103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"שומר החומות זרק אותי לליל הבדולח"

ניצב בדימוס זהר דביר, לשעבר סגן המפכ"ל, קורא לשילוש הכוחות המיוחדים של המשטרה לפני המבצע הבא: "אם תכניסו את גולני ללוד יהיו שם 20 הרוגים"


לשיטתו של ניצב בדימוס זהר דביר, המשטרה נמצאת במשבר עמוק וזקוקה לחיזוק משמעותי כדי להתמודד עם המציאות העכשווית. מי שהיה סגן המפכ"ל טען בריאיון בסוף השבוע לאריאלה רינגל הופמן ב'ידיעות אחרונות' כי יש צורך "להכפיל את כמות השוטרים", וכי הדבר חשוב יותר מעוד צוללת או טייסת. בשיחה עם אראל סג"ל ב־103fm הסביר את הדברים, ואף מצא קווים מקבילים בין האלימות של המגזר הערבי במבצע שומר החומות לבין פרעות ליל הבדולח.

"ברמה האובייקטיבית, יש א־סימטריה מוחלטת בין המעורבות של הפורעים הערבים לפורעים יהודים. סביב 10 ערבים על כל 1 יהודי. זה ממש לא באותו סדר גודל, ואלה עובדות שאי אפשר להתווכח עליהן. המשטרה עיוורת צבעים ופועלת כלפי כל מי שעושה עבירה", אמר, והוסיף: "ממה שחוויתי באירועים של שומר החומות, מי שמדבר על פוגרומים לא מגזים. זה זרק אותי לכיוונים של 1938, ליל הבדולח, אם תרצה. בתי כנסת עולים באש, דגלי לאום מורדים ועושים מהם סמרטוטים... אני מאוד מודאג מהתופעות האלה. אני חושב שנגזר עלינו להחיות ביחד - לא הם ולא אנחנו הולכים להתאדות מפה".

דביר ציין כי הוא מודאג מכמות הנשק העצומה שנמצאת בקרב ערביי ישראל. "המשטרה עושה כל שביכולתה כדי לאתר את כלי הנשק. גם אם תופסים מאות בחודש, יש שם הרבה מאוד. הנשק קיים שם ונעשה איתו שימוש כל ימות השבוע. לפעמים יורים לאזהרה ולפעמים לתכלית. זה מייצר תחושת חוסר ביטחון, לצד פגיעה באנשים ובחפים מפשע. התחושה היא של חוסר משילות - אין דין ואין דיין. אני מכיר את המשטרה היטב - היא עושה ככל שביכולתה".

לא להמציא מבנים חדשים

לדברי אראל, החשש שהוא רואה הוא מהפניית הקנים כלפינו ביום שבו תתחיל מערכה בכמה חזיתות. סג"ל טען כי הקמת מערך של משמר לאומי הוא כורח המציאות וכי ישראלים רבים יהיו מוכנים להתנדב לשורותיו. "אני מסכים, ואולם הדיונים על הקמת המשמר הזה יהיו ארוכים ואין לנו זמן לזה. מנגד, צבא במדינה דמוקרטית מול אזרחים זו תקלה שאסור שתקרה - זה או משטרה או משמר לאומי", אמר הניצב בדימוס, שהוסיף: "לא מכניסים גדוד של גולני ללוד או לרמלה כי יהיו שם בתוך זמן קצר 20-10 הרוגים".

לכן, לשיטתו, הפתרון יכול לבוא רק על ידי חיזוק כוחה של משטרת ישראל, ובמיוחד כוחות היס"מ. "יש כאן מערכת שיודעת לטפל בצורה אפקטיבית ומהירה בכל מי שפורע חוק - בין אם הוא יהודי ובין אם הוא ערבי", אמר, וציין כי "היחידה כוללת היום בסך הכול 2,200 שוטרים".

"זה מגוחך", אמר סג"ל, ודביר הסכים: "זה מגוחך כי הם אלה שעומדים בסוף מול הפגנות, התראות, חסימות צירים וגם חיפושי אמל"ח. צריך לשלש את הכוח הזה, שיודע להיות חוצץ אזרחי - ואם צריך להפעיל נשק חם בצורה מדויקת. במקה הצורך, הם יודעים להפעיל גם נשק פחות מקטלני (נפ"ק), ובצורה נכונה ומדודה".

לכן, הדגיש קצין המשטרה הבכיר בדימוס, "במקום להמציא מבנים חדשים, יש מבנה קיים שקוראים לו משטרה, יס"מ, מג"ב. יש לו פלוגות מילואים שגם הופעלו במקרה הזה. הכוחות האלה יודעים לעשות את העבודה הזו, המדודה. צריכים לקחת את זה, ולהגדיל תקנים. שכשאתה מתקשר ואומר ששורפים לך את האוטו או את בית הכנסת, אתה רוצה את הכוחות שם בתוך 5 דקות".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

29/08/2021
הישארו מעודכנים

זהר דביר בימיו כסגן המפכ"ל
זהר דביר בימיו כסגן המפכ"ל  |  צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90