103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

השר בר לב על נתניהו: "פרפורי גסיסה"

השר לביטחון הפנים מתח ביקורת על התנהגות יו"ר האופוזיציה: "הוא מזמן לא אלטרנטיבה" • על הטיפול בפשיעה במגזר הערבי: "בשלב זה יש רוח גבית מרה"מ"


עמר בר לב, השר הנכנס לביטחון הפנים, עומד בפני אתגרים רבים כשר האמון בין השאר על פעילות המשטרה. בשיחה עם ניסים משעל וגיא פלג ב־103fm התייחס בין השאר לאלימות בחברה הערבית, וליעדים שהציב לעצמו בתפקיד. לדבריו, את התוצאות של תוכניותיו נראה רק בטווח הבינוני והארוך: "יש תוכנית טובה, היא מותנית בהרבה מאוד תקציבים, אבל בשלב זה יש רוח גבית גם מראש הממשלה ומשר האוצר. יהיו דברים שנראה את השפעתם בתוך כמה חודשים, ויהיו דברים שנראה את השפעתם בטווח הבינוני והארוך".

כחבר קבינט הקורונה וכמי שאמון על הנושא גם במסגרת משרדו, הדגיש בר לב כי ישראל לא נמצאת בדרך לסבב מגבלות דרמטי, אלא לדברים הנכנסים, כהגדרתו, לתחום ה"אי־נוחות". "כל הרעיון הוא שלא יהיו שינויים למעט מגבלות ממש קלות, שהן יותר עניין של לחזור להתרגל למסיכות במקומות סגורים, או להראות את התו שהתחסנת או שעברת בדיקת קורונה ב-72 השעות האחרונות כשאתה בא לחתונה", אמר, והדגיש: "המטרה היא שהכול ימשיך להתנהל כפי שהתנהל לפני עידן הקורונה למעט הדברים שציינתי, הכרוכים לכל היותר באי נוחות. חשוב לעטות מסיכות, זה לואו־טק שמאוד יעיל, ולצד החיסון אלה הדברים היעילים נגד המחלה".

בר לב מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, הממשיך, על פי דיווחים, לעמוד בקשר עם מנכ"ל פייזר. "אתם מכירים את נתניהו לא פחות ממני, אלה פרפורי גסיסה. הוא מנסה להציג עצמו כאלטרנטיבה אבל הוא מזמן לא אלטרנטיבה והמציאות תוכיח את זה", אמר בר לב, וציין עוד כי "ראש הממשלה הנוכחי בנט מדבר כמעוט באופן קבוע עם מנכ"ל פייזר - אבל לא יוצא במסיבת עיתונאים. מכיוון שיוצא לי לשוחח עם ראש הממשלה, הוא מדבר לא פעם ולא פעמיים עם מנכ"ל פייזר".

על פי בר לב, השיחות בין בנט למנכ"ל, אלברט בורלא, מציבות אותנו במקום טוב בראש התור לחיסון שלישי, ככל שזה יידרש: "בסופו של דבר, מדינת ישראל בסבירות גבוהה תהיה המדינה הראשונה שבה אם נידרש, יהיו חיסוני חיזוק לאוכלוסיות היותר מבוגרות", אמר, "והנושאים האלה נמצאים בבחינה".

השר לביטחון הפנים נמנע מלהתייחס לנושא של המשך מגורי ראש הממשלה בנט בביתו הפרטי בכפר סבא, והסכים לומר: "לא מדובר כאן בכספים שאחרת היו נחסכים. ראש ממשלה צריך אבטחה סביב מעונו הפרטי וגם סביב מעון ראש הממשלה. זה עניין אישי שלו היכן הוא בוחר להיות לאורך ימי השבוע".

המשטרה? "האף באדמה"

השר בר לב נשאל באיזה מצב קיבל את המשרד לביטחון הפנים, שאליו נכנס לאחרונה. "מצאתי את המשרד ואת משטרת ישראל עם האף די באדמה", השיב, וציין כי הבעיה שבה נתקל היא לא רק מורלית: "משטרת ישראל דוכאה במשך שנים, לא היה לה מפכ"ל, ראש הממשלה לשעבר נתניהו תקף אותה כמו גם גורמים ממלכתיים אחרים בישראל. זה גם עניין של משאבים, של כיוונים חדשים להתמודדות",

בר לב, חבר הקבינט המדיני־בטחוני, התייחס גם לאירוע הבטחוני הלילה (ה') בגבול הצפון, ואמר: "אני מניח שימצאו את שני החודרים, אני לא יודע מה הייתה מטרת החדירה שלהם" (ואגב, בסיום הריאיון דווח כי השניים נמצאו). לדבריו, "יש הרבה מאוד ניסיונות חדירה, אבל כל ההערכות הן בדיוק הפוכות. אין הערכות שכתוצאה מהמשבר בלבנון עלה הסיכוי להתלקחות בצפון. אני לא מכיר הערכות כאלה ואני בספק אם זה באינטרס של חיזבאללה".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

22/07/2021
הישארו מעודכנים

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב
השר לביטחון הפנים עמר בר-לב  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90