103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

חשד להתנהלות שנויה במחלוקת של אנשי עסקים

העיתונאי דניאל דולב על ממצאי תחקיר בינלאומי שכלל מיליוני מסמכים שהודלפו לרשת, ביניהם: כיצד סייע חיים רמון למרטין שלאף להיחלץ מהסתבכות עסקית


כ־12 מיליון מסמכים דלפו מ־14 חברות שונות בעולם והובילו לתחקיר ענק שביצע הפורום הבין-לאומי של עיתונאי תחקירים (ICIJ) בשיתוף פעולה עם גופי התקשורת 'שומרים', הוושינגטון פוסט, ה־BBC ועוד רבים. על פי הממצאים, חבר הכנסת ניר ברקת מחזיק במניות חברה הפטורה ממס באיי הבתולה; חיים רמון קיבל שליטה בחברה שצברה חובות ענק לבנק האוסטרי מידי מרטין שלאף; ואפילו המלך עבדאללה מופיע במסמכים. דניאל דולב, עיתונאי שהיה שותף לתחקיר, עדכן בפרטים.

דניאל דולב לקח חלק בתחקיר הדלפת הענק יחד עם עיתונאים מכל רחבי העולם במהלך חצי השנה האחרונה. הוא סיפר כי זו לא הפעם הראשונה שהוא משתתף בפרויקט כזה, אך ציין כי מדובר בפרויקט הגדול בין שהיה מעולם. הוא חשף כי במסמכים שהודלפו נמצא כי ניר ברקת מחזיק במניות חברה הנמצאת באיי הבתולה, אך הדגיש כי "העובדה שהיא רשומה שם לא אומר שהוא עשה עבירה פלילית, אפשר לדווח בישראל על הכנסות משם, עם זאת אנחנו רואים שזה משהו שיותר קשה לעקוב אחריו ואתה תלוי בדיווחים של אותו אדם".

שם נוסף שעולה מהמסמכים הוא שמו של השר לשעבר חיים רמון, במסגרת עסקה חסרת היגיון כלכלי עם מרטין שלאף. "שלאף מצא עצמו כבעליה של קרקע לאתר נופש במונטנגרו עם חובות לבנק אוסטרי של 44 מילון יורו. מכל האנשים בעולם הוא פונה לחיים רמון כדי שיוציא אותו מהברוך הזה. חיים רמון קונה על הנייר את האתר, ומרטין ממשיך דרך החברה הקפריסאית של רמון לממן בהלוואות את זה. באותו זמן, רמון פועל מול הבנק האוסטרי כדי לקבל 'תספורת' בחוב, ומצליח. הבנק האוסטרי מקצץ את החוב של 44 מיליון יורו ל-13 מיליון, וההנחה על חשבון משלם המיסים האוסטרי".

לדבריו, "מי שממלא תפקיד כזה, בדרך כלל מקבל שכר", אך הדגיש: "אני לא יכול להגיד מהמסמכים כמה, ואם קיבל. אני די בטוח שזה אכן קרה. אנחנו רואים לפחות 2 העברות מוזרות מתוך החברה הקפריסאית. אחת, תרומה של מאה אלף יורו למועדון הכדורגל הפועל תל אביב שרמון היה בעליו; והשנייה לבנו לצורך רכישת דירה. רמון טוען שמעולם לא השתמש בכספים של החברה".

גם שמו של המלך עבדאללה עלה במסמכים, ונחשף כי "מ־2011 הוא קנה בשווי של מאה מיליון דולר 14 בתי פאר במערב ארה"ב ובאנגליה. כל זה בזמן שאזרחי הממלכה, מאז האביב הערבי, מפגינים כי אין להם מה לאכול. אנחנו רואים שזה יוצא לשימושו הפרטי של המלך. חלק מהתגובה של המללך עבדאללה, היא שהוא לא חייב בתשלום מס ולכן אין פה עבירה. יכול להיות שזה חוקי, אבל אני בטוח שבני עמו לא היו שמחים לראות איך הכסף שלהם מממן בתים בחו"ל. יש סיבה שזה נעשה ונקנה בצורה הזאת".

כשנשאל האם צפויים להיחשף עוד שמות של ישראלים, השיב: "בהחלט כן, יש עוד כמה שמות שאנחנו מתכננים לפרסם בימים הקרובים. חלקם לא מוכרים, חלקם קצת יותר". הוא ציין כי המקור שהדליף את מיליוני המסמכים אינו ידוע, אך לא הטיל ספק באמינותו: "עד עכשיו אף אחד לא חולק על העובדות אז נראה שהמסמכים אותנטיים".

בתגובה לפרסומים אמש נמסר מטעמו של חיים רמון כי "אני דוחה בתוקף את הטענה כי הייתי איש קש של MS Privatstiftung (הקרן הפרטית של שלאף). הטענות הללו פוגעניות, מעליבות ואינן אמת".

כמו כן, נמסר מטעמו של ניק ברקת כי  "ניר ברקת גאה על העובדה שמאז ומעולם שילם את המיסים שלו באופן מלא בישראל ומקפיד לעבוד בעבור שקל לשנה בכל תפקידיו הציבוריים". 

      

עריכה: עופרי גליכמן 

04/10/2021
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm