103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

חיים רמון בדרך למשרד המשפטים?

השר לשעבר טען: "אהיה מוכן להיות שר המשפטים" • אך התנה זאת בכך שיוכל "ליישם את 22 הסעיפים שמפורטים בספרי 'נגד הרוח'"


פחות מ-48 שעות לסגירת הרשימות לכנסת ה-24 נותרו, ונדמה כי עוד הרבה יכול להשתנות באשר למפה הפוליטית. שר המשפטים לשעבר חיים רמון שוחח עם אראל סג"ל ורועי עידן ב-103fm על האפשרות שיחזור לפוליטיקה, ועל מערכת הבחירות הסוערת. הוא לא שלל כניסה לתפקיד שר המשפטים, גם בממשלת נתניהו, אך התנה זאת באפשרות ליישם את מדיניותו. בהמשך, העריך כי נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה וכי מחליפו בתפקיד יהיה גדעון סער או נפתלי בנט.

בעוד כ-50 ימים יצאו אזרחי ישראל אל הקלפיות לממש את זכותם הדמוקרטית, זאת בפעם הרביעית תוך שנתיים. רבים תוהים האם במערכת הבחירות הקרובה תושג הכרעה, או שמא נאלץ להיגרר למערכת בחירות חמישית. השר לשעבר חיים רמון הביע את דעתו על סבב הבחירות הנוכחי, וטען: "יאיר לפיד לא יהיה ראש ממשלה מכיוון שלא גדעון סער ובוודאי לא בנט, לא יכתירו אותו כראש ממשלה. מי כן יכול להיות אולי? גדעון סער או בנט, כאשר יאיר לפיד יוותר על האגו ויגיד 'למרות שאני הרבה יותר גדול מכם, אני מכתיר אתכם'".

עוד הוסיף ואמר: "אני לא רואה שנתניהו, גם עם בנט יגיע ל-61. עם 59 מנדטים הוא הצליח לקבל חצי קדנציה, אני יותר רואה תוהו ובוהו, בחירות חמישיות". על האפשרות שישוב לחיים הפוליטיים, אמר רמון: "במידה ויציעו לי להיות שר משפטים שאני אוכל ליישם את 22 הסעיפים שמפורטים בספרי 'נגד הרוח', אני אהיה מוכן להיות שר משפטים. אני חושב שאני האיש היחיד שיש לו אומץ וגם יכולת מוכחת לבצע את הרפורמה הכי חשובה".

הוא הסביר מדוע על אף שנכווה בעבר כשר המשפטים, הוא מוכן לשוב ולכהן בתפקיד: ה"סכנה בעיניי היא הדיקטטורה האוליגרכית השיפוטית. כל המפלגות משמאל לליכוד וכדומה הן מפלגות שאתה בוחר את אסכולת אהרון ברק, דיקטטורה משפטית, רמיסה של זכויות האזרח בפני 2 הממסדים הכי חזקים – הפרקליטות והמשטרה. הם דואגים להם ולא לזכויות האזרח. מצד ימין, יש אפסות מעש וחדלון במשך שנים, תמיד מוותרים על הנושא הזה תמורת דברים אחרים. לכן, אני מוכן לקחת את הסיכון. תפקיד שר המשפטים זה התפקיד הכי מסוכן. אמרו בעבר שצריך 'ללכת עם עו"ד צמוד', אז אני אלך עם עו"ד צמוד שידריך אותי, שלא יקרה מה שקרה בפעם הקודמת".

"מפלגת העבודה סיימה את תפקידה"

בתחילת מערכת הבחירות הנוכחית, היו שהספידו את מפלגת העבודה שמזה זמן רב לא חצתה את אחוז החסימה. למרות זאת, התעקשה ח"כ מרב מיכאלי על קיום בחירות לראשות המפלגה, וזכתה. מיכאלי הצליחה, בניגוד לכל התחזיות, להעלות בסקרים את המפלגה מעל לאחוז החסימה וכעת העבודה זוכה ל-5 מושבים. רמון, שהתחיל את דרכו במפלגת העבודה, הביע את דעתו בנושא: "עם כל הרוח, כל מה שיש זה סדר גודל של 5 מנדטים. התקשורת מרימה אותה למעלה, לפני חודשיים היא הרימה את חולדאי לשמיים בסדר גודל של ראש ממשלה. במקרה הכי טוב היא 6, אנחנו לא יודעים איך זה ייגמר. וגם אם ייגמר ב-4 מה זה חשוב? מפלגה שולית שאין לה שום משמעות. מפלגת העבודה סיימה את תפקידה כאלטרנטיבה ואפילו כמפלגת נישה. זה דבר לא משמעותי בפוליטיקה והעיסוק בו חסר פרופורציה".

לדעתו, ההצבעה בשמאל היא אסטרטגית, לכן הוא סבור כי "רוב התומכים של מפלגת העבודה מבוגרים וחלקם הגדול עבר מחולדאי. גנץ, להערכתי הסיכוי שהוא ירוץ עד הסוף לא גדול. אז הקולות של כחול לבן ילכו ליאיר לפיד וככל שהוא גדל הוא יותר אטרקטיבי למצביעים האסטרטגיים". למרות זאת הוא סבור כי לפיד לא יוכל להרכיב ממשלה: "גנץ היה 35 ולא הקים ממשלה. אין סיכוי שבנט יתמוך ביאיר לפיד כראש הממשלה".

   

עריכה: עופרי גליכמן

02/02/2021
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום מסך רשת 13