103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הממשלה צריכה לפעול כדי לשלב את ערביי ישראל"

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון בעקבות המהומות לאורך מבצע שומר החומות • על יכולת ההרתעה של ישראל: "צריך להגיב בחריפות על כל בלון תבערה"


הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר רא"ל (מיל') משה בוגי יעלון שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm עם תום מבצע שומר החומות. יעלון הביע דעתו על היכולת של ישראל לשמר את ההרתעה נגד חמאס ואת השקט בדרום הארץ לאורך השנים הקרובות. 

"אפשר להצהיר הצהרות לקראת בחירות ש'נמוטט ונחסל'. צה"ל יודע לעשות זאת, אבל כמובן שיש לזה עלות ותמיד צריך לבחון את המצב במונחים של עלות ותועלת", הסביר יעלון והוסיף: "כן אפשר לצפות לשקט לטווח הארוך והעובדה לכך היא ששלוש וחצי שנים לאחר צוק איתן - חמאס לא ירה אפילו כדור אחד, כי הוא היה מורתע. מה שקרה ממרץ 2018 זה שהממשלה התחילה לזלזל בעפיפונים ובלונים. מי שמזלזל בהם בסוף יקבל רקטות. לכן צריך להגיב תגובה חריפה על כל בלון תבערה". עוד טען כי "בתקופתי העברנו משכורות לאנשי המגזר הציבורי כדי שיוכלו לתפקד: 23.000 רופאים ומורים ברשימה בדוקה שקיבלו את הכסף ישירות בבנק הדואר שלהם ולא בבנק החמאס. המבחן של המבצע הזה הוא כמה שקט יהיה במדינה וכמה זמן נצליח לשמור עליו".

על היכולות שהפגין צה"ל במערה האחרונה, אמר יעלון כי "כרגע הצלחנו לפתח יכולות מבצעיות הגנתיות, אבל בעיקר התקפיות. אני חושב שאחד הדברים המרשימים של צה"ל, הוא היכולת המודיעינית. לאתר את המנהרות ולהביא את החימוש המדויק באופן אפקטיבי. הראנו לחמאס שזו טעות להתחבא מתחת לאדמה כי הם ימותו שם, במנהרות הללו. יש הרבה דברים שחשוב שגם האיראנים וגם חיזבאללה יראו אותם, מבחינת ההרתעה שלנו".

בנט וסער: תעשו מעשה ותושיעו את מדינת ישראל

בהמשך, יעלון התייחס גם למהומות בין ערבים ליהודים בתוך מדינת ישראל לאורך השבועיים האחרונים: "טוב שעושים עכשיו את מבצע 'חוק וסדר' ומגיעים לכל אלה ששלחו ידם ביהודים או בערבים. היום הערבים רוצים להשתלב פה, הם רוצים לחיות. אנחנו מוצאים אותנו בבתי החולים, בהייטק, בכל מקום. ממשלת ישראל חייבת לקחת אחריות על הדבר הזה, לכן כשנכנסתי לפוליטיקה אחד הדברים שהעסיקו אותי - היה דווקא הדרום. הכביש באר שבע\ערד הוא מאוד בעייתי, ברור לי שהדרום הוא פרוע. ב-2011 הבאנו תוכנית על מנת להסדיר את נושא הקרקעות ולהשקיע בתעסוקה ובחינוך ".

עוד הוסיף כי "אני לחצתי כדי שייכנס מועמד ערבי ברשימה של כחול לבן, אבל לצערי זה לא קרה. כשאני באתי לדבר עם הערבים ועשיתי כנסים בגליל ובנגב, אמרתי להם שהממשלה צריכה לקחת אחריות ולדאוג להם, אבל שגם המנהיגות המקומית צריכה לעשות סדר. אני חושב שפה פספסנו. היום אני מודאג יותר ממה שקורה עם ראש הממשלה מאשר שהרשימה המשותפת או רע"מ יתמכו בממשלה. כשאני שומע חבר כנסת ישראלי אומר שאישתו לא תלד בחדר עם ערבייה, אני נזכר בספר שסבא שלי כתב על הפוגרומים באוקראינה".

שר הביטחון לשעבר עוד התייחס לפלונטר הפוליטי וטען: "אני מעריך שעד שלא ייגמר המנדט של יאיר לפיד, הכל פתוח וכל השאר הם משחקים טקטים. אני קורא בעיקר לבנט וסער ואומר להם שהכדור כרגע אצלם. אתם רוצים שנמשיך ככה? מה עוד צריך לקרות? זה לא העת לשיקולים אישיים. תעשו מעשה ותושיעו את מדינת ישראל".

עריכה: דוד זבולוני 

24/05/2021
הישארו מעודכנים

רא"ל (מיל') משה בוגי יעלון
רא"ל (מיל') משה בוגי יעלון  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90