103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"יש היתכנות וביטחון בשותפים שאפשר להתקדם"

מנסור עבאס יו"ר מפלגת רע"ם על השיחות מרה"מ נתניהו: "עד אתמול קיבלתי טלפונים ושיחות, שוחחנו במהלך היום עם גורמים נוספים מטעמו"


יו"ר מפלגת רע"מ ח"כ מנסור עבאס עשה היסטוריה כאשר חתם אתמול (ד') על מסמך המאפשר ליו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד להודיע לנשיא המדינה, כי עלה בידו להרכיב ממשלה. מאז קום המדינה, המפלגות הערביות מעולם לא היו חלק מההסכמים הקואליציוניים, ונדמה כי ממשלת השינוי אכן תשנה סדרי עולם במדינת ישראל. סיון כהן שוחחה עם ח"כ עבאס, על ההחלטה לשתף פעולה באופן אקטיבי עם גוש השינוי.

שעות ספורות לפני פקיעת המנדט של ח"כ יאיר לפיד, הכול עוד נראה פתוח; וכנגד ההערכות והסיכויים הכריז לפיד כי הושגו הסכמות בין כלל ראשי המפלגות בגוש השינוי. ממשלת השינוי המתהווה עומדת בפני ימים דרמטיים עד להשבעתה, שכן הלחצים על חברי ימינה להכשיל את הממשלה ממשיכים במרץ רב ועדיין יש חילוקי דעות רבים בין הגורמים הרלוונטיים. חבר הכנסת מנסור עבאס התייחס לתמונת החתימה עם יו"ר ימינה נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד, ואמר: "אין ספק שזו תמונה היסטורית ומהלך דרמטי, שיש לו הרבה משמעויות מעבר לנושא הפוליטי של הקמת ממשלה".

הוא הסביר כי בתקופת ממשלת האחדות של בני גנץ ובנימין נתניהו, "נפל לי האסימון שהתהליך שאנחנו מנסים לעשות, ההשתלבות במערכת הפוליטית הישראלית, לא יכול להיות עם צד אחד בפוליטיקה הישראלית. אני חשבתי שנכון שהחברה הערבית תהיה בקשר עם כל החברה הישראלית, עם כל הקשת הפוליטית. לשמחתי, הצלחנו להתקדם בנושא הזה".

עבאס הסביר כי חבר לגוש השינוי מכיוון שהייתה "תחושה שאכן מה שנכתב, ומה שמנסים לקדם, יש לו היתכנות ויש מן ביטחון בשותפים שאפשר להתקדם הלאה", והדגיש: "עד הרגע האחרון כל האופציות מבחינתנו היו מונחות על השולחן. לא אמרנו שאנחנו נמצאים בגוש אחד ושוללים את הגוש השני". כמו כן, הודה כי רה"מ נתניהו היה בקשר עמו, וגורמים נוספים בליכוד, עד אתמול (ד'). "זה טבעי. רע"מ מיצבה עצמה לא בימין ולא בשמאל לכן כל הזמן ניהלנו מגעים בצורה שקופה עם כל הצדדים".

תוכנית הגיבוי של ממשלת השינוי

בהמשך, הביע את דעתו באשר למהלך של ח"כ ניר אורבך (ימינה) הבוקר, שביקש לא להיות חתום על הבקשה להחלפת יו"ר הכנסת: " לכל אחד יש דעות ויש עמדות, ואנחנו מכבדים את זה. אני מקווה שבסופו של דבר נפתלי בנט יצליח לשמור על כל חברי המפלגה וחברי הקואליציה, שנוכל להתקדם הלאה בהקמת הממשלה". חבר הכנסת התייחס לאפשרות שחברים בימינה לא ישלימו את מהלך הקמת ממשלת השינוי, וחשף: "אני מקווה שתע"ל יצטרפו אלינו ויהיו חלק מהמהלך הזה. אני חושב שמקומם ביחד איתנו. אנחנו ניזום שיחות איתם וננסה להגיע להבנות".

באשר לקווי היסוד של ההסכם, אמר: "אין ספק שההסכם ברובו הסכם אזרחי, למרות שהנושאים האלה נוגעים לחיים של האנשים, פשיעה ואלימות - זו קדושת חיים. קרקעות, תכנון ודיור, תעסוקה, רווחה, חינוך, הכול נמצא שם. ההחלטה הראשונה שתקבל הממשלה הזאת ב-40 הימים הראשונים, להקים 3 יישובים. ההחלטה התגבשה בממשלתו של נתניהו גנץ ועלתה על שולחן הממשלה. יש אנשים שמתייחסים דווקא לנושאים אזרחיים כאילו לנושאים לאומיים", והדגיש: "אנחנו יכולים להיות שייכים לעמים שונים, לתרבויות שונות, אבל יש מסגרת שקוראים לה האזרחות וצריכים לתת לה את המשקל שלה".

     

עריכה: עופרי גליכמן

03/06/2021
הישארו מעודכנים

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם
מנסור עבאס, יו"ר רע"ם  |  צילום: פלאש 90