103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

פרופ' נחמן אש: "צריך להחליט - מסיבות פורים או חינוך"

ראש 'מגן לישראל' מציע להיזהר בחזרה המלאה לשגרה: "גם בקרב השורדים, רבים נשארים עם מגבלות נשימתיות ואחרות. זו מחלה קשה"


שנה לקורונה ומספר המתים בארה"ב עומד על חצי מיליון. בישראל, אובחנו אתמול (ב') 4,677 מאומתים, ואחוז הבדיקות החיוביות עומד על 7. ביום חמישי יחגגו בישראל את חג הפורים, והחשש במערכת הבריאות ממסיבות המוניות גובר. בעקבות כך, תדון היום הממשלה באפשרות להטיל עוצר לילי במהלך ימי החג, במטרה למנוע התפרצות נוספת של הנגיף ברחבי המדינה. בנושא זה ביקשו גולן יוכפז וענת דוידוב לשוחח עם פרויקטור הקורונה הפרופ' נחמן אש שהגיב לדברים.

ראש 'מגן לישראל' פרופ' נחמן אש התייחס למספר העצום והמטריד של המתים בארצות הברית, ובכל העולם: "זה באמת מספר בלתי נתפס, מעל 2 מיליון אנשים שנפטרו מהמחלה בכל העולם. זאת מגפה קשה, עם התמודדות מאוד מורכבת, אצל כולם וגם אצלנו. אצלנו המספרים יותר נמוכים, אבל עדיין כל קורבן זה קורבן".

אש הזכיר כי ההתמודדות עם המחלה לא מתבטאת רק במספרים: "כיום אנחנו רואים גם צעירים. גם בקרב השורדים, רבים נשארים עם מגבלות נשימתיות ואחרות לאורך זמן. זו מחלה קשה". לצד הצעדים שננקטים במטרה למגר את התפשטות הנגיף בישראל, אתמול שב נתב"ג לפעילות. הפרויקטור הסביר את המניעים לפתיחה. לדבריו, הבידוד אינו יעיל, "האפקטיביות שלו לא מושלמת גם מבחינת מספר האנשים שנכנסים למלוניות וגם בתחושה של האנשים שנכנסים למלוניות".

הוא ציין כי: "נתב"ג מהווה ערוץ כניסה גם לתחלואה בכלל, וגם למוטציות מיוחדות שיכולות לשנות את מהלך המחלה אצלנו. אנחנו יודעים שזה כבר קרה עם המוטציה הבריטית. המפתח בסופו של דבר הוא שיהיה בידוד טוב לאנשים שחוזרים מחו"ל, גם בדיקות וגם בידוד", והוסיף: "עקרונית אפשר לעשות את הבידוד בבית אבל אנחנו יודעים שקשה מאוד לסמוך על האנשים שיקפידו על כך".

"הייתי בוחר בצמיד אלקטרוני"

בהמשך, התייחס פרויקטור הקורונה לסוגיית הישראלים שתקועים בחו"ל, ולהיקף מכסות הכניסה המצומצם שאושר: "אני מבין וקשה לי עם הישראלים שתקועים בחו"ל וחייבים למצוא לזה פתרון. אנחנו מחפשים במרץ פתרונות לעניין ואני מקווה שנמצא כאלה שיוודאו את זה שהבידוד מתקיים כמו שצריך". כמו כן, הביע את דעתו באשר לאפשרות שאנשים שמגיעים ארצה יחויבו באזיק מעקב אלקטרוני: "אני קורא לזה צמיד אלקטרוני, ואם היו נותנים לי לבחור ביציאה משדה התעופה בין מלונית או אמצעי אלקטרוני, הייתי לוקח את הצמיד".

בהמשך הסביר באיזה אופן מתכוונים לאכוף את ההנחיות בתקופת חג הפורים, וכיצד יפעל העוצר הלילי: "ההצעה שלנו היא מ-20:00 בערב עד 05:00 בבוקר במתכונת של סגר מלא. צריך להחליט - מסיבות פורים או חינוך. עליה בתחלואה, תחזיר אותנו אחורה". מהי המדיניות לגבי ההתנהלות בנמל התעופה בן גוריון? לדברי אש מסתמן שלא כל הישראלים בחו"ל יוכלו להגיע להצביע, אך הוסיף: "אני מאמין שאפשר לעשות את זה".

וגם, מה מייחד את הזן האפריקאי? פרופ' אש עדכן כי מסקר שערכו בקרב 3,000 חולים, אחוז מהדגימות נגוע בזן הדרום אפריקני, והסביר כי "הוא מדבק כמו הבריטי. הייחודיות שלו מהזן הבריטי היא העמידות היחסית בפני החיסון. במעבדה, הנוגדנים של המחוסנים, מנטרלים פחות את הזן הזה מאשר את הזן הבריטי". באשר לזן החדש שהתגלה באוגנדה, אמר: "התגלה מקרה אחד. כרגע אנחנו יודעים שהוא נפוץ באוגנדה, הוא נמצא במקומות אחרים בעולם במספרים מאוד קטנים, וגם אצלנו מקרה אחד. אין לו מאפיינים מיוחדים".

    

עריכה: עופרי גליכמן

23/02/2021
הישארו מעודכנים

פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אש  |  צילום: דוד כהן/פלאש90