103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
זהבי עצבני
עם נתן זהבי

"אין הרבה צדיקים באירוע הזה"

נתן זהבי על האסון במירון: "אף אחד לא נקט כל עמדה משמעותית שתשנה את פני הדברים בהילולה" • לדבריו ההליכה בשביל הצפוף היא "כמו עדר פרות לשחיטה"


בפתח תוכניתו ב־103fm ניסה נתן זהבי לתאר את תחושת הכעס אל מול האירוע המחריד בהר מירון, שגבה 45 קורבנות בנפש. האתגר, ביום קשה כזה, כפול ומכופל. "לי זה עולה בבריאות להוריד את הטונים", הודה, וקרא למאזינים לעשות כן בעצמם.

"אני מביט על חלק מהכותרות שמופיעות היום בעיתונים, וכבר החלו קרבות עזים מי אחראי, מי אשם, מי פישל, מי לא ראה את התמונה, מי לא פירש את התמונה נכון. מי היו אלה שלחצו להכניס מה שיותר אנשים", אמר, וקבע: "אין הרבה צדיקים באירוע הזה. כמעט ואין בכלל צדיקים. כל הגורמים הנוגעים בדבר, בראייה עמוקה, פישלו. נכשלו. טעו - והם חייבים לקחת אחריות".

עם זאת, לדברי זהבי, את האחראים לכאורה לא נמצא כעת באור הזרקורים, שבו היו שמחים להופיע "כשיש צילומים ויש כבוד".

נתן הוסיף: "כולם כבר הזכירו, כל מי שמתעסק בתקשורת, את דוחות מבקר המדינה מ־2008 ומ־2011. הביאו ציטוטים מכל מיני מפקדי משטרה ובכירים לשעבר, שהתריעו, הזהירו - אבל בסופו של יום, שזה הכי חשוב, אף אחד לא נקט כל עמדה משמעותית, שתשנה את פני הדברים בהילולה בהר מירון. אף אחד לא הפך שולחן וצעק שאי אפשר לדחוס אלפים, אלפים־אלפים־אלפים. אתם לא מסוגלים לתאר מה זה מאה אלף באירוע במקום כזה רעוע, צפוף, שלא בנוי לכאלה ארועים".


"אי אפשר היה להוציא אותם". זירת האסון // צילום: דוד כהן/פלאש90
 

"טאטע, טאטע, טאטע"

גם בניסיונו לרסן את הטון הביקורתי ביום הקשה, הפנה נתן כמה חצי ביקורת כלפי דוברים ששמע בתקשורת בסוף השבוע החולף. "שמעתי כמה אישים שאמרו דברים שקוממו אותי, אבל אני לא מתכונן לחרף או לגדף, כי יכול להיות שבין מאזינינו יש אנשים שהחלו את השבעה, שיקיריהם נהרגו לשווא באירוע המצמרר הזה", אמר, והזכיר בין השאר שניים: ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה והרב יצחק בצרי, שאיבד באסון 3 מבני משפחתו. שניהם טענו כי האירוע הזה הוא "גזירה משמיים". נתן הזכיר גם קרוב משפחה של אחד ההרוגים, שאמר ש"בשמיים היו צריכים קורבנות ובחרו בטובים ביותר".

"אני לא מסוגל להתמודד עם אמירות כאלה. אי אפשר להתווכח איתן", הגיב, "מי אנחנו, הקטנים, שכשיש גזירה משמיים נוכל להעליב, לטעון או לצעוק? גזירה משמיים זו גזירה משמיים. ואומרים החכמולוגים 'עד עכשיו היה נס שלא היו הרוגים'. מה זה 'היה נס'? אז מה, עכשיו אין ניסים יותר? נגמרו הניסים? כשאין הרוגים, זה 'נס'. כשיש - המילה 'נס' נעלמת. לאן היא ברחה, המילה 'נס'? מי מחולל ניסים על סמך האמונה - ההוא מלמעלה? אז פתאום אין ניסים? הוא יכול היה למנוע את זה? מישהו יכול היה למנוע את זה חוץ ממקבלי ההחלטות, בשר ודם, בני אנוש?"

לדבריו, אלה האנשים שאחראים למחדל: "הם אמרו 'תבואו כמה שיותר, תפתחו את המקום'. במגרש כדורגל עם 20 אלף מקומות מאפשרים ל־5,000 איש להיכנס. בהר מירון לא חשבו בכלל שהצפיפות הנוראה הזאת של אחד על השני, עזבו קורונה עכשיו, עלולה לגרום למה שקוראים 'אירוע עדר', שמאות ואלפים שועטים, הולכים, נעים. צפופים, סגורים במחיצות, ממש כמו שמוליכים עדר פרות לשחיטה".

"ואז זה קרה", סיכם, "ראיתי את ערימת האנשים ששכבו אחד על השני. הם יודעים שקצם מתקרב כי אי אפשר היה להוציא אותם. והיה שם מישהו שצעק פעמיים בקול מצמרר. 'טאטע, טאטע, טאטע'. זה 'אבא' ביידיש, וקריאה לאבינו שבשמיים".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

02/05/2021
הישארו מעודכנים