103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

למגן את הצפון

לאחר ירי הרקטות אמש לצפון סיפרו ראשי מועצות באזור: "חסר מיגון לאלפי משפחות, אנחנו לא נחשבים בסדר העדיפויות. מישהו חייב להתעורר"


בעוד מבצע שומר החומות נמשך ותושבי הדרום ועוטף עזה רצים באופן תכוף אל המרחבים המוגנים, אתמול (ד') מספר רקטות נורו מלבנון ליישובים באזור הצפון. גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון, וגבי נעמן, ראש מועצת שלומי, שוחחו עם אלון גל וליאת רון ב-103fm, הביעו את דאגתם לאור המצב הביטחוני, סיפרו על החשש מפני היום בו תיפתח מלחמה גם בחזית הצפונית, ומתחו ביקורת על הממשלה שטרם העבירה כספים שהובטחו לצורך מיגון התושבים בצפון.

"חשוב להבין, ברצועה בה אנו חיים תיפול ביום אחד כמות תחמושת זהה לזו שנפלה במשך 11 הימים האחרונים במבצע בעוטף עזה, וזאת על פי תרחישים צה"ליים", טען גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון. "התחמושת תהיה יותר מתוחכמת, יותר גדולה ועם יותר חומר נפץ. זה תרחיש צה"לי ולא המצאה שלנו".

"בינואר 2018 הוצגה בפנינו תוכנית של 5 מיליארד שקלים שיועברו ב-5 שנים, על מנת להשלים את המיגון הציבורי והפרטי במרחב הצפון", סיפר זלץ. "נכון להיום, מתוך 5 המיליארד האלה, הצלחנו להפשיר רק כ-130 מיליון שקל. חסרים פה עשרות אלפי ממ"דים במיגון הפרטי, שלא לדבר על מבנים ציבוריים, על מבני חינוך ועל מכלי האמוניה שבתוך קריית שמונה".

"אומרים לנו שאנחנו לא צריכים לבוא בטענות כי אין כרגע ממשלה ואין תקציב מדינה, לכן אי אפשר לקיים את זה", הוסיף זלץ. "אני רוצה להזכיר שאנחנו אחרי שנת קורונה, במהלכה הממשלה החליטה להשקיע הרבה יותר מ-5 מיליארד שקלים בהחלטה מיידית כדי להביא לפה מיליוני חיסונים. האמירה הזאת שאין ממשלה ואין תקציב הי אלא רלוונטית. צריך שלמדינה יהיה סדר עדיפויות נכון וענייני, מישהו חייב להתעורר".

"לתושבי הצפון אין ניסיון ואין חוסן נפשי"

בהמשך גבי נעמן, ראש מועצת שלומי, הביע את תמיכתו בדברים שאמר זלץ וסיפר על הסכנה הצפויה לתושבי הצפון: "שלומי הוא היישוב העירוני הגדול ביותר במדינת ישראל שהוא צמוד גדור. יש כאן כ-8,000 תושבים, מתוכם לאלף משפחות אין מיגון ואין ממ"ד. המצב קטסטרופלי. ב-15 שנים האחרונות כמעט ולא נורים טילים לצפון, אבל אם תיפתח שוב מלחמה עם החיזבאללה, המשמעות היא שליותר מ-60 אחוז מתושבי הצפון אין ניסיון ואין חוסן נפשי. כל הפחד הזה ייפול עליהם".

נעמן סיפר על כוונת ראשי היישובים בצפון להגיש בג"ץ שיגרום לממשלה להעביר את הכספים שהובטחו: "האפשרות להגיש בג"ץ היא זרז לתהליכים. יש החלטת ממשלה, והתושבים נמצאים במצוקה מאוד קשה", הוא אמר והוסיף, "המיגון הוא אחד הדברים החשובים לכל אזרח במדינת ישראל, ובוודאי לתושבים שנמצאים בגבול. כל מה שנדרש זה ליישם את החלטת הממשלה".

לסיום, הביעו אלון גל וליאת רון את דעתם על הסוגייה. "אם ייפתח סבב בחזית הצפונית, יהיו פה תוך ימים עשרות רבים של מתים – והדם יהיה על הידיים של מקבלי ההחלטות", טען גל. בהמשך לדבריו, סיפרה רון על הפחד הגדול: "בכל פעם שיש אזעקה בצפון אני רועדת, אני לא רוצה להגיע ליום בו נבכה. כשאני מדברת עם משרד האוצר ומנסה להבין מדוע הכסף תקוע, הם אומרים שקיימים אמצעים אחרת ושאי אפשר למגן את עצמנו לדעת. מדינת ישראל, אני דורשת שתמגנו אותנו".

עריכה: ג'וני דוב

20/05/2021
הישארו מעודכנים

אין מיגון מתאים לתושבי הצפון (למצולמות אין קשר לכתבה)
אין מיגון מתאים לתושבי הצפון (למצולמות אין קשר לכתבה)  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90