103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"מפלגת השמאל הציונית היחידה שנותרה היא מרצ"

ח"כ יאיר גולן הודיע על הצטרפותו הרשמית למפלגת מרצ, והתייחס למצבו של מחנה המרכז-שמאל: "העבודה חיסלה את עצמה, כחול לבן תעלם מהמפה הפוליטית"


חבר הכנסת יאיר גולן הודיע על הצטרפותו הרשמית למפלגת מרצ לקראת הבחירות הבאות, והסביר מדוע מרצ היא מפלגת השמאל הציונית היחידה שנותרה על המפה הפוליטית. גולן הביע את דעתו על הצטרפותו של גדעון סער למרוץ הפוליטי עם מפלגה נפרדת משלו, והתייחס לקולות מצד מחנה המרכז-שמאל שייתכן ויגיעו לסער.

לפני מספר חודשים אמר ח"כ יאיר גולן שמרצ מתעקשת להישאר מפלגה קטנה, בדלנית, טהרנית, שאין בה אנרגיות או תאווה לשלטון. למרות זאת, החליט גולן להצטרף למפלגה ולדעתו "אין שום סתירה בין הדברים ולא צריך פה לגשר על שום סתירה". הוא הסביר את החלטתו: "מה שנוצר בפוליטיקה הישראלית זה מצב מדהים שבו מפלגת השמאל הציונית היחידה שנותרה היא מרצ. העבודה למעשה חיסלה את עצמה במעשה מרשים של התאבדות קולקטיבית, כחול לבן לדעתי תיעלם המפה הפוליטית מיד אחרי הבחירות הקרובות או תוך כדי".

לכן הוא סבור כי "מרצ צריכה להסתכל על מה שנוצר בזירה של השמאל הציוני ולומר 'נשארנו לבד ואם לא אנחנו אז מי כן'? לא צריך להקים משהו חדש ולא צריך להמציא שום דבר חדש, אלא לקחת את מרצ שהערכים שלה, ערכי השמאל הציונים מוכרים וידועים ופשוט לנוע עם זה קדימה, זה לדעתי צו השעה". ח"כ גדעון סער טלטל את המערכת הפוליטית בשבוע שעבר כאשר הכריז על היפרדותו ממפלגת הליכוד וריצתו העצמאית לראשות הממשלה, ועל פי הסקרים מפלגתו צפויה לזכות ב-17 מנדטים בבחירות הבאות. ח"כ גולן התייחס למעבר הקולות מגוש המרכז-שמאל לסער ואף למפלגת ימינה בראשות נפתלי בנט, ואמר: "יש פה שלושה נושאים שהם משותפים, הם לא שמאל ולא ימין. אחד זה שחיתות, אני חושב שיש קונצנזוס לאומי בנוגע לשחיתות. יש קונצנזוס בעד דמוקרטיה ויש כמיהה, חלקה קצת נאיבית, לאיזושהי אחדות ולהפסיק את השיח המפלג שסך הכול קנה מקום לא רע במקומותינו בעידודו הנמרץ בעיניי של הימין ובנימין נתניהו".

הוא הסביר כי השמאל הציוני צריך לעורר מודעות ל-4 נושאים נוספים, חשובים לא פחות: "צריך להילחם על היפרדות מהפלסטיניים שבלעדיו מדינת ישראל תאבד את אופייה הציוני, הנושא של הפרדת דת ומדינה שאני חושב שחיוני לנו, נושא של רשת ביטחון חברתית כלכלית לכול שמשבר הקורונה רק מוכיח עד כמה הדבר הזה נדרש, כול החזיונות האלה של כלכלה נאו ליברלית פשוט הבל". באשר לעקרון הפרדת דת ומדינה, הבהיר: "הדת הפורמלית, הממוסדת, של הרבנות הראשית לא צריכה להיות בחיים הפרטיים שלנו בכלל כל הנושא של דת אנחנו נרשמים דרך משרד הפנים, נושא של נישואים וגירושים, קבורה לא צריך לעבור בממסד דתי. אם אדם רוצה לעשות את זה באופן דתי הוא עושה באופן אישי כמו ברית מילה".

הוא אף ציין כי ממחקר עולמי ומקיף שנעשה באשר למידת הקשר בין דת ולמדינה, "מדינת ישראל נמצאת במקום לא טוב, יותר קרוב לאיראן מאשר לאנגליה או לצרפת או להולנד. לכן אנחנו צריכים לעבוד על העניין הזה. זה שמאל ישראלי, זה לא קשור ללאומיות, אתה יכול להיות פטריוט ועדיין תהיה הפרדה מוחלטת בין דת ומדינה ולשם אנחנו צריכים לשאוף. ארה"ב היא אחת המדינות הדתיות בעולם ויש בה הפרדה מוחלטת".

    

עריכה: עופרי גליכמן

13/12/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ יאיר גולן
ח"כ יאיר גולן  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90