103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הדיל של הליכוד וימינה השפיע, אך האופציות פתוחות"

יו"ר רע"ם מנסור עבאס על אישור הצעת גוש השינוי להקמת הוועדה המסדרת: "על אף מה שקרה, זה לא אומר שנצטרף לגוש מסוים. אנחנו לא רוצים בחירות"


דרמה חסרת תקדים אירעה אתמול (ב') במשכן הכנסת, זאת כאשר אישרה מליאת הכנסת את הצעת גוש מתנגדי נתניהו על הרכב הוועדה המסדרת. ההצעה עברה ברוב של 60 תומכים מול 51 מתנגדים, בעוד מפלגת רע"ם הפילה את הצעת הליכוד, עליה הסכימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ימינה נפתלי בנט, והצביעה בעד המתווה הנגדי. לאחר הדרמה המסעירה, חברי הכנסת התכנסו לבחירת חלק מראשי הוועדות הזמניים וסגני יו"ר הכנסת, אך יו"ר הוועדה, חבר הכנסת מיקי זוהר, החליט לנעול את הישיבה. יו"ר רע"ם מנסור עבאס שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והגיב לדברים.

רע"מ בר' ח"כ מנסור עבאס מיצבה עצמה כלשון המאזניים בסבב הבחירות הנוכחי, ואתמול הוכיחה כי היא אכן לא בכיס של אף אחד מהגושים. בזמן שנתניהו היה סבור כי הצעתו להרכב הוועדה המסדרת יתקבל ברוב קולות הודות לסיכומים שהגיע אליהם עם בנט, התברר כי ברע"מ החליטו לתמוך בהצעת 'יש עתיד'. למרות זאת, מדגישים במפלגה כי אין זה אומר שהמפלגה רואה עצמה כחלק מגוש השינוי.

ח"כ עבאס התייחס לדרמה שהתרחשה במליאה, והסביר את המניעים לכך: "זה לא אומר שאנחנו קבענו שאנחנו מצטרפים לגוש מסוים. לקראת הרכבת ממשלה או קואליציה אנחנו נשקול, כל האופציות מבחינתנו מונחות על השולחן, אנחנו באים במגע עם כולם ורוצים שכולם יבואו במגע איתנו. ללא הסתה, ללא עלילות דם והאשמות שווא", והדגיש: "הבחירה אתמול לא הייתה בין הגושים, היא הייתה כי אנחנו ממשיכים לדבוק בקו שלנו".

עוד הוסיף ואמר: "הדיל שנרקם בין הליכוד וימינה היטה את הקו לכיוון אחד, בלי ליידע ולשתף אותנו. היינו תחת מתקפה מאוד קשה, הפכנו לארגון טרור. אנחנו חברים בכנסת, שומרי חוק, אזרחי המדינה, אנחנו באים בגישה חיובית, רוצים לעזור, לא מעוניינים בבחירות, מעוניינים שתקום ממשלה יציבה שתשרת את כל אזרחי המדינה".

"סמוטריץ' טעה בגישה שלו"

על ניסיונות הרכבת הממשלה הבאה, אמר עבאס: "המשא ומתן הקואליציוני עדיין לא החל. ההחלטה שלנו אתמול הייתה בגלל כמה שיקולים, אחד מהם היה הפגישה עם לפיד. הוא לא ידע איך אני אצביע, יכול להיות שהסתובבו שמועות". עבאס הדגיש: "אנו לא פוסלים אף אחד. אני מקווה שכל המערכת הפוליטית, גם בימין וגם בשמאל תקבל את הגישה שלנו בצורה חיובית. לדעתי סמוטריץ' טעה בגישה שלו, אנו הושטנו יד".

הוא אף חשף: "בציונות הדתית, כזרם ולא כרשימה או כמפלגה, הרבה אנשים באו איתי במגע. גם רבנים אומרים לי דברים אחרים ממה שאומר סמוטריץ' ובן גביר, לכן אני לא מכליל בקטע הזה. מן הראוי שיתנהל דו שיח בין החברה הערבית לחברה הציונית דתית".

בהמשך, חבר הכנסת התייחס למתיחות הגוברת בין החברה הערבית ליהודים, ול'טרור הטיקטוק' לו אנו עדים בתקופה האחרונה. הוא הבהיר: "אני גיניתי כל סוג של אלימות, כנגד הרב מאלי וכל אזרח ובן אדם באשר הוא. אלימות זו לא שפה, אנחנו חייבים לנהל שיח ענייני, מכבד, אפילו אם יש מחלוקות ומחלוקות קשות. אנו מקדמים חזון של שלום, ביטחון הדדי, שותפות וסובלנות לכל העמים". לסיום, התחייב חבר הכנסת: "מי שיש לו אופציה אמיתית להקים ממשלה ויפנה אלינו - אנחנו נשתף איתו פעולה".

         

עריכה: עופרי גליכמן ומיכל קדוש

20/04/2021
הישארו מעודכנים

מנסור עבאס
מנסור עבאס  |  צילום: פלאש90