103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הממשלה לא רוצה לשתק את הפעילות במשק"

ח"כ ויו"ר ועדת החוקה והמשפט גלעד קריב, על תקנות התו הירוק שנכנסו לתוקף: "בדיון לא עלו האופציות של סגר כולל במשק או של סגירה גורפת של נתב"ג"


על רקע המשך התפשטות התחלואה, ועדת החוקה והמשפט התכנסה לדיון בנושא תקנות התו הירוק שנכנסו לתוקף. על כך שוחחה ענת דוידוב עם חבר הכנסת ויושב ראש הוועדה, גלעד קריב (העבודה).  

"אנחנו יודעים מספר דברים על החלטות הממשלה. ראשית, החל מאתמול בחצות הורחבו הוראות התו הירוק, התקנות הן בתוקף, הן כוללות הכנסה של ילדים גם בגילים 0-12 למערך הבדיקות המהירות מה-20 לחודש. בעניין הזה הצבנו כמה שאלות, בין השאר העובדה שבתי הכנסת שבחלקם כפופים לכללי התו הירוק ובחלקם לא – לא ברור מה הסנקציות שמוטלות על אותם בתי הכנסת שיפרו את הוראות התו הירוק", הסביר ח"כ קריב והוסיף: "עוד שאלה היא מה יקרה עם מערך הבדיקות המיידיות כאשר יסתיים ההסכם בין מדינת ישראל למד"א ב-22 לאוגוסט. אנחנו עוברים בצורה קפדנית על התקנות ואנחנו מצפים לשמוע תשובות מהממשלה ביום ראשון או שני הקרוב. לגבי הסוגייה של הטיסות לחו"ל וחזרת ישראלים מחו"ל דרך נתב"ג, המדינה הודיעה לנו שהקבינט אישר עקרונית שינוי במתווה שלפיו רוב החוזרים מחו"ל ידרשו בבידוד של שבוע. המקרה הזה עוד לא אושר בממשלה, עוד לא נידון בממשלה ועוד לא הונח על שולחננו. זאת רק הצהרת כוונות. ולכן לא יכולנו לעסוק בפרטים שלו ובאישור שלו כי זאת רק אמירה כללית כרגע".

סגירת נתב"ג: "אנו מחכים להכרעת הממשלה" 

לדבריו של יו"ר ועדת החוקה: "במשטר הנוכחי שבו יש רשימת מדינות שאסור לצאת אליהן, יש מפתח של נתוני תחלואה שנבדק תדיר כל שבוע ובאמת הודו יצאה כרגע מרשימת המדינות. מותר לצאת אליה, אבל לא לחזור ממנה לארץ. הסיפר הגדול הוא האם הממשלה בסוף באמת תאשר מתווה חדש ששם את הדגש לא על האיסור לצאת אלא על חובת הבידוד בחזרה כמעט מכל מדינה. צריך לחשוב על זה גם בהיבטים כלכליים, אני מניח שיש לדבר כזה השלכה דרמטית על ענף התיירות חו"ל וגם השפעה דרמטית על התיירות הנכנסת".

על האפשרות כי הממשלה תכניס את אזרחי המדינה לסגר נוסף, טען ח"כ קריב כי "בדיון לא עלו שתי אופציות מטעם נציגי משרד הבריאות – לא האופציה של סגר כולל במשק וגם לא של סגירה גורפת של נתב"ג. להפך, האמירה שלהם הייתה שאם המתווה יאושר לא נסגור את נתב"ג אבל אנשים שנוסעים לחו"ל וחוזרים לישראל צריכים להביא בחשבון שתחול עליהם חובת בידוד. עכשיו זה תלוי בהכרעת הממשלה. חשוב לומר, שמענו גם את הקול של אנשי ענפי התיירות והתעופה, אם זה באמת הכיוון צריכים לחשוב מה ההשלכות הכלכליות ואיך מסייעים לענף הזה שיש בו דעיכה משמעותית של פעילות, בטח אם תוחל חובת בידוד".

עוד הוסיף: "ניתן היה לבוא ולומר 'בוא נעשה את הדברים הרבה יותר פשוטים ולא נתקדם צעד אחרי צעד', אבל אז התוצאה היא שכבר הרבה זמן היינו במציאות הרבה יותר מחמירה מבחינת ההגבלות. והממשלה הזאת, ולדעתי בצדק, מבקשת ללכת באופן מדוד ולא לשתק את כל הפעילות המשקית".

לסיכום, התייחס ח"כ קריב לתקרית שבה נשמעה קללה בעת דבריה של ד"ר שרון אלרעי פרייס לוועדה: "אנחנו לא ידענו ולא ראינו מי השמיע את הגידוף, כי האדם היה בזום ולא הופיע על המסך, והאם הוא באמת הופנה כלפיה. פנינו לקצין הכנסת שיעשה בדיקה, אני טרם יודע אם אפשר להצביע על מי שעשה את זה. אם נוכל להצביע – כף רגלו של האדם הזה לא תדרוך יותר בוועדת חוקה ואני מניח שגם לא בכנסת".

עריכה: יעל טלמן 

09/08/2021
הישארו מעודכנים

ח"כ גלעד קריב
ח"כ גלעד קריב  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90