103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"החברה הערבית מדממת - אין לנו ביטחון"

ח"כ עיסאווי פריג' ממפלגת מרצ על מקרי האלימות הגואים: "אני בא ממשפחה שאיבדה 3 מבניה ע"י אלימות. לא ראיתי אף רוצח שלקח חלק בפגיעה - נעצר"


בשנה שעברה הפשיעה בחברה הערבית גבתה את חייהם של 113 קורבנות, שנה לפני כן נרצחו 93 איש. בשנים האחרונות חל גידול באלימות ופשיעה במגזר הערבי, והציבור מיואש. בשבוע שעבר אישרה הממשלה את הצעתו של ראש הממשלה נתניהו לחיזוק יישובי החברה הערבית, בעלות כוללת של 150 מיליון שקלים. האם זה יעשה את ההבדל? בן כספית וינון מגל ביקשו לשוחח עם ח"כ עיסאווי פריג' על הנושא. הוא התייחס לתיעוד שלו מברך אסיר ששוחרר ממעצר, בשל מעורבות בארגון פשע לכאורה.

בפתח השיחה תהה ינון מגל מדוע ח"כ עיסאווי פריג' בירך אסיר משוחרר. על כך הוא השיב בתדהמה: "אתם רציניים בשאלה? בן משפחה השתחרר אחרי 4 שנים במעצר, אני לא רואה בזה שום פסול, זה בן משפחה. אם הוא חבר בארגון פשע, אני תוהה ושואל איך בית המשפט משחרר איש שהוא חבר בארגון פשע?"

עוד הוסיף: "אני בא ממשפחה שאיבדה 3 מבניה ב-5 השנים האחרונות דרך אלימות ורצח, ולא ראיתי אף רוצח שנעצר מכל מי שלקח חלק בזה. אנחנו משפחה פגועה, וכל הצעקה שלי והעניין שאני מפגין למען המאבק בפשיעה בחברה הערבית, בא מהכאב, ממה שאני חווה באופן אישי ביישוב שלי, בשכונה, בחוסר הביטחון". חבר הכנסת זעק: "החברה הערבית מדממת, אין לנו ביטחון אישי. זה הנושא שמעסיק כל אזרח ואזרח אצלנו. החצר האחורית היא חלק ממדינת ישראל, אי אפשר לזרוק אותה".

הוא התייחס לפשיעה הגואה בחברה הערבית, והסביר: "ברגע שאין חוק, סדר ואכיפה, בהחלט המיעוט האלים והפושע משתלט על העניינים. ברגע שהוואקום הזה יתמלא על ידי משטרה וארגוני החוק, כל המיעוט יהפוך לשולי. יש כאוס, אנרכיה בחברה הערבית, היא מייצרת שבכל משפחה יש את המליציה הצבאית שתגן עליה. זה המצב וזה התהליך שאני רואה במו עיניי. וואקום אין ולא יהיה", והדגיש: "אנחנו את כל סוגי האלימות והפשע דוחים".

ההתערבות של ח"כ פריג' וינון מגל

בהמשך, התייחס למצב הפוליטי, ולסקרים לפיהם מרצ לא עוברת את אחוז החסימה. חבר הכנסת הפגין אופטימיות: "עיסאווי בפנים בטוח. מרצ תהיה בקואליציה הבאה, תהיה 6 מנדטים ויהיה טוב למדינת ישראל, יהודים כערבים", וטען כי נתניהו לא יצליח להשיג את 61 האצבעות הדרושות להרכבת הקואליציה. הוא הפנה שאלה למגישים: "מרצ או בן גביר? אתה כיהודי ציוני, יכול לתת לבן גביר לגיטימציה עם שטיח אדום בממשלת ישראל? דחילאק. מרצ, אם לא הייתה, היה צריך להמציא אותה", והעריך: "מרצ תיקח מנדט וחצי מהחברה הערבית".

כמו כן, הביע את עמדת המפלגה בנושא הקהילה הלהט"בית: "מרצ מפלגת זכויות אדם, אני בעד המצע הפוליטי של מרצ ומצביע על כל חקיקה לזכויות הקהילה הלהט"בית שמתיישבת עם המצע שלנו. כך עשיתי בעבר וכך אעשה בעתיד. זכויות אדם זה זכויות אדם", והביע תמיכה באימוץ ילדים בקרב זוגות מהקהילה, "ערך האדם מעל הכול". באשר לביקורת שהוא סופג מהציבור הערבי בנושא זה, אמר: "אני חוטף אבל זה מה שאני כמו שלא כל החברה היהודית מרצ, גם לא החברה הערבית מרצ".

לקראת סיום, התלהט הדיון בין השלושה, וח"כ פריג' טען שינון "בלחץ כי אין 61" (מנדטים). על כך השיב ינון מגל: "מי שאמור להיות בלחץ זה לא אני זה אתה, מרצ לא עוברת בחלק מהסקרים את אחוז החסימה". פריג' לא היסס והשיב בביטחון: "מוסי רז יהיה בכנסת, אתה מוכן להתערב?". וכך נקבעה ההתערבות שתוצאותיה יתפרסמו יום לאחר הבחירות, הפרס? ארוחה בביתו של חבר הכנסת בכפר קאסם.

         

עריכה: עופרי גליכמן

11/03/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ עיסאווי פריג'
ח"כ עיסאווי פריג'  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90