנים

יואב קיש
יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90