103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

היציאה מהסכם הגרעין - טעות אסטרטגית קשה

קובי ריכטר, איש עסקים, יזם וטייס קרב לשעבר, תקף את ראש הממשלה: "נתניהו ברצונו להצטייר כמוביל - גורם בידוד לישראל"


המתיחות בין ישראל לאיראן גוברת: אתמול (א') דווח על פגיעה באתר הגרעין האיראני בנתנז, וכבר הבוקר האשים גורם איראני בכיר את ישראל בפעולת החבלה במתקן העשרת האורניום, והתחייב כי איראן תגיב בהתאם. על פי הפרסומים השונים, הנזק שנגרם למתקן הגרעין רב, ויידרשו לפחות 9 חודשים עד שיוכלו לחזור ולהשתמש בו. בנושא זה ביקשו בן כספית וינון מגל לשוחח עם קובי ריכטר, טייס קרב לשעבר, יזם ואיש עסקים שהביע את דעתו בנושא.

'במשך שנים רבות תהיתי על מקור הטעות הלוגית של נתניהו, שהפך עולם, ברגל גסה, בניסיונות להכות ולהשמיד את הגרעין האיראני, עד כדי פגיעה ממשית בשיתוף הפעולה עם ממשלי ארה"ב בנושא איראן שמזיק לישראל באופן חמור. לאחרונה נראה לי שיש הסבר הרבה יותר סביר לפעולותיו כולן, הסבר שמעמיד, לצערי, את טובתו האישית לא רק לפני טובת המדינה אלא בניגוד חמור עם טובת המדינה. ניגוד עניינים שאין חמור ממנו בנזק לביטחון המדינה. נתניהו זקוק לקיום הגרעין האיראני כדי להשתמש בו לצרכיו הפוליטיים. נתניהו פועל במודע ובתכנון מוקפד כדי להנציח את האיום המוגזם והמופרך שיצר ולהשתמש בו כמנוף לתעמולתו האישית כמושיע'. את הדברים הקשים האלו כתב קובי ריכטר בחשבון הפייסבוק שלו ועורר סערה גדולה.

הוא הבהיר בשיחה עם בן כספית וינון מגל כי הוא "לא מאשים את נתניהו. האשמת נתניהו איננה מטרתי ולא חשובה, אלא הצפה של בעיה קשה שהיא בעיה בעיניי של ביטחון המדינה". לטעמו, "הטעות החמורה שעשה נתניהו בשכנועו של טראמפ, לצאת מההסדר כדי להיות בראש הרשימה של הלוחמים באיראן, הייתה טעות קשה אסטרטגית, ואין לה שום הסבר. חוץ מלנסות ולפאר את נתניהו ולהשתמש בזה שהוא המגן היחידי נגד השואה האיראנית, זה סוג הביקורת שלי. ב-4 השנים של טראמפ ההאצה לקראת הפצצה הייתה משמעותית, לעומת ההסדר הלא אופטימלי של אובמה, זאת הבעיה".

הגרעין האיראני - לא בעיה ספציפית לישראל

בהמשך, ריכטר הסביר כי איראן היא בעיה גדולה של ישראל, בשל תמיכתה בטרור שסביבנו.  לעומת זאת, "הגרעין האיראני הוא בעיה בין־לאומית ולא בעיה ספציפית לישראל. ישראל איננה מטרתה של איראן ביום שיהיו לה פצצות". על אף שישראל היא המדינה היחידה עליה איראן מאיימת באופן גלוי, ריכטר סבור כי למעשה מדובר במשחק בין איראן לארצות הסוניות, "על יוקרה והגמוניה בעולם המוסלמי בין השיעה שאיראן מובילה והסונה".

הוא תהה, מה תרוויח איראן מתקיפה גרעינית את ישראל. "אף אחד לא מפעיל נשק גרעיני במקום שאין לו רווח יוצא דופן מהתוצאה", והדגיש: "אני לא אומר שהגרעין האיראני איננו בעיה, אני טוען שאנחנו צריכים להשתלב בצורה הכי טובה במאמץ בין־לאומי לעכב אותו. יש לנו שותפים מאוד טובים, נתניהו ברצונו להצטייר כמוביל, פחות או יותר מתנכר להם וגורם בידוד לישראל ולתרומה שהיא יכולה לתת למאמץ בין־לאומי".

באשר לפעולה שמיוחסת לישראל אתמול במתקן הגרעין בנתנז, אמר: "אני מאוד שמח שיש פעולות שמעכבות. כל תרומה כזאת מבורכת. אבל לנפנף בזה כדי להיות המוביל העולמי? להיות המושיע היחידי? היא הבעיה, משום שהיא מייצרת לחץ קשה נגד שיתוף הפעולה". בהמשך, טען שהטילים האיראניים מסוגלים לפגוע גם ברוסיה, וכי "אין מצב בעולם שפוטין מאפשר לדבר הזה לקרות. הוא תומך בזה כל זמן שזה אצבע בעין של ארה"ב, ביום שזה יגיע לקראת משהו, זה מאמץ בין־לאומי".

        

עריכה: עופרי גליכמן

12/04/2021
הישארו מעודכנים

ינון מגל ובן כספית
ינון מגל ובן כספית  |  צילום: 103fm