103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יו"ר ועדת חוץ וביטחון? אעשה את זה בשמחה"

ח"כ יאיר גולן (מרצ) על הדיווחים שלא יהיה שר בממשלת השינוי: "אם זה בגלל שימינה מתנגדים - זו מחמאה ענקית; קודם כל שנקים ממשלה"


המשא ומתן הקואליציוני בגוש השינוי מתקדם, וכבר הושגו הסכמות עם ישראל ביתנו ומרצ. על פי ההסכם, מרצ תזכה ל־3 תפקידי שר. יו"ר המפלגה ניצן הורוביץ יכהן כשר הבריאות, מס' 2 ברשימה תמר זנדברג תכהן כשרה לאיכות הסביבה והשר לשיתוף פעולה אזורי יהיה ח"כ עיסאווי פריג', מספר 5 ברשימה. בן כספית וינון מגל ביקשו לשוחח עם חבר הכנסת יאיר גולן (מרצ) על הפרסומים לפיהם לא יכהן כשר בממשלה, על אף שממוקם כשלישי ברשימת המפלגה.

מפלגות גוש השינוי מצליחות להגיע להבנות קואליציוניות ונדמה כי אנו פסע מהשבעת ממשלה; ומנגד, נפתלי בנט ומפלגתו ממשיכים במסרים מעורפלים וסותרים, ואין לדעת כיצד יפעלו ברגע האמת. 6 ימים נותרו למנדט, בהם יאיר לפיד ימשיך לנסות בכל כוחו לשכנע את בנט שממשלת השינוי עדיפה על יציאה לבחירות חמישיות. אבל כנראה שעד הרגע האחרון לא נדע אם הממשלה תקום או שפנינו לסבב בחירות חמישי.

על פי הדיווחים שמתפרסמים, הושגו הבנות בין מרצ ויש עתיד לפיהן ח"כ יאיר גולן הממוקם במקום השלישי ברשימה לא יכהן כשר. זאת למרות שמספר 5 ברשימה, ח"כ עיסאווי פריג' ימונה לשר לשיתוף פעולה אזורי. ח"כ גולן הביע את דעתו על כך: "אם זה בגלל שימינה מתנגדים, זו מחאה ענקית. כנראה אני נתפס כיריב הכי קשוח של הימין הקיצוני. אם זה בא משורות המפלגה שלי, זה כל כך עלוב ומסכן, שאני לא מתייחס לזה".

כשנשאל, מדוע להערכתו ימינה יעדיפו את ח"כ פריג' כשר בממשלה, השיב: "אני לא רואה סיבה לזה. אבל אני באמת לא עוסק בסוג כזה של פוליטיקה. לא נראה לי שימינה שמו תנאי כזה, זה נראה לי מופרך ולא מתאים לאנשי ימינה כמו שאני מכיר אותם", והוסיף: "אני משועשע מכל הדיון - מי כן יהיה שר ומי לא יהיה שר. זה לחלק את עור הדוב עוד לפני שצדנו אותו. כשנקים ממשלה יהיה דיון, ויהיה ערך לדיון המעמיק מי יהיה לפני מי. אם עיסאווי פריג' מס' 5, יהיה לפני יאיר גולן מס' 3, כן או לא".

כמו כן, על פי הפרסומים גולן, שהיה סגן הרמטכ"ל, מועמד ליו"ר ועדת חוץ וביטחון. על כך הוא אמר: "אעשה את זה בשמחה. חושב שזו ועדה חשובה".

"היינו יכולים להימנע מהפיצוץ הזה"

בהמשך, התייחס לנאום של מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה: "זה לא היה נאום מצטיין, מצבו לא מזהיר. לא מצאתי חידוש בנאום הזה. יותר מאי פעם בעבר ברור היום מיהן הקואליציות אחת מול השנייה, וכמה המרחב שלנו נפיץ. כמה הסיפור של ירושלים יכול להדליק את השטח ממש בקלות. לדעתי זה מה שנתניהו עשה במקרה האחרון".

באשר לנאומו של בכיר חמאס יחיא סנוואר, שיצא ממחבואו על אף האיומים מישראל כי יפגעו בו, אמר: "אני לא חושב שישראל תסכל אותו בפתאומיות. אני מוטרד לא מיחיא סנוואר אלא מהאופן בו אנחנו מתנהלים מול חמאס, ומה יהיו התוצאות המדיניות של המבצע. האם נמשיך בנוהל העברת הכספים ישירות, להמשיך לאפשר לו להתחמש ולבנות את כוחו, או שנעשה משהו אחר כמו שהאמירויות אמרו - שכסף לשיקום עזה יעבור דרך הרשות. איך ממשלת נתניהו נתנה במשך שנים לקטארים להעביר כסף במזוודות לעזה בלי שום שליטה?"

עוד הוסיף, כי: "במשך 11 יום 4,300 רקטות, זה אומר שבניין הכוח של חמאס היה מטורף. אני חושב שאפשר היה להגיע למצב של שקט ושל בניית החומה, ולא להעביר סכומים כאלה אדירים ישירות לחמאס". באשר לחזית הפנימית עמה התמודדנו וממשיכים להתמודד גם בימים אלו, טען חבר הכנסת: "היינו יכולים להימנע מהפיצוץ הזה. כל מי שמבין קצת בענייני ירושלים וכמה היא רגישה היה יכול למנוע את הסיפור הזה. לדעתי זה בסופו של דבר מן כדור שלג קטן שנתניהו נתן לו בעיטה ונתן לו להתדרדר במדרון".

               

עריכה: עופרי גליכמן

27/05/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ יאיר גולן
ח"כ יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90