103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

'אני עומד למות תצילי אותי, לא באים לעזור לי'

ליאת מבורך, רעייתו של ליאור מבורך בן ה-30 ז"ל, שנפטר במהלך אשפוז לאחר שחלה בקורונה, סיפרה בכאב על אחד המסרונים האחרונים ששלח לה לפני מותו


טרגדיה באסף הרופא: ליאור מבורך בן ה-30 הלך לעולמו לאחר שחלה בקורונה. מבורך היה אדם בריא לחלוטין, ללא מחלות רקע, והותיר אחריו רעיה ושתי בנות, האחת מהן בת חודשיים בלבד. ליאת, רעייתו סיפרה בשיחה עם סיון כהן על השתלשלות האירועים בימים האחרונים לחייו של בעלה, ועל ההתדרדרות המהירה במצבו.

באומץ רב ובקול חנוק מדמעות שיתפה הבוקר (ה') ליאת מבורך, רעייתו של ליאור ז"ל, כיצד עברו על בעלה ימיו האחרונים במחלקת הקורונה בבית החולים אסף הרופא. "שבוע לפני שהוא נפטר הוא התחיל לא להרגיש טוב. היו לו תסמינים, החום לא ירד, התחיל להשתעל, היו ימים מאוד קשים בבית. יום שלישי פיניתי אותו באמבולנס, הוא כבר לא יכול היה לנשום. הוא התקשר אליי ב-01:30 בלילה ואמר - 'ליאת הם אומרים שהמצב שלי קשה, אני על מכונת חמצן רגילה'".

כעבור יומיים, היא מספרת, ליאור מועבר לטיפול במכונה של 100 אחוז חמצן. "כל יום הרופאה מתקשרת אליי ואני שואלת מה מצבו. היא אומרת 'אין שינוי'. הוא מקבל תרופה, שאלתי אם לא אמור להיות שינוי. היא ענתה – 'לא, כל אחד לגופו. הוא נשאר אותו דבר, אין שינוי לטובה או לרעה'. מהרגע שהוא התאשפז היה קשה לו להגיד אפילו 'כן' ולא'. ביום שלישי הוא לא הפסיק לשלוח לי הודעות, 'תצילי אותי', 'ליאת תבואי לראות אותי, אני זקוק לך, אני חייב אותך, אני חייב שתחזקי אותי. אני עומד למות ליאת, תצילי אותי. הם לא באים לעזור לי. אני מבקש שעתיים רופא, אף אחד לא נכנס. שולחים לי אחות שלא מבינה שום דבר, סנדלרית'".

"הוא נלחם שבוע שלם כמו אריה"

ליאת המודאגת פונה למחלקה, ושואלת מדוע לא מגיע רופא לבדוק את בעלה: "ענו לי – 'כן, אולי זאת אחות מתנדבת'. שאלתי – 'את משחקת בבן אדם? הוא כולה בן 30, מה הוא ראה בחיים? תעזרי לו'. היא ענתה לי – 'לא, בעלך מפונק, הוא לא עוזר לעצמו'. איזה לא עוזר לעצמו? הוא נלחם שבוע שלם כמו אריה", אמרה בזעם. אביה הקפיד לבקר את ליאור מדי יום, ובמקביל ליאת המשיכה בקשר הרציף עם המחלקה: "אמרתי להם שהוא חופר לי בהודעות, פשוט מסכן. אני הייתי בבידוד, גם אני חליתי עם הבנות. אמרתי להם שיש להם מזל שאני לא יכולה לצאת, אחרת הייתי יושבת במחלקה עד שהוא היה יוצא מזה".

לדבריה, "יש פה רשלנות רפואית חמורה. אסף הרופא עשו טעות עם בעלי מאוד חמורה מאוד. מתקשרים אליי בשעה 23:45 בלילה אומרים לי 'אנחנו רוצים להנשים אותו. אנחנו לא יודעים מה לעשות, בעלך בהתחלה לא רצה שינשימו אותו'. איך אתם מחכים עם אדם שעתיים־שלוש ברגע שהסטורציה שלו יורדת? אתם רואים שהמצב לא טוב, תנשימו אותו! למי אתם מחכים? שימות??" לבסוף חיברו את ליאור למכונת הנשמה, והיא הספיקה להיפרד ממנו בטלפון בטרם הורדם: "אני מבטיחה לך שתצא מזה. אתה אדם חזק, אין לך מחלות רקע, אתה אדם בריא, אין מצב שלא תצא מזה. אני מבטיחה שאני אגיע לרבנים הכי גדולים לעזור לך, שתצא מזה, רק תפילות יעזרו".

אך המאמצים לא הועילו, ולאחר כשעה הודיעו לה על ההתדרדרות במצבו, וקראו לה לבוא ולהיפרד. היא הודתה: "אני מאמינה שהוא כבר נפטר. אני בבידוד, מה אני עושה? אבא שלי ואחי הלכו לבית החולים, לליאור, ואמרו שהמערכות שלו כבר קרסו". ליאור הותיר אחריו 2 בנות, האחת בת חודשיים. בקול שבור היא סיפרה: "בעלי היה המפרנס העיקרי בבית. הוא היה עצמאי, אני פשוט כואבת. אני רוצה להגיד לכולם שילכו להתחסן. בעלי לא הספיק להתחסן, הוא לא האמין בזה. אני התחסנתי. הוא היה בסוף מתחסן אבל לא הספיק להגיע לחיסון, כי בהתחלה לא פתחו לצעירים", והוסיפה בקול רועד: "אני עוברת ייסורים. מי שלא עובר את זה לא יודע במה מדובר".

     

עריכה: עופרי גליכמן

18/02/2021
הישארו מעודכנים