103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אני לא מזהה תהליך של קבלת החלטות"

אלוף (מיל') עמוס גלעד על שינוי מדיניות העמימות: "אינכם מעלים בדעתכם שישראל תתקוף לבד באיראן" • "אין לנו חלופה לארה"ב ועלינו לשתף עימם פעולה"


האלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm, והביע את דעתו על המצב הביטחוני. גלעד התייחס לפעולה נגד תוכנית הגרעין האיראני, להתנגחות של ראש הממשלה נתניהו מול הממשל בארצות הברית, ולהתנהלות האסטרטגית של ישראל. לדבריו, יש לשוב למדיניות העמימות במהרה, שכן ההתפארות כיום מסכנת את ביטון המדינה.

אתמול (א') דווח כי מתקן העשרת האורניום המרכזי באיראן, הממוקם בנתנז הותקף באמצעות 'תולעת' שפגעה במחשבים. הפגיעה הובילה לתקלה מסתורית ששיבשה את תוכנית הגרעין, ובאיראן טוענים שהעיתוי לא מקרי. ראש המטה המדיני־ביטחוני לשעבר במשרד הביטחון עמוס גלעד הסביר: "איראן היא היעד המרכזי של ישראל היום, משום שיש לה אידיאולוגיה רצחנית כלפי ישראל. היא נחושה לפתח יכולת צבאית גרעינית, דבר בעל השלכות עצומות שישראל לא יכולה להסכים לו".

לדעתו, "צריך להצדיע לכל כוחות הביטחון שעושים עבדה נפלאה", אך מנגד התריע כי בפן האסטרטגי "יותר מדי מתפארים ומתדרכים על פעולות 'כביכול'. הרי ברור מהיכן זה בא וזה מיותר. אם אתה משפיל את היריב שלך, אתה יכול לגרום לתגובה שיכולה לשנות הרבה דברים".

גלעד אף תקף את התנהגותה של ישראל מול ארצות הברית. לדבריו נאום ראש הממשלה בערב יום השואה היווה איום כלפי ארצות הברית: "אני מעדיף הידברות עם הממשל האמריקני. מישהו מעלה על דעתו שישראל אסטרטגית תתקוף לבדה את איראן כשכל העולם מולה ורוצה פתרון מדיני? ניסו את הדברים האלה, זה לא עובד ולא יעבוד, ולא יכול לעבוד".

עוד הוסיף: "כשהיה הסכם גרוע עם אובמה, 8 שנות כהונתו הסתיימו בכך שאיראן הקפיאה את פרויקט הגרעין ולצה"ל הייתה יד חופשית עם הרבה משאבים לפעול נגד האיום האזורי. צה"ל קיבל פסק זמן ארוך ועשה עבודה נפלאה. בתום תקופת טראמפ האיראנים התקדמו, הם נמצאים בשלבים יותר מתקדמים משהיו אי פעם. אם ארה"ב נחושה למצות מסלול דיפלומטי אנחנו צריכים לשתוק. אין לנו חלופה לארה"ב ואנחנו צריכים, על פי לקחי העבר הקרוב, להידבר".

"מה זה נותן?"

באשר לשינוי האסטרטגי בגישה העמימות של ישראל, גלעד התריע מפני "נזקים עצומים והיעדר התועלת במדינית של מילים, התפארויות, נטילת אחריות, פגיעה והשפלת האיראנים", ותהה: "מה זה נותן? אם אתה מתגרה בהם, הצד של העלבון מניע לתגובות. מדוע ליצור אופציה לתגובה שנובעת מהשפלה מיותרת? איזו מדיניות זו? מה היא משרתת? מה המטרה?" כשנשאל האם לדעתו גישת ההתפארות מגיעה מראש הממשלה, השיב: "כשרה"מ רוצה שמשהו לא יתפרסם הוא לא מתפרסם. יש לו מנהיגות מאוד חזקה, הוא מנהיג מאוד חזק".

לסיום, גלעד הביע תמיכה בפעולה שמיוחסת לישראל בנתנז, למרות העיתוי השנוי במחלוקת, והסביר: "אני תומך בכל פעולה שמעכבת את הפרויקט הנורא של הגרעין. עיכוב זה דבר מאוד משמעותי. אין להם את היכולת להפעיל צנטריפוגות משוכללות, התוכניות משתבשות. האיראנים חותרים להגיע ליכולת לפתח נשק גרעיני - הם לא שם. אחת הדרכים למנוע זה להיות חכמים נבונים לעשות את זה בשקט, בחשאי, בעמימות".

         

עריכה: עופרי גליכמן

12/04/2021
הישארו מעודכנים

עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: יוסי זמיר/פלאש90