103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מספרי התחלואה עדיין גבוהים ומדאיגים מאוד"

מנכ"ל משרד הבריאות: "לא רוצה לחשוב מה הייתה מידת התחלואה ללא סגר" • "הסיפור על מאות שחלו לאחר החיסון השני, ומשרד הבריאות מסתיר, לא קיים"


אתמול (ב') התכנסו בכירי משרד הבריאות לדון בהמשך הצעדים, זאת לאור נתוני התחלואה המטרידים. במשרד הציגו לראש הממשלה בנימין נתניהו שתי אפשרויות: הראשונה, במידה ונתוני התחלואה יירדו – חזרה לפתיחת המשק טרם הידוק הסגר; השנייה, במידה ונתוני התחלואה לא ישתנו – הארכת הסגר בשבוע נוסף. מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' חזי לוי שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הנושא, ועדכן בנתונים.

פרופ' חזי לוי התייחס לנתוני התחלואה הגבוהים, ואמר: "אנחנו על כ-7,000 חולים, כ-1,200 חולים קשים כ-250 מונשמים אלה מספרים מדאיגים מאוד. הממוצע הוא בסביבות 8,000 וזה מספר גבוה", והוסיף: "אני חושב שיש פה תחלואה גבוהה שחלקה נובע כנראה מהמוטציה הבריטית, שאנחנו יודעים שהיא גורמת להדבקה גבוהה מאוד. לכן בין השאר למרות הסגר שנמשך כבר כשבועיים הוא עדיין לא מצליח להוריד את המספרים".

באשר לבקשת משרד הבריאות להאריך את הסגר בשבוע נוסף, זאת לאחר שהתקבלה הארכה של 10 ימים, הסביר פרופ' לוי כי: "זה מאכזב, זה אומר שחשבנו או קיווינו שהתחלואה תרד בקצב מהיר יותר ומקדם ההדבקה ירד. אנחנו רואים בלימה והתייצבות, אנחנו כן רואים ירידה במקדם ההדבקה שגם ייתן את אותותיו במספר המאומתים ומספר החולים קשים, אבל זה עדיין לא הגיע. גם התחזיות מדברות כרגע על מגמה של בלימה, אבל לא בקצב שסברנו". הוא אף הביע את דעתו על אפקטיביות הסגר הנוכחי בבלימת התחלואה, והסביר שלולא הסגר "היינו מגיעים למספרים גבוהים יותר לרבות חולים קשים לרבות מונשמים, ולכן אני לא סבור לחלוטין שנכון לומר שהסגר היה מיותר".

בהמשך, הבהיר פרופ' לוי כי: "אנחנו משחקים תוך ניתור יומי במשולש של סגר, הורדת תחלואה וחיסונים ומנסים לעשות את המיטב על מנת לא להגיע למצב בו בתי החולים יגדשו בחולים קשים מאוד, מונשמים, עם ירידה באופטימום של הטיפול וזה מה שאנחנו מנסים לעשות". הוא הדגיש כי: "אנחנו לא רוצים לבקש הארכה אנחנו רוצים לפתוח את המשק. אני לא יכול להבטיח, אני מקווה מאוד שאנחנו נמשיך לרוץ בצורה מרשימה כל כך ולחסן יותר ויותר אנשים כך שהתחלואה תרד".

מנכ"לי בתי החולים הציבוריים שובתים מעל לשבוע, ואמבולנסים עם חולי קורונה תועדו ממתינים מחוץ לבתי החולים למיטה פנויה. על כך אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי: "זה קרה בעיקר בראשון בערב כשבתי החולים היו גדושים, בית חולים לא מסרב לקבל חולים כי הוא שובת אלא כי הם מלאים. אלה מקרים בודדים וזה ממש לא נראה לי סבירף אני מצר על כך וזה רק מעיד עד כמה בתי החולים גדושים". כמו כן, דווח כי מחלקות טיפול נמרץ נמצאות בתפוסה מלאה וכי מנהלי המחלקות נאלצים להכריע את מי להכניס. על כך אמר פרופ' לוי: "זה דבר שאנחנו מכירים בשגרה. וודאי שכעת בזמן הזה חדרי המיון עמוסים עם שחיקה אדירה של הצוות ולא אחת נדרשים להכריע את מי להכניס לחדר טיפול נמרץ. אנחנו לא קרובים לאיטליה אבל בהחלט נמצאים במקום של עומס אדיר, הכרעות לא פשוטות".

השר לשעבר אביגדור ליברמן אמר באולפן חדשות 13 שמשרד הבריאות מסתיר נתונים קשים מהציבור, אך פרופ' לוי טען כי אין שחר לטענות: "לאחר החיסון השני חלו מספר עשרות, אנחנו מכירים אותם וזה היה פחות מאחוז אחד וכל הסיפור על מאות חולים אחרי החיסון השני שמשרד הבריאות הסתיר במחשכים הם סיפור שלא היה ולא נברא".

לסיום, התייחס ליעילות החיסונים כנגד המוטציות לנגיף ואמר: "יש מידת מה של ירידה ביכולת של החיסון להילחם כנגד המוטציה הדרום אפריקנית. עדיין, החיסון יעיל גם כנגד המוטציה הדרום אפריקנית אבל באופן מוחלש יותר, האם יש סכנה לחלות לאחר חיסון? יש סכנה לחלות אבל המחלה אמורה להיות פחות קשה. אני חושב שאנחנו כמו בשפעת נצטרך לחסן מדי שנה כנגד הנגיף".

    

עריכה: עופרי גליכמן

26/01/2021
הישארו מעודכנים

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי
מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90