103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לממשלה החדשה יש גישה נאיבית לגרעין האיראני"

ח"כ ישראל כ"ץ ישראל עוד אמר: "ישראל היא כבר לא גורם במשא ומתן שמתנהל בימים אלה, כי בנט נכשל - הנשיא האמריקאי לא עונה לו בכלל"


ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח אמש (ה') עם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בנושא סוגיית הגרעין האיראני, וכעת נשאלת השאלה מי הגורם שצריך לקחת אחריות על כך שישראל היא כבר לא הגורם במשא ומתן שמתרחש בימים אלו בווינה בין איראן לבין המעצמות. יש מי שיגיד שהתנהלותה של הממשלה החדשה היא זו שהשפיעה על המהלך, ויש מי שיאמר שדווקא החלטותיו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הן אלו שהפכו את הקערה על פיה. סביב תהיות אלו ביקש ניסים משעל לשוחח עם חבר הכנסת ישראל כ"ץ (הליכוד) שהסביר בהרחבה מדוע הוא חושב שהטענה שנתניהו הזניח את הטיפול בגרעין האיראני היא שקר גס.

בפתח הריאיון נשאל חבר הכנסת כ"ץ האם צבא ההגנה לישראל עדיין לא מוכן לפעולה צבאית נגד איראן. חבר הכנסת נזכר בתקופה בה הוא כיהן כשר האוצר וסיפר שהעביר מיליארדי שקלים למערכת הביטחון בכדי לטפל בנושא זה. לדבריו, הטענות כי אין מוכנות צבאית הן שטויות במיץ עגבניות, "זה שקר גס שמתודרך לציבור. מדינת ישראל נערכה וערוכה בכדי לפגוע בגרעין האיראני. על פי פרסומים זרים עשינו את זה כל הזמן ובצורה נקודתית".

כ"ץ הודה שהוא מודאג מהתנהלותו של ראש הממשלה בנט בעניין הגרעין האיראני ושהוא היה צריך להתנהל בצורה שונה. לטענתו זו הסיבה שישראל היא לא צד בדיונים בווינה. "אין לישראל ברירה ומתוך הידידות שלה עם ארה"ב היא חייבת להיאבק על עמדותיה. ולא היה צריך לעשות את כל הדבר הזה. מעבר לזה, ממשלת ישראל נתנה את כל האמצעים בכדי לתקוף באיראן וכל דבר אחר הוא לא רציני. הייתה כאן גישה נאיבית של הממשלה החדשה".

"אז הטענה שנתניהו הזניח את הטיפול באיראן זה שקר גס?" שאל משעל ואילו כ"ץ אמר שתמיד אפשר להיערך יותר, אבל כן היה כאן טיפול מדויק. "אני הייתי בתוך הקבינט, אני הייתי שר המודיעין ואני מכיר את הכל ויודע שהייתה בלימה של הגרעין האיראני - הכסף ניתן קודם לפי תוכניות ואני לא יכול לפרט למה. כל הרכש כולל סעיף מיוחד שפורסם לעקוף את התקציב על ידי הלוואה מבנק אמריקאי - כל גורם שמעורב כאן, גם המוסד, קיבל תקציב. הממשלה לא הזניחה את זה - גם כחלון הקצה וגם אני הקצתי את כל האמצעים שנדרשים. ישראל יכולה לפעול מול הגרעין האיראנים אם היא תמצא שזה נכון".

האם ישראל כ"ץ הוא היורש של נתניהו?

בהמשך הריאיון שאל משעל את חבר הכנסת על הקשרים ההדוקים שלו עם הזוג נתניהו. הוא סיפר על המפגש שלהם בסוכות, שהוביל למפגש המשך במסעדה תל אביבית. כשנשאל האם הוא יצא מהמפגש השני כאילו נתניהו תומך בו כיורש הוא הודה שלא אמר דבר כזה ושהפגישה המדוברת נועדה בכדי לראות איך הם יכולים לקצר את ימי הממשלה הנוכחית. "אני אשמח מאוד שהממשלה הזו תוחלף ואני אחזור לתפקיד הבכיר בו הייתי. נשאלה השאלה מה יהיה אחרי שנתניהו יחליט לפרוש, אמרתי שאני אתמודד ואני מאוד אשמח אם הוא יתמוך בי כי יש לו השפעה רבה. אני מתכונן להתמודד עם התמיכה שיש לי והיא מאוד נרחבת. מעמדי חזק".

כשנשאל מה בדבר ניר ברקת אמר כ"ץ שהוא לא מאיים עליו, והסביר: "ברקת לא שורשי בליכוד כאשר אצטרך להתמודד אנצח כמו שניצחתי עד עכשיו בזכות הקשר העמוק שיש לי, קשר של עשרות שנים, עם נציגי הליכוד, מתפקדי הליכוד, ותומכי הליכוד ובזכות הרקורד של העשייה שלי".

עריכה: עדן בן ארי 

03/12/2021
הישארו מעודכנים

ישראל כץ
ישראל כץ  |  צילום: פלאש90