103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מדינת ישראל מגנה על החקלאים"

ח"כ אביר קארה על אישור התקציב המתוכנן בממשלה: "המדינה עושה את הדבר הנכון והולכת לעבור לתמיכה ישירה בחקלאים"


ח"כ אביר קארה (ימינה) התייחס לתקציב המדינה שעתיד לעבור בממשלה בימים הקרובים, ובשיחה עם ענת דוידוב הציג את היתרונות של הרפורמה הצפוייה בשוק החקלאות. 

"מדינת ישראל מגנה היום על החקלאים או תומכת בהם בצורה עקיפה. עד כה הציבור משלם על זה כי מעלים מכסים ומיסים, ומדינת ישראל עושה את הדבר הנכון והולכת לעבור לתמיכה ישירה בחקלאים", עוד הוסיף:  "זה מזכיר לי שבכל רפורומה שעשו לטובת הציבור, כמו למשל בסלולר, הגיעו כל הלוביסטים, הטייקונים והמשפטנים ווסיפרו לנו איך כל כך הרבה אנשים הולכים לאבד את מקומות העבודה שלהם והרפורמה רק תזיק ובסוף המחירים יעלו. אותו דבר היה גם עם השמיים הפתוחים ובשנות ה-90 עם הטקסטיל, ובסוף אנשים לא הולכים לוואקום ומקומות העבודה משתפרים ומתייעלים".

קארה הדגיש: "מדינת ישראל לא המציאה את מה שאנחנו רואים עכשיו, עשו את זה בשוודיה, באוסטרליה ובניו זילנד. הם עברו לתמיכה ישירה בחקלאות שרואים בה ערך עליון, והחקלאים משתמשים בכסף לאמצעים טכנולוגיים וכבר לא צריכים עבודת ידיים ועבודה זרה".

בהמשך התייחס לטענה כי פערי התיווך מול הרשתות הם שגורמים למחירים היקרים: "אני חושב שזאת טעות, תמיד נוח לכוון את האש למקום הזה וזה פשוט לא נכון. גם בדו"ח שפרסמה הרשות לתחרות רואים שיש תחרות גדולה מאוד ברשתות השיווק. אם הפער הוא ברשתות השיווק זה בדיוק המקום שהחקלאים והלובי החקלאי, שיש להם כמעט 30 איגודים, יכולים להקים אתר אינטרנט שיש בו מכירה ישירה מהחקלאי לצרכן. הם יכולים לעשות כל כך הרבה דברים עם תועלת, כי כשפער התיווך גבוה זה משאיר מקום לתחרות, אז להפך – במצב הזה יש לחקלאים הזדמנות הרבה יותר גדולה".

הוא סיכם את התועלת שברפורמה בתקציב: "יש פה הישגים אדירים לציבור, אחרי 3 שנים עומד לעבור תקציב משמעותי מאוד והרפורמות הכלכליות האלה יגיעו לכיס של כל אחד מהאזרחים. אולי יש דין ודברים בנושא אחד – רשות הרגולציה, כי אנחנו עומדים לקצץ את הרגולציה והבירוקרטיה עם מצ'טה בצורה משמעותית. צריך להבין שכל העולם של רישוי עסקים עובד היום בצורה מעוותת שבשום מקום אחר בעולם זה לא עובד ככה. ישראל היא אחד המקומות שהכי קשה לעשות בהם עסקים בעולם. עכשיו יש הזדמנות אדירה לעשות שינוי, אנחנו נעבור את כל הקשיים ונרוץ איתם קדימה – לתקציב הכי חסר תקדים שהיה".

עוד טען קארה כנגד הסתדרות העובדים כי "אני חושב שההסתדרות היא לא הפתרון אלא הבעיה בחלק גדול מהמקרים. אני מקווה שאנחנו נגיע בסוף לסיכומים עם כולם, לא בטוח שדווקא עם ההסתדרות אלא עם הגורמים הרלוונטיים בממשלה", והביע התנגדות להעלאת שכר המינימום במשק: "בגדול במדינת ישראל אנחנו צריכים לעבור בנושא של העסקת כוח אדם לחוזים אישיים אמיתיים שיכולים באמת להעלות את השכר ואת הפריון במשק. היום כל ההצעות שההסתדרות מביאה מתאימות למשק בשנות ה-50 או ה-70, זה לא הצעות שיכולות באמת לשדרג את שוק התעסוקה. צריך להגמיש את השוק, לייעל ולסייע בעדו". 

חבר הכנסת גם הגיב לנושא קרוב לליבו, הסיוע לעצמאיים, ואמר: "הנושא של דמי אבטלה לעצמאיים לא היה בשל בשנים האחרונות כי אין אף מדינה בעולם שאנחנו יכולים ללמוד ממנה איך עושים דמי אבטלה לעצמאיים. הצעת החוק שהגשתי יחד עם ח"כ עידית סילמן היא דמי אבטלה וולונטריים לעצמאיים. כל עצמאי יוכל להוציא לעצמו תלוש משכורת ולהפריש לעצמו בדיוק כמו שמפרישים שכירים לביטוח לאומי ולהיות זכאיים לדמי אבטלה. נביא את זה בהסכמה רחבה לקואליציה ואני מקווה שעד סוף השנה הזאת נראה את הדברים האלה".

עריכה: יעל טלמן

01/08/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ אביר קארה
ח"כ אביר קארה  |  צילום ברישיון CC BY-SA 4.0 אריאל זנדברג