103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"גדעון סער יצטרף לממשלה בראשות נתניהו"

שר הדתות יעקב אביטן (ש"ס) על הבחירות: "אנחנו הולכים עם בנימין נתניהו חד וחלק" • וטען: "אם דרעי לא היה ש"ס, הוא היה רה"מ"


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

השר יעקב אביטן (ש"ס) התארח באולפן 'בחירות אישיות' לשיחה עם ינון מגל ויקי אדמקר על המצב הפוליטי. לטענתו, בנימין נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, ואליו יחברו גם מתנגדיו הגדולים -גדעון סער ונפתלי בנט. בהמשך, התייחס למתיחות הגוברת בין קבוצות בחברה החרדית לכוחות המשטרה, ולכעס הציבורי הרב על ההפרות החוזרות ונשנות במגזר. לדבריו, יש לפעול לאחות את הקרעים, ולא להעמיק את השסע בחברה הישראלית.

אמנם לא רבים מכירים את שר הדתות יעקב אביטן, אך מזה שנים רבות הוא נמצא בלב העשייה הדתית בישראל. בגיל 18 בלבד הוסמך הרב אביטן לרבנות, וכיהן כרב מושב, ובכך הפך לרב הצעיר ביותר בישראל. בשיחה עם ינון מגל (103fm) ויקי אדמקר (וואלה) התייחס לעולם הפוליטי, והודה: "פוליטיקה זה דבר קשה", אך הוסיף: "כל מה שבורא עולם מנהיג אנחנו מקבלים באהבה".

ש"ס ידועה בתמיכתה המוחלטת בנתניהו, והרב אביטן הסביר מדוע: "כשיש לך שותף טוב, אמין, שיש רה"מ שפועל ועושה דברים טובים למען עם ישראל - אתה הולך איתו". לדעתו, "זו ברית נכונה וטובה". כמו כן, הוא העריך כי: "בנימין נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה. הפעם בנימין נתניהו לא צריך אריה חזק, הוא חייב אריה חזק ולכן בעזרת השם תקום ממשלת ימין". הרב אף העריך כי: "אם דרעי לא היה ש"ס, הוא היה רה"מ".

הרב לא שלל את האפשרות שיתמכו בחוק הצרפתי ובפסקת ההתגברות, ואמר: "כל דבר גדול שמגיע, מגיע להחלטת מועצת התורה ושם אנחנו דנים בכל הדברים. היום המשרד הכי חשוב זה משרד המשפטים, בסוף כל המשרדים עוברים דרכו. יש לי כבוד למוסדות המדינה, אני גדלתי בבית כזה, אבל מותר לי לחלוק על הפסקים של השופטים, ולא על הממסד, ואני מצווה לחלוק עליהם. יש דברים שצריך לשנות במשרד המשפטים".

צילום: גרשון אלינסון/ פלאש90

"אני רוצה להיות הרב הראשי של העיר אשקלון"

השר טען כי בנט יחבור לממשלה בראשות נתניהו, זאת למרות שטען לא אחד כי ברצונו להחליף את ראש הממשלה בתפקידו: "אין לו ברירה אחרת אם הוא לוקח קולות מהימין", והוסיף: "אני רוצה להאמין שגם ידידי הטוב גדעון סער יצטרף לממשלה. בסוף זה לא חוכמה לשמור שבת, אלא גם האמירות שאתה אומר. לעיתים אדם, כדי לקושש קולות, נפלטות לו כל מיני אמירות. הוא איש ערכי ובסוף הוא יצטרף. כל מי שרוצה להצטרף לממשלה ששומרת על הזהות היהודית, על הצביון היהודי, שדואגת לחברה – ברוך הבא". באשר לישיבה בממשלה תחת סער, השיב בהסתייגות: "יש את מועצת החכמים, נשיא מועצת החכמים ומה שהם אומרים לעשות נעשה".

ש"ס לאורך השנים הצליחה לשמור על מספר מנדטים יציב, לדבריו של שר הדתות הסיבה לכך ברורה: "כשיש תורה אחת, מועצת חכמים אחת, נשיא אחד, יו"ר תנועה אחד ויו"ר התנועה מנהיג דבוקה נפלאה של חברי כנסת שאתה רואה מכל סיעות הבית - יודעים להוקיר אותם. הם לא מתעסקים רק בסקטור שלהם, ש"ס דואגת לכל המגזרים במדינת ישראל. אין סיבה שלא תהיה להם אהדה". הוא הביע את דעתו באשר לשאיפותיו הפוליטיות, והודה: "אני רוצה להיות הרב הראשי של העיר אשקלון".

צילום: גרשון אלינסון/ פלאש90

"זה כמו לאכול לא כשר"

בהמשך, התייחס להפרות הרבות במגזר החרדי, שהחלו בקיום חתונות המוניות, המשיכו בפתיחת מוסדות חינוך וכלה בהלוויות ההמוניות שהתרחשו רק השבוע בירושלים. הוא הבהיר: "אתמול הייתה קריאה שמי שלא שומר שייענש. אנחנו נשמעים למועצת החכמים, לא שומעים להנחיות משרד הבריאות אלא לצד האלוקי – ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. גם המגזר הליטאי ברובם שמרו. אני חושב שבכול מקום יש קיצוניים ושוליים, אסור להתעסק בקצוות. כמו שיש קצוות בצד הזה, יש גם בצד השני. זה דבר חמור ביותר. כל מי שיראת שמיים לנגדו - עובר על מצווה דתית. יש מצווה ואהבת לרעך כמוך, יש מצווה ונשמרתם מאוד לנפשותיכם, זה כמו לאכול לא כשר".

עוד הוסיף וטען להסתה בתקשורת: "גורמים לעם פילוג, שיסוי. חבל שיושבים בתוכנו אחים יקרים שלנו וכול היום יושבים לחפש את הציבור החרדי, במקום להביא אהבה והכלה, הכול נגטיב. אנחנו תנועה שקוראת לאהבת חינם, הכלת האחר". אביטן הדגיש: "הדבר החשוב ביותר היום זה לאחד את העם, לא לפלג. לאחות את הקרעים, וזה התפקיד שלנו, וזה מה שעושה תנועת ש"ס באמצעות הנציגים שלה. מחפשים את נתניהו ואנחנו סובלים בגלל זה, לא בושה להגיד את זה. אתם לא אוהבים מישהו? יש בחירות, שלטון מחליפים בקלפי. אם יתחלף השלטון – יתחלף, אי אפשר להחליף את השלטון בדרכים אחרות".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.

       

עריכה: עופרי גליכמן

03/02/2021
הישארו מעודכנים

ינון מגל, בן כספית, טל שלו ויקי אדמקר
ינון מגל, בן כספית, טל שלו ויקי אדמקר