103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

סמוטריץ': "גאה על האחריות שלקחנו למנוע בזבוז קולות"

ויכוח סוער פרץ באולפן על החיבור עם בן גביר • ובהמשך על בנט: "יכול להיות שיהיה לו יצר הרע ללכת עם לפיד כדי להיות רה"מ לכמה חודשים"


חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מצא עצמו במוקד הדיון הציבורי, זאת לאחר שחתם על הסכם ריצה משותפת עם איתמר בן גביר. בניגוד למערכות הבחירות הקודמות, בהן רץ סמוטריץ' עם נפתלי בנט ואיילת שקד, בסבב הנוכחי החליט לרוץ באופן עצמאי וחבר לבן גביר המזוהה עם תנועת 'כך'. אראל סג"ל ויריב אופנהיימר נקלעו לשיחה סוערת עם חבר הכנסת, על החיבור בין המפלגות הקטנות בציונות הדתית.

יריב אופנהיימר תקף את חבר הכנסת על האיחוד שחתם עם בן גביר, ואמר: "מה שיזכרו לך בפוליטיקה הישראלית זה שהכנסת כהניסטים לכנסת". בתגובה טען ח"כ בצלאל סמוטריץ': "יזכרו לי את העובדה שאני דמוקרט אמיתי, אני לא מוכן להדיח קבוצה שלמה של האוכלוסייה מהמשחק הדמוקרטי ולדחוק אותה בכוח לחפש אפיקי השפעה אחרים ופחות לגיטימיים".

הוא הבהיר: "אני לא חייב להסכים על כל דבר עם בן גביר. הוא טוען שהוא רחוק מלהיות ממשיכו של כהנא. אתם כל הזמן חוזרים על הקלישאה, אבל אין לכם ולו בדל של ראיה. בג"ץ הכשיר אותו פעם אחר פעם וקבע שהוא בהחלט לגיטימי להיות חלק מהמשחק הדמוקרטי במדינת ישראל. היית רוצה שנחזור על הטעות של 92', ניתן לכם לעלות לשלטון והתוצאה תהיה אוטובוסים מתפוצצים ואלפי הרוגים ופצועים. אתם כועסים שהימין מגלה אחריות. אני גאה על האחריות שחבריי ואני לקחנו כדי למנוע בזבוז קולות".

בהמשך עלו הטונים, וסמוטריץ' הגיב לאופנהיימר בחריפות: "אתם רוצים להקים ממשלה שנשענת על אנשים שכופרים באתוס המכונן של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אלה שתומכים בגרועים שבאויבינו, שמרוצצים גולגולות של ילדים. הם בסדר גמור? המטורללת במספר 7 במפלגת העבודה? אני רוצה להכניס אותו לכנסת, מגיע לו, מגיע לבוחריו. אתם האחרונים שתטיפו לנו מוסר".

כשנשאל על מקומם, בתרחיש בו תוקם ממשלה בראשות לפיד, עם סער ובנט, אמר סמוטריץ': "אחת הסיבות שאנחנו רצים בנפרד זה שנפתלי לא התחייב לי לחתור עד כמה שאפשר לממשלת ימין. אם נפתלי יהיה גדול מדי, אולי יהיה לו יצר הרע ללכת לממשלה עם לפיד ולו כדי להיות ברוטציה רה"מ לכמה חודשים. בעיניי זה יהיה אסון. זה הזוי שראש מפלגה עם 15-12 מנדטים יהיה ראש ממשלה". מנגד הוסיף: "אם הוא יהיה קטן, כנראה שהסיכון קטן יותר שהוא יעשה את זה. בגלל שילוב אינטרסים יעשו עוד ממשלה תלת־ראשית. כאילו לא ראינו איך נראית ממשלה דו ראשית".

עוד הוסיף ומתח ביקורת על שותפו לשעבר לדרך: "הבעיה שלי עם נפתלי היא בהחלטה שלו לשים הכול בצד ולהתעסק אך ורק בפרנסה, ובעיקר לומר את האמירות כדי להכשיר את הדרך כדי להגיע לממשלה עם השמאל, עם לפיד". באשר לאפשרות שהם יחברו לממשלה בראשות לפיד, הדגיש: "אנחנו לא נכנס גם אם ירצו, כי אנחנו מפלגה ימנית".

תגובת ימינה: "ישראל נמצאת במצב חירום בדרך ל6,000 מתי קורונה, זו לא העת למריבות. אנחנו מכבדים את החלטתו של סמוטריץ' להתפצל ולהקים מפלגה, ימינה לא מוותרת במילימטר על ערכיה. רק ימינה בראשות נפתלי בנט תחלץ את ישראל מהכאוס".

     

עריכה: עופרי גליכמן

14/02/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
ח"כ בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: אי.אף.פי