103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אם קטי פרי הייתה גבר - הקריאות להתפטרותה היו מתפוגגות"

ליאת עם הטור היומי על הביקורת כלפיי נציבת שירות בתי הסוהר: "לגברים מהשב"ס אין מילימטר מהאומץ הנחישות והתעוזה שהפגינה ב-35 שנות קריירה"


ליאת רון פתחה את מהדורת יום א' של 'איפה הכסף' בטור האישי על נציבת שירות בתי הסוהר שספגה ביקורת בשל בריחת ששת המחבלים מכלא גלבוע. 

"אם רב גונדר קטי פרי היתה גבר, הקריאות להתפטרותה היו מתפוגגות תוך יום", אמרה רון, והמשיכה, "העליהום האישי עליה, שכולל מידע על אחיה שנכלאו בגלבוע (למרות שעתרו נגד העברתם לשם), אחותה שעובדת בשב"ס (שמופיעה בהסכם ניגוד העניינים שלה לצידם), ובעלה הליכודניק המקושר (מה הקשר בכלל?), לא היה יורד לרזולוציות כאלה".

"למה? כי לגברים מותר לטעות וקל לסלוח להם, ע"ע אסון מירון, ההתפרעויות ב"שומר חומות" ומחדל הירי בגבול עזה. אבל אישה? שתעוף לנו מהעיניים, התפקיד גדול עליה, האירוע באשמתה, או כמו שכתב הגולש המודאג 'עילי', בתגובה לסיקור הבריחה מכלא גלבוע: 'קטי, מתי את פנויה לספונג'ה ותריסים?' ו'בצק אלים', מיהר להשיב לו, 'סגורה עד 2027'".

"קטי פרי היא אמנם אישה, אבל לרוב הגברים־גברים מהשב"ס, שעשו במכנסיים בסיטואציות שאותן פתרה עם קרח בוורידים, אין, ולא היה מילימטר מהאומץ, הנחישות והתעוזה שהפגינה במהלך 35 שנות קריירה בשב"ס".

"מייד אחרי שמונתה למפקדת מחוז דרום ב-2019, והיתה האישה הראשונה שפיקדה על מחוז בתולדות הארגון, החליטו 3000 האסירים הביטחוניים שהיו תחת אחריותה ללמד את ה"קשוחה פקה פקה" לקח ופתחו בשביתת רעב. היא לא מצמצה במשך שבועיים, לא ניהלה מו"מ ובעיקר לא נבהלה. שביתת הרעב הסתיימה בקיפול זנב של האסירים, ובלי שום הישג. במהלך שנותיה בתפקיד, לא היתה בריחה אחת או פשלה כלשהי, והיא החזיקה את כולם, צוות ואסירים, קצר וחזק.

"גם אחרי בריחת ששת המחבלים מכלא גלבוע, לא נתנה פרי ללחץ לנהל אותה. כמה שעות אחרי שהתגלה המחדל, הזניקה את יחידת העילית מצדה ופקדה לפזר 400 אסירי ג'יהאד אסלאמי בכלל בתי הסוהר של שב"ס בין המתקנים, האסירים מהצפון הועברו לדרום ולהפך, כך שכל אחד מהאסירים ישהה בתא נפרד עם אסירים שמשתייכים לארגונים אחרים, דבר שאף אחד מקודמיה לא העז לעשות, מפאת החשש ממהומות. ואכן היו מהומות, והצתות ואיומים, אבל הן לא גרמו לה לחזור בה. בסביבתה אומרים שגם האיומים החדשים לפתוח בשביתת רעב אם לא יחזור המצב לקדמותו, לא ממש מזיזים לה".

"בחודשים הספורים שפרי נמצאת בתפקיד, היא הספיקה להוביל מסגרת תקציב גדולה עם תכנית לצמצום כ"א והתייעלות מול האוצר, בארגון ש – 83% אחוזים מהתקציב שלו מופנים למשכורות ופנסיות, הקימה אגף כ"א והדרכה שלא היו קודם, והוציאה לדרך בנייה של שלושה מתקני כליאה חדשים ומורחבים שאמורים להחליף את בתי הסוהר הקטנים והמתפוררים, כדי שמחדלים חמורים מאוד, כמו זה בכלא גלבוע, לא יוכלו לקרות".

"אז איך בכל זאת זה קרה? ועדת הבדיקה הממשלתית שמינה השר לבטחון פנים תעשה עבודה יסודית ותסיק את המסקנות הנדרשות. אני מוכנה להתערב שסילוקה מתפקיד הנציבה לא תהיה אחת מהן. תנו לה לעבוד בשקט".     

12/09/2021
הישארו מעודכנים

ליאת רון
ליאת רון  |  צילום: 103fm