103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

קיש: בלי סגר, היינו עוברים את 2,000 החולים הקשים

סגן שר הבריאות התייחס לביקורות על הסגר, וטען: "חד משמעית, הסגר במקום" • והוסיף: "הופתענו מהאגרסיביות של הווריאנט הבריטי"


הווריאנט הבריטי ממשיך להתפשט ברחבי המדינה, וטרם נצפתה מגמת ירידה בנתוני התחלואה. מספר המאומתים עומד הבוקר (א') על 2,596, ואחוז המאומתים על 10 אחוז. מספר המאושפזים ממשיך לעלות ועומד על 1,814, מתוכם 1,162 במצב קשה. ישראל קרובה לחצות את סף ה-5,000 נפטרים, ובמשרד הבריאות מחכים בקוצר רוח לירידה משמעותית במדדי התחלואה. סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד) התייחס למצב התחלואה, וטען כי לולא הסגר המספרים היו גבוהים יותר. בהמשך, התייחס למצב הפוליטי, וליחסים המתחממים בין רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר רע"מ מנסור עבאס.

על אף שבמשרד הבריאות ציפו לראות ירידה בנתוני התחלואה, לאור הסגר שהוטל על אזרחי המדינה ומבצע החיסונים שמתקדם במרץ, אך התאכזבו. לא רק שהסגר לא הצליח להוריד את נתוני התחלואה, נדמה כי מצבנו רע יותר מהמצב בו נכנסנו אל הסגר. סגן שר הבריאות יואב קיש הסביר: "ביקשתי לעשות ניתוח מה היה קורה אם לא היינו בסגר, כי כולם אומרים 'זה פייק סגר', 'הוא לא אפקטיבי ולא עושה דבר'. התחלנו עם R של 1.25 וירדנו ל-0.9. אם היינו נשארים על אותה רמת הדבקה, ואין ספק שהירידה משויכת לסגר, היינו מגיעים למעל 20 אלף מאומתים ליום. לתחלואה של עוד 200 אלף נדבקים בתקופה הזאת. עוברים את 2,000 חולים קשים בבתי החולים".

למרות זאת, הוסיף ואמר: "אני מקווה שבשבוע הזה מה שכן נראה לטובה זה את הירידה של התחלואה הקשה בבתי החולים. אין ספק שמה שרצינו לראות בכל הסגרים האחרונים של ירידה משמעותית בתחלואה ובאחוז המאומתים לא קורה בסגר הזה. צריך לראות בתחלואה הקשה ירידה". הוא הסביר מדוע הוא תומך בהארכת הסגר בשבוע נוסף: "עד שבאמת שנתחיל לראות ירידה בתחלואה הקשה בבתי החולים. בסוף אנחנו צריכים להתמודד מול המצב. אין ספק שיש אלמנט עייפות ושחיקה אבל כרגע במספר התחלואה הקשה בבתי החולים אי אפשר לוותר. אנחנו מדברים כרגע על עוד שבוע ומה שיאפשר לנו בסוף השבוע הזה לעשות מהלך של הקלות תהיה הירידה בתחלואה הקשה בבתי החולים ואני מאמין שנראה את זה".

באשר לאפשרות שהסגר יוארך מעבר לשבוע, אמר סגן השר: "אני לא יודע להגיד איפה נהיה בעוד שבוע. בהתאם לתחלואה הנוכחית לוקחים החלטות. הופתענו מהאגרסיביות של הווריאנט הבריטי, כל העולם הופתע ואנחנו נותנים לו מענה כרגע ולכן אני נזהר לא להתנבא במחלה הזאת. אי אפשר להתעלם מזה ש-3 מיליון חוסנו מתוך מיליון 700 קיבלו את המנה השנייה שברובם באוכלוסיית סיכון".

"כל הכניסות למדינת ישראל צריכות להיות מבוקרות"

בהמשך, התייחס ליעילות החיסונים כנגד הווריאנטים השונים של קורונה, ואמר: "אין ספק שמה שהיום נוכח במספרים מאוד גדולים בקהילה הישראלית זה הווריאנט הבריטי, עוד לא הדרום האפריקני. אנחנו עושים מאמצים רבים לעצור את התפשטות הווריאנט, יש כנראה יעילות אבל יותר נמוכה. אני יותר מוטרד מהדברים שאני לא יודע אם יגיעו". לכן, הוא הדגיש את חשיבות סגירת הכניסות למדינה: "הכול צריך להיות סגור. נתב"ג ולא רק, כל הכניסות למדינת ישראל צריכות להיות מבוקרות עם בידודים במלוניות."

קיש התייחס לאפשרות שאזרחים יוכלו להמיר בידוד במלונית לאחר הגעתם ארצה מחו"ל, במעקב טכנולוגי, והבהיר: "אנחנו נהיה חייבים לאור זה שראינו שאנשים לא מקפידים על בידוד. ברגע שנודע על הווריאנט הבריטי סגרנו, שמו את כולם במלוניות אבל לא הצלחנו לאכוף את זה. אירוע המלונית מאוד קשה. הנושא של האם מי שמחוסן או מחלים יכול להדביק מישהו אחר שלא חוסן זו שאלה שאין עליה עוד תשובה מקצועית מסודרת. ההנחה הרפואית אומרת שלא".

עוד הוסיף ואמר: "אם זה בידוד בעקבות חשיפה למאומת בארץ אז הבידוד יהיה כמו שאנחנו מכירים, בידוד של מישהו שמגיע מחו"ל ילך למלונית והרעיון של שימוש באיכון דיגיטלי יכול יהיה לעזור לנו. האיכון הדיגיטלי צריך להיות כאופציה למי שיעדיף ברמה האישית לצאת לבידוד ביתי אחרי שהבדיקה התקבלה ושלילית". להערכתו, "אנחנו לא נשתמש באפליקציה כי אנחנו צריכים לתת מענה לכל הציבור ויכול להיות שזה יהיה מכשיר פיזית".

"הליכוד לא יקים ממשלה בתמיכת המשותפת"

השבוע הקרוב יהיה דרמטי בתחום הפוליטי, זאת בשל סגירת הרשימות לכנסת. על פי הדיווחים, הליכוד שריין את אורלי לוי־אבקסיס במקום גבוה ברשימה. על כך אמר ח"כ קיש: "מי שמטפל בזה זה רה"מ. אני ברמה אישית את אורלי מעריך מאוד, יש לי חילוקי דעות איתה וזה בסדר. הליכוד היא רשימה שיש בה מרחב של דעות. בסוף זו החלטה של רה"מ". הוא הודה: "אני לא יודע אם היא משוריינת, אני לא יודע מה קורה, אני לא באירוע הזה. ברמה האישית המשפחה שלה חברים מאוד טובים שלי, אבא שלה? יש לו כבוד גדול בליכוד ומשפחת לוי? יש לה הרבה מאוד נקודות זכות בליכוד. את העניין הזה אני משאיר לרה"מ".

כמו כן, הוא התייחס להתקרבות של ראש הממשלה נתניהו למגזר הערבי, ואמר: "הליכוד לא רוצה תמיכה של המשותפת והליכוד לא ישתמש במשותפת. הליכוד לא יקים ממשלה בתמיכת המשותפת חד וחלק. במגזר הערבי יש דינמיקה כפולה, מצד אחד רואים את הלאומנים שנלחמים בזכות קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית ובהם נילחם בכל הכוח. מצד שני מהאזרחים עצמם יש הרבה מאוד שרוצים לחיות פה כאזרח שווה זכויות ואותם צריך לחזק בכול הכוח. אנחנו עושים את הדברים האלה וקשה לאנשים להבין שלא מתכללים, מי שרוצה לחיות כשווה זכויות נעזור לו ומי שרוצה להילחם בנו בו נילחם בכל הכוח. אנחנו פונים לציבור הערבי הנורמטיבי שרוצה חיי שיתוף במדינת ישראל ואת הזכויות שלו. נלחמנו ונילחם בכל הכוח על כך".

   

עריכה: עופרי גליכמן

31/01/2021
הישארו מעודכנים

יואב קיש
יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90