103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"הדרך להתמודד עם ההתפרצות - להגיע לחסינות עדר"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, על נאום רה"מ הקורא לכל מתנגדי החיסונים להתחסן: "ככל שתהיה יותר חסינות, התפשטות הנגיף תדעך"


בסוף השבוע תקף ראש הממשלה נפתלי בנט את סרבני החיסונים, בטענה כי הם 'פוגעים בכולנו'. בשל כך, אתמול הפגינו רבבות מחוץ לביתו ברעננה, וקראו: 'נפתלי בנט, בגרמניה אמרו שהיהודים מלוכלכים וצריכים להיות בגטאות - בישראל 2021 הכרזת על הלא מחוסנים כמסוכנים לציבור'. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והביא את נתוני התחלואה העדכניים, והתייחס לצעדים שיש לנקוט למיגור המגפה.

מנכ"ל משרד הבריאות הסביר את חשיבות החיסונים כנגד נגיף קורונה, לאור התפרצות וריאנט הדלתא בישראל: "זו הדרך להתמודד עם ההתפרצות הזאת. הסיכון של מחוסן להדביק או להידבק נמוך, ככל שאחוז המחוסנים יגדל המחלה תדעך. הפתרון הוא התחסנות והדרך זה הסברה".

באשר לביקורת על הדברים שאמר ראש הממשלה נפתלי בנט, הבהיר: "חס וחלילה להתייחס ללא מתחסנים כאויב. אני חושב שעבודתנו לשכנע אותם בחשיבות ההתחסנות לעצמם. החיסון עדיף על פני המחלה, וככל שהיא מתפשטת הסיכון עולה. בראייה הכוללת, הדרך להתמודד עם ההתפרצות, זה שיהיו לנו יותר מחוסנים ונגיע לחסינות עדר".

בימים האחרונים התפרסם מכתב עליו חתומים מספר רופאים בכירים הקוראים לחסן את אוכלוסיית המבוגרים בישראל במנת חיסון שלישית, עוד בטרם אישור ה־FDA. פרופ' אש הביע את דעתו על כך: "אני עדיין מחכה לתוצאות יותר ברורות גם של דעיכת החיסונים, זה עדיין לא ברור. אני גם רוצה לראות שזה בטוח, שזה לא מייצר יותר תופעות לוואי. בהינתן שני הדברים האלה אני חושב שנקבל את ההחלטה לתת את המנה השלישית. ה־FDA מסתמך על ניסיון בעולם, הניסיון הראשון יהיה אצלנו ויכול להיות שנצטרך לקבל החלטה לפני האישור של ה־FDA".

"המגמה מדאיגה"

כמו כן, התייחס למגמת העלייה במדדי התחלואה, והודה: "קצב העלייה של החולים קשה הוא משמעותי, הוא כמו קצב העלייה של המאומתים. נכון שבזכות החיסונים אחוז החולים קשים יותר קטן, אבל אנחנו מגיעים לקרוב ל־100 חולים קשים, ואלה מספרים שמתחילים להדאיג לנו". ביממה האחרונה, כך ציין, מספר המאומתים עמד על כ־950, "זה מספר גבוה לשבת, קרוב לאלף מאומתים. חולים קשים היו לנו בימים האחרונים בין 15 ל־20, יום אחד עבר את ה־20. המגמה הזאת מדאיגה".

מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר: "כאשר נגיע למספר חולים קשים, אם נגיע, סביב ה־400 זה יהיה מאוד מאוד מדאיג, ויהווה קו אדום לצעדים נוספים שצריך לנקוט כדי לעצור את התחלואה. מקווה שלא נגיע לשם". כשנשאל האם גורמים במשרד הבריאות חשים תסכול משרים כדוגמת השרה יפעת שאשא ביטון, השיב: "אנחנו רגילים לשיח הזה שהיה לכל אורך הדרך, כאשר יש חוסר הבנה לגבי הדרך שאנחנו הולכים לעבור בה שהיא דרך די ברורה".

אש הוסיף ואמר: "אנחנו מסבירים, גם לחלק מהשרים, את הדברים שוב ושוב שככל שמספר המאומתים עולה - יעלה מספר הקשים. מצד שני, הדיון שאנחנו מחוסנים והאם להסתכל על מספר הקשים ולחכות שמספר הקשים יעלה, הוא דיון לגיטימי של איך אנחנו רוצים את ההתנהלות של ישראל". הוא הביא את עמדת משרד הבריאות באשר לפתיחת שנת הלימודים הבאה: "אנחנו חושבים שכאשר התחלואה עולה ובאזורים בהם התחלואה גבוה, יש חשיבות לכיתות יותר קטנות".

       

עריכה: עופרי גליכמן

25/07/2021
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm