103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

יאיר גולן על הגדלת הפנסיות בצה"ל: "לא שלם עם המהלך הזה"

סגן השר במשרד הכלכלה מתח ביקורת על התוספת לפנסיות של אנשי הצבא בניגוד לעמדת משרד האוצר: "עיתוי לא מוצלח"


בעוד בכירים במשרד האוצר הביעו את התנגדותם להגדלת הפנסיות לאנשי צה"ל, הממשלה בכל זאת אישרה את ההעלאה החריגה. יאיר גולן (מרצ), סגן השר במשרד הכלכלה, שוחח עם ענת דוידוב ויעל איילון ב-103fm והביע דעתו על הצעד שהתקבל.

תחילה שיתף סגן השר כי אינו שלם עם המהלך, "העיתוי לא מוצלח, נושא הפנסיה של אנשי הצבא נמצא בכותרות בכל פעם שמאשרים תקציב במדינת ישראל, אני חושב שזה העיתוי אולי הפחות מוצלח".

המשיך והסביר מדוע גם בזמן שירותו הצבאי חשב כי יש לשקול את המהלך, וצידד בתוספות השכר שהיו אמורות להגיע אל חיילי צה"ל הלוחמים, "אני מתכוון לכל דרג השדה, כל אלה שלמעשה גם לא מקבלים קביעות אמיתית בעבודה, הם לא כמו עובדי מדינה ויכולים לפטר אותם כל פרק זמן, גם אין להם זכות התאגדות והם משרתים בתנאים קשים מאוד. בלי שבתות ובלי חגים אני חושב שצריך לתת לדרג הזה את התנאים הטובים ביותר האפשריים. אבל מעבר לכך אני חושב שצריך לחשוב מחדש על כל הדיל הפסיוני. בצה"ל יש אנשים שכן משרתים בצבא ותנאיי השירות שלהם די דומים למגזר הציבורי ופה יש בהחלט מקום לשקול את הדברים מחדש, וחשבתי את זה גם כשהייתי על מדים. יש מורכבויות כאלה ואחרות ועם זאת אני חושב שהתחושה הציבורית שיש החלטה גורפת ולא הוגנת, יש בה משהו אני מציע שצה"ל ומערכת הביטחון לא יתעלמו מהתחושה השלילית הזו, יש לה בסיס".

וגם הדגיש, "אפשר לחשוב על מודל דיפרנציאלי באופן שהולם את הטווחים של הצבא גם לפי מקצועות ולא רק לפי אופי השירות, המודל הנכון בצבא שהוא צבא העם, צבא של גיוס חובה הוא לשחרר אנשים לפי שערי גיל. צה"ל זו מערכת לא נורמלית שכל ארבעה חודשים מחליפה את כוח האדם לממדים עצומים זו מערכת שמכשירה אנשים באופן שבכל מקום עבודה אחר לא קיים לכן הדרך של הצבא לכפות על האנומליה הזו היא גיוס של אנשים מאוד איכותיים לתוך שורותיו. אנשים מדהימים שעושים דברים בגיל צעיר להפליא זה מודל נכון ולא נכון לשנות אותו לפחות לא כרגע, צה"ל, מערכת הביטחון לא ביקש לנהל את הפנסיות בתוכה, זה עול כבד על הצבא, והארגון היחידי שהפנסיות הן חלק מתקציבו זה צה"ל, זה לא קיים בשום מקום במגזר הציבורי".

בנוסף התייחס לתקרית בגבול עזה שבה נפצע קשה החייל סמ"ר בראל חדריה שמואלי, ומאושפז במצב אנוש בבית החולים סורוקה, והשיב לשאלה האם צה"ל היה צריך להגיב לתקרית, "אנחנו לוקחים פה אירוע מיקרו טקטי כואב מאוד ומצער מאוד והופכים אותו לאיזה אידיאולוגיה. אין פה אידיאולוגיה, נראה לי שפשוט נהגו טקטית בצורה שאינה מתאימה. אני חושב שהאירוע כל כמה שהוא בעייתי או פחות צריך להיות נידון על ידי הצבא, וברמה המתאימה, זה לא תחקיר מורכב מרמה של מפקד החטיבה המרחבית, בוא נשים דברים בפרופורציה, ולא הייתי לוקח את זה לרמה מה יעשה עם זה רה"מ או שר הביטחון, זה לא לעניין. אירוע מצער אירוע קשה צריך להפיק ממנו את הלקחים צריך ללמוד ממנו לפעמים הבאות, עם זאת בואו נודה על האמת אנחנו לא יכולים לייצר מערכת שהיא חפה משגיאות והיא לעולם לא טועה, בסופו של דבר, אנחנו לא רוצים שהטקטיקה תנהל את האסטרטגיה, אנחנו רוצים שלמדינת ישראל תהיה מדיניות ברורה, אסטרטגיה ברורה ואלה יכתיבו את המהלכים הטקטיים ולא להיפך".

עריכה: רעות מתתיהו־ארגון

23/08/2021
הישארו מעודכנים

יאיר גולן, סגן השר במשרד הכלכלה
יאיר גולן, סגן השר במשרד הכלכלה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90