103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"היחיד שיכול לכבוש את מבצר בלפור זה בנט"

רגע לפני הבחירות שר המשפטים לשעבר חיים רמון אומר: "בנימין נתניהו עומד לעשות הסכם עם מנסור עבאס" • וגם: "אין מצב שלפיד או סער יהיו רה"מ"


ביום יצאו שלישי אזרחי ישראל לקלפי הקרוב לביתם, ויממשו את זכותם הדמוקרטית בקלפי. שר המשפטים לשעבר חיים רמון ביקש לפענח את תוצאות הבחירות הקרובות לנוכח הסקרים האחרונים. לטענת רמון, תלוי גורלו הפוליטי של ראש הממשלה נתניהו בידי שני גורמים - נפתלי בנט ומסור עבאס, אך בכל מקרה האפשרות שהוא יוחלף על ידי יאיר לפיד או גדעון סער כבר איננה עומדת על הפרק.

בפתח השיחה ביקש ניסים משעל מרמון לחוות דעה על דבריו של היועץ האסטרטגי ישראל בכר, שהתראיין לפניו וטען כי ישנה סבירות גבוהה שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה. על כך השיב רמון: "אני מסכים איתו רק באופן חלקי. מכיוון שנתניהו, עם כל מה שקורה מסביב, נמצא כרגע במקרה הכי טוב סביב 50 מנדטים לגוש, זאת פעם ראשונה. בארבע מערכות הבחירות האחרונות הוא היה תמיד ב 57-58 מנדטים. גורלו הפוליטי נתון בידי שני גורמים – בנט ומנסור עבאס. הוא לא חלם שזה יהיה מצבו". 

"היחיד שיכול אולי לכבוש את מבצר בלפור זה בנט"

משאל הגיב בספקנות לטענה שבידיו של נפתלי בנט, שהסקרים צופים למפלגתו כ-10 מנדטים, נתון כוח רב כל כך. על כך השיב רמון: "אני רוצה להזכיר לך שנתניהו הציע עולם ומלואו לאבי גבאי עם 6 מנדטים, ולליברמן הוא הציע רוטציה עם 7. כך שהעשרה מנדטים האלה הם מאוד קריטיים. ולכן, אם בנט ידע לשחק עם הקלף הזה בתבונה, הוא יכול לבוא לנתניהו ולהגיד 'אני מבקש שנה ראשונה, שנה ורבע, להיות ראש ממשלה ברוטציה. אחרת אני נתון למכירה גם לגורמים אחרים'".

מי בבלפור יאשר הסכם שבו בנט יהיה ראש ממשלה? מישהו ייתן לבנט להיכנס לבלפור?

"אם נניח שבנט משחק את זה נכון, הוא אומר לנתניהו 'אני הולך, לא צריך 61'. כי הרשימות הערביות, נניח, לא משחקות. ויש בגוש נגד נתניהו 54-55, יחד עם בנט אפילו יותר, מול ה-50 שיש לביבי. יש 50 מול 60. ובנט אומר לו 'אני הולך על ה-60, שם נותנים לי להיות ראש ממשלה לא שנה-שנה וחצי'. מה קורה בבלפור? התמוטטות. זה פשוט עניין של איך אתה מנצל את היותך לשון מאזניים. ואם יאיר לפיד וגדעון סער יתגברו על האגו שלהם ויבואו לנפתלי בנט ויגידו לו 'אתה תהיה ראש הממשלה ואתה תוביל', אז הוא עומד בראש ממשלה שהיא רובה ימין". עוד הוסיף רמון: "היחיד שיכול אולי לכבוש את מבצר בלפור זה בנט. ולכן, אתה תראה בשבוע הזה קרב אדיר שבו ביבי ינסה להוריד את בנט ל 6-7 מנדטים. הוא היעד המרכזי בשבוע הקרוב. לא לפיד ולא סער. רק בנט. הוא ישתולל על כך. הוא יתמודד בשלושת הימים שנותרו אך ורק במעוזים שמתלבטים בין בנט ובין נתניהו, שם הוא יהיה". 

"ברע"מ ימנעו מהצבעה ויאפשרו את הקמת ממשלת נתניהו"

בהמשך העלה חיים רמון תחזית כי נתניהו עומד לערוך הסכם תמיכה או הימנעות עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס. משעל הגיב על כך בפליאה: "ימות המשיח. אתה רואה את בן-גביר או סמוטריץ' מסכימים שמנסור עבאס ישב בממשלה?" בתגובה הסביר רמון את טענתו בהרחבה: "מנסור עבאס לא צריך לתמוך בביבי, הוא לא צריך להיות בממשלה של ביבי. הוא רק צריך לחתום על הסכם בין נתניהו ובינו, שבו נתניהו יקצה תקציבים משמעותיים למגזר הערבי. אתה לא מבין שמנסור עבאס זה ש"ס ערבי? היא נטשה את כל העניינים הלאומיים, והיא תתעסק אך ורק בענייני פנים. זה המהפך הגדול שקרה במגזר הערבי". בהתייחס להסכמת מפלגת הציונות הדתית לקבל תמיכה ממפלגה כה רחוקה ממנה אידאולוגית אמר רמון: מספיק שרע"מ תימנע. הממשלה לא נתמכת, ברע"מ ימנעו מהצבעה ויאפשרו את הקמת ממשלת נתניהו. ולכן את זה הם יבלעו כי זאת תהיה ממשלת ימין מלא-מלא, כאשר מי שמאפשר אותה זה מנסור עבאס".

"אין מצב שיאיר לפיד או גדעון סער הם ראשי ממשלה"

ניסים משעל התייחס להודעתו של נפתלי בנט כי הוא פוסל כל רוטציה עם לפיד, דבר שמחזק את היתכנות התרחיש שעליו מדבר רמון. האחרון הסכים והוסיף: "זה הדבר היחיד שיכול לקרות. אין מצב שיאיר לפיד או גדעון סער הם ראשי ממשלה, זה ירד מן הפרק. זה או ביבי, או בנט, או ביבי-בנט. זה מה שיש לנו. בתמיכה מבחוץ של עבאס, שיעבור בוודאות את אחוז החסימה. אין שום מצב שבנט בקולותיו יכתיר, ברוטציה או לא ברוטציה, ראש ממשלה מהמרכז-שמאל. בנט הוא ימין. בנט לא רוצה להחליף את ביבי, הוא רוצה לרשת אותו. הוא רוצה להיות מנהיג הימין והוא שואף להשתלט על הליכוד, להיכנס לליכוד".     

19/03/2021
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום מסך מתוך יוטיוב