103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"כשחמאס רוצה - אז שקט"

טל לב רם ('מעריב', '103fm'), ברק רביד ('וואלה') ויוסי אלי ('חדשות 13') עם כל העדכונים בעקבות ישיבת הקבינט המדיני־בטחוני


בין עזה לירושלים: שתי לוחמות מג"ב הותקפו ונצפעו קל אמש (ב') באזור שער האריות בירושלים לאחר מעצר חשודים בהתפרעויות. בהמשך הלילה נשמר שקט יחסי באזור לאחר שלושה ימים של מהומות ואלימות מצד המפגינים כלפי שוטרים בימים האחרונים. במקביל גם הירי על הדרום הופסק והלילה נשמר שקט יחסי באזור. אמש התקיימה ישיבת קבינט ובה אושרה תגובה מצד ישראל במידה וירי הרקטות יתחדש. 

הפרשנים טל לב רם ('מעריב') ברק רביד ('וואלה') ויוסי אלי ('חדשות 13') ניתחו את המצב הרגיש בין שני המקומות.

על החלטת הקבינט והאם היא הייתה יוצאת דופן לאחר חוסר תגובה מצידה של ישראל אמר ברק רביד, "ההחלטה הזו היא לא יוצאת דופן בכלל, היא כאילו כשקוראים אותה ברמת הכותרת היא נשמעת מאוד בומבסטית 'במידה וימשך הירי יאשרו ביצוע פעולה צבאית בעזה', אבל באותה ישיבת קבינט, בעצם מה אומרים לשרים? תראו אנחנו מאשרים את זה רק ליתר ביטחון כי בעצם כל האינדיקציות שאנחנו מקבלים זה שלא הולך להיות ירי הלילה. כשגם שליח האו"ם אומר את זה וגם המצרים אומרים את זה וגם הקטרים אומרים את זה כל מי שמדבר עם חמאס קיבל את המסר שלא יהיה ירי ושרוצים הרגעה ולא רוצים הסלמה, ולכן בסוף ישיבת הקבינט אתמול לא היה בה אף שר שבאמת רצה ללכת למבצע צבאי בעזה או תקיפה רחבה שתביא אותנו לסבב לחימה של כמה ימים. כמו שאמר לי אחד השרים בניגוד להרבה ישיבות ממשלה וקבינט החלוקה היא די ברורה, כולם רצו שהדבר הזה רק יגמר שנוכל להמשיך לדברים אחרים שקורים פה במדינה כמו להקים ממשלה".

בהמשך עלה לשידור טל לב רם וניסה לסמן את מי שהיה אחראי לדבריו לאירועים של הימים האחרונים, "היום שקט וזה רק מוכיח למי שאומר שחמאס לא שלט באירוע, כאשר חמאס רוצה אז שקט מאוד פשוט. המסרים עוברים דברים עוברים ודברים קורים וזה בא לידי ביטוי באותה הסלמה. העובדה שהירי אתמול היה מאוד תחום לטווחים מסוימים בשעות מסוימות את זה חמאס יודע לנתב, לכן שקט, אני שם איזה סימן אזהרה כמה תקדימים נקבעו פה - הקשר לירושלים ונושא הבחירות שיכול שוב לעלות אם מישהו חשב שאני בכלל מדבר על עזה, שהשקט של השנה האחרונה הוא דבר שחייב או יתקיים בכל מחיר אני לא בטוח שזאת התשובה דברים שקרו כמו הכסף הקטרי או הקלות לרצועה בהחלט תרמו לשקט. אבל ראינו שלחמאס יש אינטרסים נוספים שלא יכולים להיות קשורים דווקא לרצועה".

לבסוף כתב 'חדשות 13' יוסי אלי עדכן על הלילה היחסית שקט שהיה באזור שער שכם בירושלים לאחר שלושה ימים של מהומות ואמר, "שקט למדי כמו שצפינו, חשבנו שברגע שאותם המחסומים אותו סלע המחלוקת יוסר השקט גם יחזור לירושלים. המזרח ירושלמים קנאים לאותו סטטוס קוו ברחבי העיר העתיקה וכל מה שקשור ברמדאן והר הבית כמובן. אתמול ראינו הרבה מאוד אנשים יושבים על מדרגות שער שכם והמשטרה עמדה בצד ולא התערבה וכך נגמר האירוע. אבל זהו אירוע די מוזר שהמשטרה שוב עושה את אותה טעות שהיא עשתה במגנומטרים שהיא הציבה מיד לאחר הפיגוע בהר הבית, וזה גם הדליק את הירושלמים הם יצאו באותה רמה להפגנות. בירושלים אין הנהגה של התושבים הם יוצאים החוצה בצורה מאוד ספונטנית אבל יש חג'ים, אנשים מכובדים שאיתם המשטרה ניהלה משא ומתן וזה מה שגרם לכך שלא היו התקהלויות אתמול בערב, כמובן שיש פה ושם כמה אנשים שמנסים להמשיך את המחאה, אבל אתמול ראינו שהשקט נשמר".

עריכה: רעות מתתיהו ארגון

27/04/2021
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm