103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

תקופה קשה עוברת על המגזר הערבי

ח"כ טיבי על הרשימה המשותפת: "נעשו טעויות ולכן הירידה בסקרים" • על החיסולים: "ארגוני פשיעה, והמשטרה אחראית" • ועל שיעור המתחסנים הנמוך


הסכסוך בין משפחות הפשע א-זבארקה לאבו סעלוק בלוד עלה אתמול (ב') מדרגה, זאת כאשר נער בן 16 נרצח וצעיר בן 19 נפצע אנושות בחיסול לאור יום שבוצע בכביש 6 ליד מחלף נחשונים. על פי הפרסומים, ההערכה היא כי הירי נעשה כנקמה על רצח שאירע בלוד שעות ספורות לפני כן, כך עולה מהקלטות של בני אחת המשפחות המעורבות בסכסוך. 

חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) שוחח עם ענת דוידוב וניסים משעל ב־103fm והתייחס למאורע: "יש כל מיני סוגי פשיעות, אך כאשר מדובר בארגוני פשיעה, בחיסול חשבונות ובחיסולים על ידי נשק אוטומטי, מי שמטפל בהם זו לא הנהגה מקומית, חברי כנסת או פרלמנט, זו המשטרה. כאשר נוצרת תופעה של ארגוני פשיעה, זה לא תלוי במי מנהיג את היישוב באופן ישיר. אנחנו קוראים למשטרה להצליח במיגור ארגוני הפשיעה ולקבל החלטה, לא לתת תקציבים. זה לא כישלון ומחדל, זה הרבה מעבר לזה". 

ארגון פשיעה שלא מפחד מהמשטרה זה נורא ואיום

עוד הוסיף, כי: "יש תופעה של דמי חסות בשוק שחור שגברה בתקופת הקורונה בגלל המצוקה הכלכלית, ותופעה של סחר בנשק, 70 אחוזים מהנשק המוברח ליישובים הערבים מקורו בבסיסי צה"ל על פי דברי המשטרה. אני לא רוצה שהמשטרה תתעמת עם התושבים, אלא שתתעמת עם ארגוני הפשיעה. כל קצין מודיעין בכל ישוב יודע מי ראש הכנופיה, מי הסגן שלו, מי החיילים, מאיפה בא הנשק ומי סוחרי הנשק. המשטרה אומרת שהיא יודעת את הפרטים הללו. נשארת רק החלטה מדינית להיכנס בהם ראש בראש. ארגון פשיעה שלא מפחד מהמשטרה זה נורא ואיום".

ואם בבחירות עסקינן, האם הרשימה המשותפת בסכנת פירוק? חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי השיב: "לאחרונה יש בעיות ברשימה המשותפת, נעשו טעויות שלנו כחלק מאנשי הרשימה בהצבעות ובהתנהלות, ולכן בסקרים רואים שמספר המנדטים ירד. זה קרה בגלל ווכחנות וריבים מיותרים מוחצנים בתקשורת. הצטרפותו הצפויה של חולדאי למערכת הפוליטית לא קשורה לרשימה המשותפת, זה ימינה מהרשימה, ציבור הבוחרים שלנו שונה אך יש לקונה באזור הזה וטוב שתהיה כתובת שאנשים יצביעו עבורה ולא יחנו מנדטים אצל בנט וסער. אעשה את הכל כדי שהרשימה תישאר כמו שהיא אך זו משימה קשה".

תמיכה בחוק צרפתי או התקרבות לממשלת נתניהו - טעות

על חברו לרשימה, ח"כ מנסור עבאס שהראה סימני התקרבות לראש הממשלה נתניהו, הדגיש: "רה"מ מתרחק מתפקידו, אין מה להתקרב אליו. כל האמירות על תמיכה אפשרית בחוק הצרפתי או התקרבות לממשלת נתניהו זו טעות ואסור שדברים אלה ייאמרו, אך זו דרכו של עבאס ואמרתי לו שדרכנו בנושא הזה שונה וזו טעות פוליטית. כל מי שילך לבד יתרסק. עבאס לא ילך לליכוד, הוא חלק מהרשימה, יש בעיות ואנו מנסים לתקן אותן". 

בסיום דבריו, הביע את דעתו על שיעור ההתחסנות הנמוך יחסית בחברה הערבית, ואמר: "בהשוואה לחברה היהודית יש פחות מתחסנים, גם בגלל מתיאוריות הזויות והפחדות ברשת החברתית שתפסו אחיזה ובגלל אי אמון במערכת ובממסד בתקופת הקורונה. חלק אומרים שיראו איך זה משפיע על אחרים. ראו שבתקופה זו הממסד לא בדיוק התנהג אל הציבור הערבי באופן שוויוני. יש שיפור בכמה יישובים אך צריך לעשות יותר ולכן התחסנתי ראשון ואמרתי לציבור שיש לי אמון מוחלט ברפואה המודרנית, בחוקרים וברופאים וזה חשוב לבריאות של החברה כולה ושל המשפחה. כל אחד צריך לעשות את מה שהוא יכול כדי להגביר את המודעות לצורך להתחסן". 

עריכה: מיכל קדוש 

29/12/2020
הישארו מעודכנים

אחמד טיבי
אחמד טיבי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90