103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"חשוב שתהיה לנו אופציה צבאית נגד הגרעין האיראני"

אלוף (מיל') עמוס ידלין על פגישתם הצפויה של רה"מ ונשיא ארה"ב השבוע: "אם בספינת הדלק האיראני יש נשק, יצטרכו לעצור אותה"


הנשיא ג'ו ביידן יארח בשבוע הבא את ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט בבית הלבן, כאשר הנושאים המרכזיים שיעמדו על הפרק במפגש בין השניים הם הסכם הגרעין עם איראן, השפעתה במזרח התיכון והסוגייה הפלסטינית.

אלוף (מיל') עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר שוחח עם ניסים משעל והגיב לדברים: "בגזרת הגרעין האיראני, היה טוב אם ישראל לא הייתה עומדת לבד בקדמת הבמה. זה אינטרס של כל העולם שלאיראן לא תהיה פצצה גרעינית, ובוודאי של ארה"ב. בנט בקולו תקף את המדיניות של נתניהו. מאז 2013, היציאה מההסכם אפשרה לאיראנים להפר אותו וללכת קדימה, כאשר לטראמפ ולנתניהו לא הייתה תוכנית ב'". 

"אין ספק שצריך לעדכן את האסטרטגיה, ושהיא צריכ להיות מתואמת ושישראל וארצות הברית יעבדו יחד", אמר, והעריך: "יש ביניהן זהות ביעד האסטרטגי העליון. אם אפשר לפעול כנגד איראן באמצעים של סנקציות ודיפלומטיה, ניתן לעשות את זה יחד עם האמריקנים. עם זאת, אף פעם לא נתחייב שאם נגיע לנקודה בה שום דבר לא עובד, לא נהיה עצמאיים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. חשוב שתהיה לישראל אופציה לעצור את איראן". 

על האיומים של חסן נסראללה כלפי ישראל אמש כפי שפורסם אמש (ה') לבל ישראל תנסה לפגוע בספינת הדלק שיצאה מאיראן ללבנון, טען ידלין: "בין ישראל ואיראן יש מערכה חשאית מתחת לסף המלחמה, שתי המדינות לא רוצות להגיע למלחמה. כל מבצע במערכה הזאת צריך להיות חשאי, בלי שאפשר לייחס את זה לישראל ובטח בלי להדליף אחרי זה ל'ניו יורק טיימס', ולהתבסס על החלטה מודיעינית. אם היינו יודעים את המודיעין המדויק, לדוגמה, אם הייתי יודע שבאוניית הנפט הזאת יש גם נשק – בוודאי שצריך לעצור אותה. אם זה מפר את הסנקציות, יש סיבה טובה יותר לעצור אותה, אבל אם זה רק דלק שמיועד לאזרחי לבנון שנמצאים באמת במצוקה מטורפת, אז אולי לא צריך לעשות את זה". 

לסיכום, התייחס לנושא השתלטות הטאליבן על אפגניסטן: "אין ספק שהמרוויח הראשי הוא הטאליבן. אבל מי שעוד נהנה מאוד מהנסיגה האמריקנית ומהעובדה שהאמריקנים נכשלו אחרי 20 שנה, טריליון וחצי דולרים ואלפי הרוגים – זה סין ורוסיה, האיראנים והג'יהאדיסטים הרדיקלים הסונים", אמר וציין: "אני חושב שהנסיגה מאפגניסטן היא דבר שארה"ב הייתה צריכה לעשות מזמן, הטעות של ביידן היא באופן שהוא ביצע את זה. הייתה שם טעות מודיעינית, הם ייחסו יותר מדי כוח ל-350 אלף חיילים אפגניים, הם לא הבינו באיזו מהירות הטאליבן השתלט על אפגניסטן. תאריך יעד זה דבר לא טוב, צריך לתכנן את היציאה כך שייגרם לך כמה שפחות נזק תדמיתי, ואין ספק שיש לביידן עכשיו נזק תדמיתי. התמונות הקשות שאנחנו רואים מאפגניסטן רשומות על שמו".

והביע את דעתו על משמעות הדבר מבחינת ישראל: "ישראל היא מדינה עם צבא חזק מאוד, מגינה על עצמה בכוחות עצמה, אנחנו לא ביקשנו אף פעם מהאמריקנים להיות פה להגן עלינו, מה שקרה לאפגניסטן לא יקרה לישראל. כשארה"ב משדרת שהיא מתנתקת מהמזרח התיכון שהאמינות שלה בסימן שאלה – זה לא טוב לישראל. אנחנו מדינה חזקה, יש לנו ברית עם ארה"ב, היא נעזרת בנו ואנחנו נעזרים בהם אבל היא לא נלחמת בשבילנו. היא לא תעשה החלטה חד צדדית שהיא עוזבת אותנו לעצמנו".

עריכה: יעל טלמן

20/08/2021
הישארו מעודכנים

עמוס ידלין
עמוס ידלין  |  צילום: פלאש90