103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לא נאפשר שהחקיקה תחול רטרואקטיבית"

ח"כ מיקי זוהר הבהיר כי הצעת החוק להגביל את כהונת ראש ממשלה צריכה לחול "מהקדנציה הבאה" • ניסים תהה: "החוק פרסונלי?" • זוהר השיב: "כרגע לא"


ביום ראשון הקרוב יביא שר המשפטים גדעון סער לאישור וועדת השרים לחקיקה הצעת חוק, שתגביל את כהונת ראש הממשלה ל־8 שנים בלבד. זאת לאחר התייעצות ותמיכתו של ראש הממשלה נפתלי בנט, כמו גם הצהרה של ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד כי מפלגתו תתמוך בקידום החוק. חבר הכנסת מיקי זוהר הביע את דעתו בנושא בריאיון לניסים משעל ב־103fm.

ח"כ זוהר טען כי לדעתו החוק לא יוכל לחול על ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, "כי זו לא יכולה להיות חקיקה פרסונלית־רטרואקטיבית", והעריך כי אם ינסו לקדם את החוק כך שיחול על ראש האופוזיציה, "יש סיכוי גבוה מאוד שייפסל על ידי בג"ץ". לדעתו, "הספירה תתחיל מהקדנציה הבאה".

ניסים משעל תהה האם הוא תומך בחוק שיגביל את כהונת ראש הממשלה, לאור החשדות כלפי נתניהו: "מסתבר שלהיות הרבה זמן ראש ממשלה התפקיד שוחק ומוביל למעשים פליליים". על כך השיב חבר הכנסת: "אין ספק שמדובר בתפקיד שוחק אבל נתניהו לא עשה שום מעשה פלילי. גם כתבי האישום שהוגשו נגדו בעיניי הם מופרכים לחלוטין. אנחנו רואים את עדות אילן ישועה ממש קורסת, אני חושב שהתיק קורס יחד עם עדותו".

והודה: "אני באופן ספציפי לחקיקה הזאת, לא יודע לגבש עמדה. אבל בטח שלא נאפשר ונסכים שחקיקה כזאת תחול רטרואקטיבית". המגיש תהה האם להערכתו מדובר בחוק פרסונלי. "כרגע לא", ענה.

"השמאל הקיצוני שולט בממשלה"

כחודש לאחר שהודיע כי ברצונו להתמודד על ראשות הליכוד, ח"כ יולי אדלשטיין התראיין ל'ישראל היום' וטען כי "אני היחיד שיכול למנוע מלפיד את ראשות הממשלה", ועל יו"ר המפלגה, "הבנתי שהוא לא יפרוש, צריך להתחיל לגלגל את הכדור". ח"כ זוהר הגיב לדברים: "זכותו הלגיטימית של אדלשטיין להתמודד, אנחנו תנועה דמוקרטית, מי שיכריעו יהיו מתפקדי הליכוד. אני בטוח שנתניהו ינצח בפריימריז כאלה. אני באופן אישי מתכוון לתמוך בנתניהו ולעזור לו להיבחר שוב".

כמו כן, העריך כי "אנחנו נחזור לשלטון במערכת הבחירות הבאה, אני חושב שהרבה מצביעים שהצביעו לימינה ולתקווה חדשה יחזרו לליכוד. אנחנו מסוגלים להביא גם 40 מנדטים אם הממשלה תמשיך בגישה שהתנועה האסלאמית מנהלת את מדינת ישראל וערכי הימין לא רק על הפרק; אלא אך ורק השרידות השלטונית. אנחנו רואים שהשמאל הקיצוני שולט בממשלה הזאת. אני אופטימי".

בהמשך, התייחס לשיח הפוליטי שמתדרדר בתקופה האחרונה הן בין כותלי הכנסת והן ברחוב, ואמר: "השיח האלים מגיע דווקא מהשמאל, ברשתות החברתיות בשמאל ונגרר גם לימין. מי שינסה להאשים את הימין בזה שהוא גורר את השיח למטה זה שקר מוחלט. אנחנו נגררים לשיח הזה ומשיבים לפעמים בצורה אגרסיבית. אני פועל לשינוי השיח - אם לא נשנה את השיח הזה, מי שיפסיד מזה הם אזרחי ישראל".

בסיום השיחה התחייב: "נעשה הכול כדי להפיל את הממשלה במהירות האפשרית. כרגע הממשלה די יציבה משום שאם יהיו בחירות הם כנראה לא יישארו באותו כוח פוליטי, וחלקם אפילו ייעלמו מהמפה הפוליטית. אני מניח שהשרידות השלטונית, האופורטוניזם, מנצח כרגע את האידיאולוגיה. אבל אנחנו לא נרפה עד שנצליח להפיל את הממשלה הזאת".

עריכה: עופרי גליכמן 

12/11/2021
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90