103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"היועמ"ש - שחקן פוליטי במפלגות 'רק לא ביבי'"

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הבהיר כי היועמ"ש פועל על מנת שלא יצביעו לליכוד: "הוא עושה כל מה שהוא יכול כדי שנתניהו לא יהיה רה"מ"


אתמול (א') ישראל חצתה בעצב רב את רף 6,000 המתים מקורונה, זאת בתום שנה מאתגרת ומטלטלת של מאבק מול הנגיף והווריאנטים השונים ששינו את כללי המשחק לבלי היכר. השר לביטחון פנים, חבר הקבינט המדיני-בטחוני אמיר אוחנה (הליכוד) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm, והדף את האצבע המפנה את האחריות המלאה של השלטון למספר הקורבנות ממגפת הקורונה. בהמשך, התייחס למצב הפוליטי, ביקר את היועמ"ש מנדלבליט ואף התייחס לחקירות יהודה משי זהב ולאירועי האלימות כלפי פעילים של 'תקווה חדשה'.

במהלך השנה האחרונה מדינת ישראל השתמשה בכל הכלים שברשותה על מנת למגר את התפשטות מגפת הקורונה, השמיים נסגרו, עובדים הוצאו לחל"ת, מערכת החינוך עברה ללמידה מרחוק, איכוני שב"כ בוצעו, וגם הוטלו 3 סגרים. המגפה גבתה את חייהם של מעל 6,000 מתים, ויש הטוענים כי ביחס לעולם מדובר במספר שערורייתי. השר אמיר אוחנה סבור כי "ביחס למדינות בגודל שלנו, ישראל סבלה פחות מתמותה בגלל מערכת הבריאות וסיבות נוספות".

למרות זאת, הודה השר כי לדעתו הממשלה לקתה בנושא ההסברה, "ממשלה לא מנצחת קורונה, ציבור מנצח קורונה, ואילו ההיענות הציבורית להנחיות של הממשלה הייתה טובה יותר, אני מניח ואפילו בטוח שהיו לנו הרבה פחות קורבנות. כל קורבן הוא עולם ומלואו". עוד הוסיף וטען כי הניסיון לחפש את 'הכישלונות' של הממשלה הם חלק מקמפיין בחירות. "אנחנו יוצאים מזה, אנחנו מחוסנים, יוצאים החוצה מהאירוע הזה, אבל כמובן שעל זה אנחנו נדבר פחות", אמר.

השר תקף את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על כך שפסל את השימוש בסיסמה 'חוזרים לחיים' בקמפיין הבחירות של מפלגת הליכוד: "היועמ"ש קובע את החוק, הוא הרי מחוקק נכון? אפשר ללכת צעד קדימה, הוא יכול לאסור לשלשל פתק מחל לקלפי. לפי איזה חוק הממשלה חייבת לציית להנחיות היועץ? הוא יועץ, הוא צריך לייעץ לממשלה". עוד הוסיף כי החלטותיו של היועמ"ש לא מחייבות את הממשלה, אך הדגיש: "צריך יועצים, גם אני צריך יועצים. אבל אני לא צריך יועץ כדי שיפסוק, כי האחריות היא עליי".

היועמ"ש רוצה שהציבור לא יצביע מחל?
"חד משמעית, היועמ"ש פועל כשחקן פוליטי במפלגות 'רק לא ביבי'. כל מה שהוא יכול לעשות כדי שנתניהו לא יהיה רה"מ הוא יעשה".

הוא רוצה להתערב בחירות, למנוע מהציבור להצביע מחל?
"כן, נכון, אמת. אני אומר את זה בפה גלוי. גם ההגונים שמצביעים רק לא ביבי מכירים בכך, אבל להם זה לא מפריע".

"סער מנסה לחזור לחיים"

בהמשך, אוחנה התייחס לחקירה סביב החשדות כלפי יו"ר זק"א יהודה משי זהב, ולידיעה באשר לקשר בין משי זהב לבכירים במשטרה. על פי הדיווח, לפני כשנה וחצי נערך אירוע לכבוד ארגון זק"א, לפני כן נשלח אל מספר ניצבים במשטרה מכתב אנונימי שטוען לתקיפות מיניות של משי זהב. המשטרה, במקום לפתוח בחקירה בעניינו של משי זהב, המשטרה החליטה לחקור מי הפיץ את המכתב. "החשדות המדוברים נגד יהודי משי זהב באמת חשדות חמורים אבל הם מתבררים, המשטרה פתחה בחקירה ואני מקווה שיגיעו לחקר האמת", אמר, וציין כי לא היה השר לביטחון פנים באותה תקופה מדוברת, וכי גם ממלא מקום המפכ"ל כבר לא מכהן בתפקידו.

כמו כן, התייחס גם לאלימות שהופעלה כלפי הפעילים של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, על ידי מצביעי הליכוד: "אנחנו נגד אלימות וקוראים לכולם מכל המפלגות, מהליכוד וכל המפלגות האחרות, לנהוג באחריות". לדעתו, "סער מנסה לחזור לחיים מתהומות המספרים החד ספרתיים, ומנסה לעשות קמפיין על זה שהליכוד נוהג כלפיו באלימות קשה, אני לא קונה את זה".

          

עריכה: עופרי גליכמן

15/03/2021
הישארו מעודכנים

אמיר אוחנה
אמיר אוחנה  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90